Reportáže
Senzační Novelists málem sebrali vítr z plachet protinožcům Make Them Suffer!
Přejít na obsah

Senzační Novelists málem sebrali vítr z plachet protinožcům Make Them Suffer!

Pořádný koncert uprostřed pracovního týdne? Proč ne! Ačkoli lokace strahovského klubu a nutnost jít druhý den do práce nebo školy asi odradila malinko vyšší procento lidí, než by si pořadatelé z Conspiracy Concerts přáli, o žádný průser se včera na Sedmičce rozhodně nejednalo. Historie navíc už dříve ukázala, že nejeden důležitý moment se děje právě trochu v ústraní nejhlavnější pozornosti.

Cursed Earth z Perthu, to bylo veliké překvapení večera hned na jeho samotném počátku. Hrubozrnný opening act! Extrémní hardcore crustová zeď, před kterou přešlapuje frontmanka Jazmine Luders, holka z ulice s výrazem psychopatky, mlátící se mikrofonem do hlavy a křičící jako ďáblova hlásná trouba. Hutné valivé riffy místy pročíslo bubeníkovo pronikavé kulometné klepaní do rajtky, za které si od mého koncertního kolegy vysloužil označení "kompulzivní klempíř". Ten cinkot mám v uších doteď, stejně tak mi v obličeji přetrvává grimasa uznalého pokynutí. Těším se, až Cursed Earth jednou dostojí svému názvu a přenesou vizi zakleté Země do své hudby naplno.

Mnozí máme jistě v paměti povedený královéhradecký set pařížských Novelists, kteří se řadí mezi objevy letošního roku. Ve Festivalparku předvedli to nejlepší z aktuálního progresivního metalcoru. Jejich včerejší vystoupení na Strahově ale bylo o třídu dál snad ve všech aspektech. Ale hlavně: panebože, ten zvuk!!! Tak průzračně čistý zvuk jsem dlouho neslyšel. A opět v tom měl prsty legendární strahovský pan zvukař, díky kterému je 007 Meccou audiofilů a který si za svoji práci zaslouží medaili za zásluhy! Tohle byla slast pro uši, ve které byl slyšet každičký nástroj a dokonce každé slovo. Nejen nadpozemský sound přispěl k téměř okamžité vlně nadšení a skákání, Novelists jsou fresh, neskutečně groovy a zároveň muzikantsky zajímaví. I bez druhého kytaristy, který kapelu opustil krátce před začátkem tour, předvedli skvělou a precizní show, která rozeskákala klub až do stropu. Zdá se, že si lidé skutečně všimli, že se tu přímo před našima očima rodí nová hvězda evropské scény. Úžasnou zpětnou vazbu ocenili i samotní členové kapely, dle kterých se jednalo o jednu z nejlepších zastávek šnůry.

Nečekal bych, že budu mít před začátkem setu Make Them Suffer pochybnosti o tom, zda se jim podaří atmosférou předčit své supportéry a zároveň navázat na úžasný koncert před dvěma lety na stejném místě. Klubové osazenstvo ale mělo nakonec jasno, i když to bylo jen tak tak. Sean Harmanis je ve svém řevu tak přesvědčivý, že Australanům stačilo otevřít set větou "Will you remember me" skladby Widower a mosheři rozjeli kotel na plné otáčky. Skvělý výkon kapely drželi v rukou zejména Sean a kytarista Nick McLernon. Koncert nabídl příjemný mix starého a nového materiálu. Zvědavému oku ale neunikl malý detail, že jistí fandové aktuálního alba Worlds Apart (zejména ti noví) z dřívějšího repertoáru zas tak na větvi nejsou a to samé platí i naopak. Zařazení staré epické šestiminutovky Weeping Wastelands se tak nedočkalo kýženého deathcorového šílenství až na krev. Jistým pojítkem mezi těmito dvěma tvářemi MTS pak jsou zasněné skladby Ether či Fireworks. Konečný dojem je samozřejmě skvělý, ačkoli nebudu skrývat jistou kapku očekávaného zklamání, které pramení z toho, že na mne Worlds Apart nepromluvilo tolik, co předchozí počiny.

Suma sumárum? Novelists si z divácké přízně ukrojili opravdu velký kus, což bylo posléze slyšet i u merch stánku, kde slova díků zněla ze všech stran. Skoro by se zdálo, že měl koncert headlinery dva místo jednoho, a takový výsledek jsem opravdu nečekal. Největší potěšení ale člověk měl z celkové atmosféry jak mezi všemi třemi kapelami, tak mezi fanoušky. Sedmička opět dokázala, že se jedná o magické místo, kde se energie na pódiu i před ním spojují do jedné síly.


Články autora Jiří Popelka

V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!

Tak už se nám to sem zase pěkně hrne! Koncerty po covidu prší jeden za druhým, ať už jde o nově domluvené akce nebo ty několikrát přeložené.…

LANDMVRKS: Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album…