Reportáže
Silný headliner. Sick of it All kralovali letošní Persistence Tour.
Přejít na obsah

Silný headliner. Sick of it All kralovali letošní Persistence Tour.

Line-up Peristence Tour 2019 sliboval žánrovou variabilitu. Většina jmen na line-upu by se dala zařadit do žánrů hardcore/punk/metal či na jejich pomezí. Sick of It All a jejich classic New York HC, politicky angažovaný punk-rock v podání Ignite, Municipal Waste se svým thrash metalem, Walls of Jericho brousí do metalcoru a třeba Booze and Glory jsou hospodským Oi! Punkem s velkým množstvím singalongů. Jak to v neděli v brněnském SONO Music Clubu vypadalo, se dočtete v následujících řádcích, už teď ale můžu říct, že „sickofkám“ pozice headlinera hodně slušela a trochu nadneseně by se dalo říct, že si večer „ukradli“ pro sebe. Časový harmonogram byl dodržen po celý průběh večera snad na minutu přesně, a to až do posledního vystoupení SOIA (line-up čítal 7 kapel!). Organizace akce byla zvládnutá na jedničku s hvězdičkou, žádný časový skluz, všude prakticky bez front, nikde jsem nezaznamenal sebemenší problém. Skládám proto velkou poklonu organizátorům z Obscure Promotion!

První kapelu Take Offense jsem bohužel propásl, a tak pro mě večer otevřeli moskevští Siberian Meat Grinder. Jejich směsice rapu, punku, thrashe a hardcoru není ničím výjimečná, ale jistou údernost a tah na bránu jim upřít nemůžu. Podobně na mě působila i jejich live show, ale přesto, že dostali asi půlhodinový prostor jsem zanedlouho pocítil jistou monotónnost, kterou neoživily ani kytarový sólíčka, ani přitomnost maskota kapely „bear tsara“.

Následovali chuligáni Booze and Glory, kteří se svým skočným oi! Punkem z Londýna patří do toho lepšího, co tahle scéna může nabídnout. Pokud si libujete v melodických písničkách s chytlavými refrény, spoustou singalongů a pozitivní energií, je tahle kapela pro Vás. Historky z předešlého večera popisující množství vypitého alkoholu samozřejmě nemohly chybět. Booze and Glory nabídli něco úplně jiného než předchozí SMG, příjemně akci oživili a trochu přispěli k pitelnosti nedobrého piva.

V 19:45 naběhli na stage Walls of Jericho v čele s charismatickou Candace a začalo jít do tuhého. Neskutečná smršť od začátku do konce! Syrová energie se záhy přenesla do kotle a Candace to měla hodně pevně v rukách. Něco málo přes 30 minut uteklo až moc rychle, ale Walls of Jericho po skočných Booze and Glory hodně přitvrdili a velmi solidně připravili půdu pro další kapely. Zároveň se ukázaly "limity" prostoru. SONO Music Club není ideálním místem na konání HC/punk koncertů. Je tam sice dost místa, pro odrostlé HC kids nabízí spoustu klidných míst na balkónech, taky disponuje kvalitní technikou, ale přízemí je víceúrovňové a početné schody trochu zabraňují vzniku rozlehlejšího kotle a masivních circle pitů. Na druhou stranu je díky tomu dobře vidět z míst dole.

Legendární Municipal Waste zvedli hozenou rukavici a navázali na syrovost a živelnost předchozích WoJo po svém. MW za rok oslaví 20 let existence za tuto dobu si se svým charakteristicky hlasitým a kousavým thrash metalem získali hodně fanoušků. Všechno podtrhli výborným setem, a i když se to zdálo skoro nemožné, tak po výtečných Wojo ještě přilili galon energie a zvedli už tak hodně slušnou atmosféru. Sestava MW se už zdá se ustálila a spolupráce jim funguje na výbornou. Frontman Tony Foresta rozdává úsměvy, celá kapela působí hodně sympaticky a přitom do vás nekompromisně láduje jednu zuřivou pecku za druhou!

Ignite v čele s frontmanem Zolim trochu zvolnili. Zoli Teglas je zajímavou personou, maďarský imigrant, který vyrostl v Kalifornii a po celý život se hodně angažuje v sociálních a politických tématech. V tvorbě Ignite je hodně patrná mj. nenávist k totalitářským režimům - zejména komunismu, s kterým si Maďaři, podobně jako my, užili své. Politický podtext byl v Brně během jejich setu přítomný ve formě Zoliho proslovů mezi jednotlivými songy, bylo to ale v rozumné míře, navíc v současné době nabývají tato témata v zemích bývalého Východního bloku znovu na důležitosti. Vzpomínalo se taky na Chrise Cornella ke kterému měl Zoli hodně blízko. Hudebně jsme oproti předchozím dvěma tělesům trochu ubrali na plynu a najeli na vlnu punkrocku, kde má hodně prostoru Zoliho unikátní barva hlasu. Nečitelný zvuk se v průběhu koncertu podařilo trochu vylepšit, Ignite v mých očích nijak nenadchli, ale rozhodně neurazili a před námi zbývala ještě sladká tečka na závěr.

Opět přesně na čas (!) vletěli na stage Sick of it All, kteří tenkrát stáli u zrodu Hardcore. Nechápu, jak to dělají, ale po více než 30 letech na scéně stále prýští energií. To se samozřejmě muselo projevit pod stagí, V pitu už to zase hořelo, stagediving jel na plný koule a šlo se prostě nekompromisně do plnejch. Hrálo se hodně z poslední desky Wake The Sleeping Dragon!, dočkali jsme se ale i Road Less Traveled a hlavně Scratch the Surface a Step Down, při jejímž klipu se dodnes můžete naučit správně moshovat. Bratři Kollerové, Craig a Armand záhadně zastavili čas a opět dokázali, že jsou špička v daném žánru. Stále se jim daří do dnešní doby přenášet principy, na nichž HC od jeho vzniku stojí, jejich live shows prostě lidi spojují. Najednou je ve vzduchu cítit velká pospolitost, solidarita a kamarádství a já měl zase pocit, že celé publikum se na chvíli stalo součástí jedné velké rodiny. Občas si členové té rodiny dají kopačkou do ksichtu, narazí žebra nebo podobně, vždycky je to ale s úsměvem na rtech a bez zlého úmyslu. A tak to má na HC shows být. Sickofkám padla role headlinera jako ulitá, povedený večer zakončili výjimečně a já doufám, že ještě pár let na scéně vydrží. Jak nám řekli už v roce 2015, ztráta motivace u nich nehrozí.

Solidní návštěvnost, bezchybná organizace a příjemná atmosféra. Vynikající Sick of It All, v těsném závěsu pak Municipal Waste a Walls of Jericho. Persistence Tour 2019, díky!

Články autora Filip Fišer

Parkway Drive v Bratislavě: Návrat ke kořenům

Crystal Lake a Thy Art Is Murder jako support hvězdných Parkway Drive. Tahle sestava byla k vidění v bratislavské Refinery gallery a byl to famózní…

Royal Republic pobláznili vyprodanou Flédu

Saturday Junior. Tak označují šoumeni z Royal Republic středu, prý je to ve Švédsku běžné označení. To proto, že ve středu je čas na party.…