Reportáže
V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!
Přejít na obsah

V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!

Tak už se nám to sem zase pěkně hrne! Koncerty po covidu prší jeden za druhým, ať už jde o nově domluvené akce nebo ty několikrát přeložené. V této koncertní smršti rozhodně nezapadl včerejší gig kapel Aviana, InVisions a Rising Insane, kterým skvěle sekundovali domácí Severals a Lighthouse Keeper.

Počet kapel způsobil trochu přetlak nástrojů a aparatury na pódiu smíchovského Underdogs, se kterým se obě české kapely popraly po svém. Severals zůstali více méně statičtí, ale jejich tradičně nabušená epileptická DIY lightshow do toho vnesla dynamiku vrchovatě. Set obsahoval tunu nových věcí z připravovaného alba včetně singlů Storm, Exposed a Incinerate a některé starší tracky zazněly s čerstvou dávkou energie. Severals si laťku své produkce nastavili zase o něco výš a jsme hrozně zvědaví, jak se předvedou na Rock for People, kde dostali boží večerní slot.

Lighthouse Keeper si s nedostatkem místa poradili tak, že si nové místo vytvořili přímo v kotli. Není to ale nic tolik překvapivého. Kontakt s publikem tahle pražská parta potřebuje daleko víc, než Severals. Frontman Oli strávil téměř celou show poskakováním s lidmi pod pódiem, což jeho projevu s lyrics plnými osobních, až niterných pocitů dodalo na uvěřitelnosti. Upřímnost a otevřenost, s jakou Lighthouse Keeper působí, je hrozně osvěžující ve světě interpretů, kteří si drží odstup a pózu. K příjemnýmu vibu přispělo i vřelé blahopřání k narozeninám směřované právě na Oliho. Všechno nejlepší i od nás, Oli!

Zatímco stage se s ubývající aparaturou uvolňovala, kotel se zaplňoval dalšími diváky. Vlastně už na první dvě shows se sešel fajn počet lidí. S vystoupením zahraničních partiček se prostor trochu víc zaplnil, ačkoli by nakonec snesl ještě vyšší účast. Německé Rising Insane jsem popravdě vnímal jako jakési překlenutí mezi první českou půlí a druhou částí pro headlinery, ačkoliv úplně chápu lidi, které jejich metalcore bavil. Řekl bych, že to byli ti, co tíhnou spíš ke klasičtějšímu metalu. Ale nutno uznat, že sál dokázali rozezpívat fakt hezky. Já jsem si ale, s vědomím toho, co přijde dál, šetřil uši na core, který mě momentálně sedí víc.

A ten přišel s InVisions, kapelou, která si u nás rychle vydobyla popularitu, což bylo v kotli mega znát. Tady jsem si fakt pochutnal. Zvuk, který začal pořádně nahlas nakopávat už s Rising Insane, dostal tady o dost chutnější obsah. Kvituju, že s novou deskou kapela přemýšlí líp nad skladbou, takže je to míň jedničky nuly a trochu víc melodií, který jsou navíc docela návykový. A výborně se to doplňuje. Chvíli si rozbíjíš hlavu o podlahu a hned na to zpíváš „Leeeet iiit buuuurn“! InVisions jsou prostě zábavní, that's it! Klidně bych si dal víc!

Ani bych si nemyslel, že aparatura v Underdogs může hrát ještě hlasitěji. Aviana to ale vohulila do červených. Švédové nastoupili za hřmotného intra, kytaristé a bubeník zahalení do kápí a masek. S příchodem frontmana Joela Holmqvista na stage začal konstantní tlak, který opravdu nepolevoval. Sound trhal kosti. V tu chvíli jsem si uvědomil, že pět nabitých shows za sebou je strop. Ke konci vystoupení bylo vysílení diváků trochu znát, ale i tak každý další breakdown v drop Z z mosherů vyždímal další porci energie. Bylo to samozřejmě dobrý. Hodně dobrý. Ale neužil jsem to tak, jak bych čekal. Možná kvůli únavě nebo možná kvůli té takzvané třetí stěně, kterou zbudovalo ono maskování a jakýsi chladnější přístup. Usměvavější a nenucení InVisions na mě včera zanechali lepší dojem. Celé akci to ale na kráse neubralo.

Byl to správnej corovej večer, za který můžeme pořadatelům z Brainwave Production jedině poděkovat. Vy se můžete v nejbližší době těšit na rozhovor s frontmanem Aviana Joelem Holmqvistem, který jsme pro vás pořídili. A Avianu si samozřejmě můžete dát na letošním Brutal Assault!


Text: Jiří Popelka
Foto: Nina Vocelová

Články autora Jiří Popelka

LANDMVRKS: Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album…

IMMINENCE: Měli jsme štěstí, že nám akorát skončila tour! Švédové v lockdownu napsali nové album.

Švédská corová stálice Imminence vydá zítra (v pátek 26. listopadu 2021) své čtvrté očekávané album Heaven in Hiding! S kapelou jsme měli…