Reportáže
ROCK FOR PEOPLE 2016 – Den třetí
Přejít na obsah

ROCK FOR PEOPLE 2016 – Den třetí

Do poslední části letošního rokáče jsme vtrhli po hlavě, která se sotva vzpamatovala z pondělní party. Finální den přehlídky jsme opět započali českými kapelami.

Trochu nefér byl hrací čas a výběr stage pro vystoupení The Truth is Out There. Svůj set začínali ve 13:25 na Muzikus Stagi, což byl takový menší stan umístěn před hlavním vstupem do areálu. Stan naplněný lavičkami a stoly. Navzdory brzkému času byl prostor před stagí slušně zaplněn. Mezi lidmi bylo k vidění i hodně fanoušků s kapelním merchem. Palec nahoru! Ale opakuji slovo „nefér“, protože kluci z TTIOT předvedli znovu parádní show. Slušel by jim lukrativnější hrací čas a místo, nehledě na to, že vnímám jistou nedoceněnost téhle kapely a to mě dost sere. Protože TTIOT jsou boží! (Filip)

Na pražské hardcoristy Skywalker čekala o půl čtvrté obstojně zaplněná Šapitó Stage. Už loni se ukázalo, že pódia této velikosti kapela s přehledem utáhne a nejinak tomu bylo i letos, kdy se jí podařilo hordu tančících pěkně rozparádit. Skywalker potvrzují, že jsou největší rybou v tom našem českém hardcorovém rybníčku, který pro ně už začíná být skutečně malý. Mezi hlavními sety pak ještě zbyl čas podívat se na vystoupení postupně se etablujících libereckých Sights. Jejich metalcorová produkce se bohužel nesetkala s ideálním zvukem. Naštěstí účastníkům moshpitu většinou stačí slyšet pár breakdownů a jsou na koni, show tedy přeci jen nabrala správnou atmosféru. Sights se svoji půlhodinou naložili velmi dobře a příště snad budou mít větší štěstí na ucho zvukařovo.

Our Last Night bohužel nenabídli víc, než koncert pro přední fanynky a fandy. Písně si byly příliš podobné na to, aby bavily širší spektrum posluchačů, a nenabídly moment překvapení. Situaci k lepšímu neobrátil ani cover písně od Imagine Dragons Radioactive. A prohlásit „This is my favourite show ever“? Kápněte božskou, pánové. Nikomu se snad nebude chtít věřit, že za sebou nemáte celou řadu o třídu úspěšnějších večerů, než byl tento umolousaný gig v Hradci.

Po domácích Monkey Business se na hlavní scéně schylovalo k dalšímu punkrockovému číslu letošního Rock for People. Oznámení Anti-Flag před několika měsíci bylo pro mnohé impulzem k zakoupení festivalové vstupenky, a tak se před RFP stagí shromáždil tisícihlavý dav. To, co s ním americká angažovaná čtveřice prováděla, bylo nevídané. Jejich nekompromisní punkrockový přístup byl natolik suverénní, že se jim podařilo přimět publikum k vytvoření nebývale monstrózního circlepitu, roztančili a roztleskali i přihlížející, jež posedávali na protilehlém kopci a vtáhli do hry kdekoho bez rozdílu věku. Jedním slovem nářez! Tímto se letos poprvé podařilo zahraniční kapele rozdovádit takřka celý plac před RFP stagí. Ihned po skončení show tak bylo jasné, že Anti-Flag strčili do kapsy své punkové kolegy, velikány The Offspring.


Značně rozbujelé houfy se pak rychle a se vzrušením přesunuly na Enter Shikari, kteří mají v České republice bezkonkurenční fanouškovskou základnu. Ta nenechá kapelu na holičkách ani ve slabších chvílích, což byl bohužel i tento případ. Zejména
na zpěvákovi Rouovi byla patrná únava, když těžce oddechoval po dlouhých refrénech. Playlist byl navíc ochuzen o některé zásadní hity a ubylo v něm tradičních elektronických meziher, které jsou kořením jejich koncertů. Označení „slabší vystoupení“ ale v případě ES přesto znamená vysoce nadprůměrnou podívanou plnou chaosu, ze které nelze odejít neobouchaný, nešpinavý, nevyčerpaný a nešťastný. Naopak! Za všechny možné i nemožné kreace, které kotel vytvářel, se britská čtyřka odvděčila širokými a upřímnými úsměvy. Nezbývá než těšit se opět na další koncert, i když stále více lidí by sympaťákům z ES přálo pauzu a chvilku oddechu. Tempo, v jakém fungují, je šílené.

Ve zkratce lze konstatovat, že The 1975 překvapivě neoslnili, CHVRCHES nepřekvapivě bavili. Následné strhující vystoupení trip-hopových Massive Attack ukázalo, jak má vypadat vystoupení festivalového headlinera, že, Dextere a Noodlesi? Britové Robert "3D" Del Naja a Grant "Daddy G" Marshall s sebou přivezli nejen početný zástup hostů, jak jsme již zvyklí, ale i naprosto skvělé skotské experimentální rappery Young Fathers. Došlo tak na skladby z posledního EP, na kterém MA spolupracovali právě s Young Fathers, ale třeba i na covery Shame, či Old Rock´n´Roll Vystoupení doprovázela neuvěřitelně propracovaná projekce, jež byla politicky angažovaná, hodně se řešil brexit a jeho důsledky, uprchlická krize, apod. Došlo i na titulky z českých novin a bulváru, dočetli jsme se o prezidentu Zemanovi, či Richardu Krajčovi. Všechny projekce měly sjednocené sdělení „společně vše překonáme, jednota, solidarita“. To se mi líbí. Lehce zamrzela absence hitu Teardrop, jinak byl setlist zvolen citlivě s velmi osvěžujícím vstupem zmiňovaných Young Fathers. Massive Attack zakončili letošní ročník festivalu. A bylo to fenomenální zakončení. (Filip)

Nutno dodat, že zážitky z malých scén se opět v mnohém vyrovnají těm z velkých pódií. Celkový dojem z Rock for People 2016 je výborný. Za pochvalu stojí fakt, že dramaturgie letos otevřela dveře opravdu velkému počtu malých kapel, dále pak široký výběr jídla a pití a paleta různých nehudebních aktivit. Na druhé straně doufáme, že se pořadatelům podaří odladit některé nedostatky, již zmiňované problémy se stanovým městečkem,nešvar posledních let, kterým je rušivá reprodukovaná hudba v každičkém stánku, či třískající se zvuk, hlavně mezi Šapitó stage a Staropramen Stage). Byl to ale opět skvělý třídenní večírek, takže za rok na viděnou v Hradci!

Foto: Petr Klapper

Články autora Jiří Popelka

10 MOMENTŮ, KTERÉ NA ROCK FOR PEOPLE NECHCETE PROŠVIHNOUT!

Jak už jistě víte, na Rock for People 2018 toho je hodně, na co se v coreMusic.cz těšíme. Headlineři jsou již nějaký ten pátek dobře známí…

Nothing More udělali z Café V lese kůlničku na dříví

Sotva vystoupí na Rock am Ringu před desetitisíci posluchačů, o několik dní později se vtěsnají do sklepení vyhlášené vršovické kavárny,…