Reportáže
Royal Republic pobláznili vyprodanou Flédu
Přejít na obsah

Royal Republic pobláznili vyprodanou Flédu

Saturday Junior. Tak označují šoumeni z Royal Republic středu, prý je to ve Švédsku běžné označení. To proto, že ve středu je čas na party. A party to v Brně byla náramná! Už před dvěma měsíci hlásila Fléda, že koncert téhle šarmantní švédské čtveřice je vyprodaný. Jo, RR prostě táhnou, nutno ale říci, že jejich úspěch je zasloužený. Parádní studiové nahrávky totiž svým energií našlapaným live vystupováním posouvají ještě dál. Stejně jako v úterý v pražské Lucerně se jako support představili Aaron Buchanan and the Cult Classics.

Předkapelu jsem bohužel nestihl, což se mi ještě nikdy nestalo, ale čas byl tentokrát proti. RR začali téměř na minutu přesně a spolu se zcela zaplněnou Flédou jsem byl svědkem fantastické show ( trochu jsem to čekal). Otvírákem byl song When I See You Dance With Another a publikum už začínalo sice pomalu, ale jistě šílet (v tom dobrém slova smyslu). Opravdu, atmosféra byla úžasná, lidi zpívali texty, v kotli se to tu a tam mlelo a reakce na Adamovy (frontman a zpěvák) vtipné proslovy byly vydatné. Měl jsem snad poprvé v ČR pocit, že většina lidí rozumí tomu, co zpěvák říká. Aspoň rámcově. Adam nám třeba sdělil, že je sebestředný floutek s obrovským egem a proto píseň People Say I´m Over Top napsal o sobě a věnoval jí sám sobě. Hezká sebereflexe. Byl to ze strany RR skvostný výkon, kluci jako by se pro pódium narodili. Od začátku setu do publika tlačí pozitivní energii, je to zkrátka strhující jízda, která musí bavit úplně všechny. Setlist čítající 20 songů byl průřezem jejich 3 studiových alb, přičemž převládaly písně z posledního alba Weekend Man. Royal Republic začínali jako coverová kapela a taky jsme se několika coverů dočkali. Zajímavý byl cover hitu Roxanne od The Police, který velmi dobře odzpíval bubeník Per Andreasson. Adam poté nechal hlasovat publikum, jestli bude další na řadě Metallica nebo Iron Maiden. K mé radosti vyhrála Metallica a kluci vystřihli Battery. Po asi hodině a čtvrt přišel na řadu přídavek, který obsahoval pět věcí, na úplný vrchol večera si kluci schovali oblíbenou Baby. Po ní přišlo dlouhé loučení, kapele jako by se ani nechtělo z pódia odcházet. Adam poté slíbil, že jakmile kluci nahrají chystanou desku, do Brna se s ní vrátí. Neznělo to jako ta otřepaná fráze, kterou kapely rády používají ("Tohle je nejrozjetější město na světě"), Adam to myslel vážně. Aby ne, když to celý večer tak šlapalo.

Byl to na Flédě výjimečný večer. Z ohlasů pražského koncertu usuzuji, že tomu nebylo jinak ani v Praze. Royal Republic jsme teď v ČR měli možnost vídat poměrně často. Nechme tedy kluky odpočinout a těšme se na jejich nové album. Až pojedou na svou další tour, zastávka v Praze a v Brně jistě nebude chybět. A to je dobře.

P.S.: s Royal Republic jsme na loňském RFP natočili tento rozhovor.

Foto: Rusty Shepherd

Články autora Filip Fišer

HELL ON EARTH – Brno – Melodka

V úterý 12. září se Brno dočkalo dalšího velkého death metalového svátku. Do naší moravské metropole totiž zavítala legenda death metalového…

REPORT: Téměř perfektní Architects rozdrtili Bratislavu

Velký večer přichystali pořadatelé z Tvojamatka Booking nejen pro příznivce metalcoru. V bratislavském Majestic Music Clubu totiž zahráli Architects…