Reportáže
Underoath, Architects; Praha 1.4.2010
Přejít na obsah

Underoath, Architects; Praha 1.4.2010

Zahřívací kapela Shogun Tokugawa z Plzně se na podium dostala kolem deváté hodiny. Pro takto mladou kapelou, jakou Shogun bezesporu jsou, je hrát jako rozjezd před Architects a Underoath určitě nesmírným zážitkem a velkou příležitostí. Kluci naběhli na stage sebevědomě, skákali, blbnuli, co se dalo. Po hudební stránce to ale trošku pokulhávalo, v jejich hudbě jsem neshledával nic moc originálního. Po dvou, třech věcech mě to začalo trošinku nudit. Třeba to bylo nevýrazným  zvukem, který ovšem k těmto zahřívacím bandám patří. Snad jedno pozitivum byl slušný čistý vokál.  Znalým fandům pod podiem to ale nevadilo a kapela učinila, co měla. Rozproudila krev a nastartovala skvělý večer.

Po české pětici se měli představit angličani Architects. Proč říkám měli? Ihned po prvním nádechu zpěváka Sam Cartera o něj totiž nešikovně zavadil nadšenec, který se chystal ke skoku. Zavadil o něj a strhl ho s sebou hlavou dolů. Dobré dvě minutky trvalo, než se vyhrabal zpět. Nic příjemného, ale Sam se otřepal a opravdu zdravě nasral. Architects jsou na živo nesmírně silní, energičtí a nekompromisní.  Agresivní smršť největších hitů, mezi kterými nemohli chybět Early Grave, Dethroned, Numbers Count For Nothing atd. Čím mě ovšem Architekti překvapili nejvíc, bylo zařazení pomaloučké Hollow Crown. Tím dostalo jejich vystoupení další rozměr a návštěvníci si mohli na chvíli odpočinout. Bylo to výborné a mě osobně se líbili snad více než na podzim v Abatonu.

Scéna se začala připravovat pro hlavní tahák, hvězdné a přesto velmi skromné křesťany Underoath. Už si nepamatuji, který song dostal to privilegium a byl vypuštěn jako první. Od začátku bylo ale jasné, že to bude výborný koncert. Nejvíce na podiu běsnil kytarista Timothy McTague, v závěsu s dredáčem Spencerem Chamberlainem, který coby zpěvák působí ohromně charismaticky. Skláním se před zpívajícím bubeníkem Aaronem Gillespiem, jak klidně při hraní zvládá čisté, vysoké vokály. V playlistu zazněly ty největší hity ze tří posledních alb They're Only Chasing Safety (2004), Define The Great Line (2006) a Lost in the Sound of Separation (2008). Namátkou Young And Aspiring, We Are The Involuntary, Writing On The Walls, Desperate Times Desperate Measures,  It's Dangerous Business Walking Out Your Front Door... Na vystoupení Underoath se mi velmi líbila rozmanitost.  Jsem rád za zařazení téměř instrumentální Casting Such A Thin Shadow, kterou si vybrnkal i sám Spencer a za pomalou klipovou libůstku Too Bright to See Too Loud to Hear.

Některé skladby dokážou chytnout za srdce, jiné zase srdce rozcupují velkou agresivitou, která těm rychlejším a silnějším skladbám rozhodně nechybí. Skvělá byla také komunikace Spencera s publikem. Neustále se dotazoval fandů, zda se mají, dobře, zda se večer vyvíjí podle jejich představ. Také se omlouval, že jejich příchod do Česka trval tak dlouho. Zaznělo, že pokud máme rádi kapelu, určitě ji máme podporovat koupí jejich merchu či návštěvou koncertu, za což moc děkoval. Sympatické a pravdivé.

Musím říct, že kdo má rád Underoath a 1.4.2010 nebyl v Lucerně, přišel sakra o hodně. Stačí jen to, že je už nikdy neuvidí s posledním zakládajícím členem v sestavě. Ano, Aaron Gillespie opouští kapelu. Pro všechny určitě velké překvapení. Jeden z pilířů opouští po 14-ti letech projekt, který podle svých slov nadevše miloval. Oficiální vyjádření samotného Aarona důvod jeho rozhodnutí nijak neobjasňuje. Aaron  odchází dobrovolně, bez nátlaku, bez zlosti, s krásnými vzpomínkami na všechno, co s Underoath za ta léta prožil.  Zaznělo, že i nadále bude působit v jeho vedlejší kapele The Almost, že bude stále skládat hudbu. Časy se mění a ten jeho v Underoath vypršel.

Články autora Mira jackvegas Triska

Videoklip Made By Zero – Sirens

Never was so much owed by so many to so few. (Winston Churchill)Made by Zero z Uherského Hradiště už čtvrtým rokem k Vánocům servírují nový…

Sacrifive servírují videoklip a hledají zpěváka

Melodic/hardcore/post-hardcore kapela Sacrifive z Uherského Hradiště vypustila dlouho avizovaný videoklip k singlu Manners. Sacrifive zároveň stále…