Rozhovory
Aaron Matts (BTM): „Během tour jsme blázniví! Tenhle život nepotrvá věčně, proto si ho chceme užít naplno!“
Přejít na obsah

Aaron Matts (BTM): „Během tour jsme blázniví! Tenhle život nepotrvá věčně, proto si ho chceme užít naplno!“

V pátek vypustili Francouzi Betraying The Martyrs do světa svoji novou desku s velkou českou stopou! Kapela ji totiž nahrávala v Babylon Studios Tomáše Raclavského. A jelikož máme v šuplíku rozhovor s frontmanem Aaronem Mattsem, který jsme pořídili na nedávném koncertě v Paláci Akropolis při české zastávce tour August Burns Red, není lepší příležitost k jeho vydání než právě teď. Kromě otázek, které by Aaron možná zpětně označil za hloupé, přišly na řadu i některé zábavnější. Jaká kapela na scéně patří mezi ty úplně nejbláznivější? Na co si Aaron potrpí během tour? Čti!

Dneska jste zahráli nový song z chystané desky, kterou jste natáčeli v Čechách. Btw, opravdu jste ho zahráli úplně poprvé?

Fakt úplně poprvý. Byli jste první, kdo to slyšel. Bude to první singl k nový desce, hned po tour k němu budeme točit klip.

Album jste nahrávali s Tomášem Raclavským. Toho známe z kapely Modern Day Babylon, se kterou jste jeli nedávno velkou tour. Jak natáčení probíhalo?

Bylo to super. Asi. Já jsem byl totiž jediný, kdo na tom nahrávání nebyl (smích), měl jsem nějaký jiný business. Takže veškeré nástroje se natáčely s Tomášem a vokály jsme točili v Londýně s Justinem Hillem ze Sikth. Každý song jsme tak dvakrát nebo třikrát sami "předprodukovali" dopředu, takže jsem přesně věděl, jak to bude znít. Ani jsem u toho nahrávání v ČR nemusel být.

Takhle pracujete pokaždé, když se chystáte nahrávat? Děláte si demáče před tím, než jdete do studia?

Jo, běžně děláme jedny demáče a pak jdeme na to. Tentokrát jsme to ale udělali tak dvakrát nebo třikrát za sebou, aby to bylo skutečně perfektní. Ještě před tím, než doopravdy stojíme připravení ve studiu, každý musí vědět přesně, co bude hrát. Už se nedělají změny. Tentokrát jsme se na začátku celýho procesu ubytovali na čtyři týdny na jedné farmě, kde jsme si vybudovali i vlastní studio. Tam jsme psali nový materiál. Bylo to natolik fajn, že jsme tam jeli znova a pak ještě jednou natáčet vokály a dolaďovat. Každý z nás byl plně zapojen do kreativního procesu.

Skládání textů je, předpokládám, plně na tobě, je to tak?

Ano, texty skládám já. Samozřejmě, že občas někdo z kluků má nějaký svůj podnět, takže tu a tam řeknou "Napiš text o tomhle...". Pak to spolu rozebíráme.


Mluvili jsme s váma na FajtFestu 2018, ptali jsme se vás, jak se těšíte na tuhle tour s August Burns Red. Jednohlasně jste odpověděli, že se hlavně těšíte na ten den volna v Praze!

Jo! To je zejtra! Je škoda, že to neni sobota, to by bylo supr. Myslím, že zůstaneme v Praze, je to tady cool.

Pamatuješ si vůbec na show na FajtFestu? Jaký to bylo?

Jo, pamatuju, nebyl jsem zas tak v hovnech (smích). Bylo to hustý, tak vysoko na kopci a vlastně i daleko od všeho. Bylo to fajn.

Na Fajtu jsme se bavili i o Modern Day Babylon. Říkali jste, že vás prý naučili pít, souhlasil bys?

Né, to ne. Ale fakt je, že oni opravdu umí pít. Tour s nima byla výborná.

Jste vy tou kapelou, která se na šňůře umí utrhnout ze řetězu?

Jsme, obyčejně jo. Ale záleží, s kým tu tour jedeš. Tahle je docela klidná. August Burns Red samozřejmě maj k dispozici drinky, ale nejsou to šílenci. Podobně to mají Wage War. Jsme tady jediná kapela, která chce opravdovou párty. Takže musíme pařit sami. (smích) Snažíme se vždycky dělat ty nejbláznivější věci, který jsou možný. Tohle období nebude trvat věčně, tak si to chceme užít naplno.

Můžeš vyjmenovat absolutně nejbláznivější kapely, se kterými jste se setkali?

Born of Osiris. To jsou široko daleko ti největší magoři. Můj bože... Oni to dělají už od svých sedmnácti let, teď je jim tak třicet, vůbec nechápu, jak můžou být ještě naživu. Jsou totálně střelený.

Mluvíš o alkoholu, drogách nebo obecně?

(smích) Hmmmm. Trochu od všeho, nejsem práskač!

Vzpomeneš si na nějakou další podobně bláznivou kapelu?

No, Upon A Burning Body. I když ti mají teď jiný line-up. Když jsme s nima jeli někdy v roce 2012 nebo 2013, byli fakt šílení. Pak taky samozřejmě Asking Alexandria. Ti se teď možná trochu zklidnili, protože maj děti... Každej o nich řiká "to je ale gay kapela", ale oni doopravdy umí pařit!

Když už se bavíme o tours, s jakou kapelou byste opravdu rádi jeli? Máte nějakou takovou vysněnou?

Řekl bych Slipknot, ale už jsme s nima jeli. Někdy 2012. Jel bych s nima znova, jsou hrozně fajn. Ale mezi naše oblíbené patří Make Them Suffer. Jsou to strašně zábavní skvělí lidi. A hodně paří, hlavně jejich nová klávesistka Booka Nile. Ta kalí víc než všichni ostatní. Klidně zůstane tři dny v kuse vzhůru...

Jak se s tímhle party tempem během koncertní sňůry fyzicky i psychicky vyrovnáváš? Dá se to vůbec zvládnout?

Někdy si prostě musíš dát pauzu. Třeba minulou noc v sobotu v Drážďanech bylo v předprodeji prodáno přes tisíc lístků, byla to obří show a to jsem málem nezvládl. Prostě jsem pak šel téměř ihned do postele a spal hrozně dlouho. My ani nemáme tourbus. Jsme v dodávce s Wage War, ale nějaký postele tam jsou. Je to trochu horší situace, než kdybychom ten tourbus měli, ale ty postele jsou vlastně podobný. Dneska máme zařízenej hotel. Ale někdy si ho zařídím i sám, abych se vyspal v pořádný posteli.

Pro tebe to musí bejt o to složitější, když jsi zpěvák a screamer...

Jo. Nevim, hodně piju a hodně kouřím, ale přesto to vždycky dopadne. (smích)

Asi je to hodně o cviku a rozezpívání se...

Přesně tak, vždycky si dám alespoň třicet minut nějakých vokálních cvičení, než vlítnu na stage. Ale taky je potřeba procvičit celý tělo. Kdybychom to nedělali, tak tě všechno hned bolí, už nám neni šestnáct... Po koncertě si pak hned dám horkou sprchu. Já jsem trochu geek co se týče sprchování. Někdy si dávám klidně tři nebo čtyři sprchy denně. Během tour je to jedinej moment, kdy jsi sám. Pustim si nějakou hudbu, dám si cigáro...

Právě hrají August Burns Red. Ti jsou hodně známí taky kvůli svým vánočním coverům. Uděláte taky nějakej?

Néé. Chlapi udělali Survivor cover před tím, než jsem přišel do kapely. To už je velkej oldschool. Pak vznikl cover na Frozen a pak už jsme vlastně nechtěli dělat žádnej další. Ale oslovil nás MetalHammer, abychom zcoverovali nějaký Avenged Sevenfold. Tak jsme to dali dohromady, ale neměli jsme v úmyslu vydat to jako singl. To pak udělal až label právě kvůli časopisu MetalHammer. Už nechceme dělat další covery. Nejsme jako ti... jak se jmenuje ta kapela, která dělá furt jenom covery?

Our Last Night?

OMG, jo. Kámo, napište taky něco svýho... (smích) Ale jinak jsou to talentovaní kluci, ale my prostě nechceme být takoví.

Dobře... Jsou nějaký otázky od novinářů, který nemáš rád nebo tě naštvou? Ptám se na to, protože jsme před pár dny vydali náš společný rozhovor z FajtFestu a hodně jsme přemýšleli, na co se tě vlastně budeme ptát (smích).

Haha, mě jen tak něco nenaštve. Ale blbý otázky jsou ty jednoduchý, jako třeba "O čem je album?", "Co znamená jméno vaší kapely?". Víš co, máme rádi kreativní lidi a když někdo přijde s podobnou otázkou, říkám si v duchu "ty jo, proč si to nenajdeš, už jsem na to odpovídal tisíckrát"... Mám rád zábavný interviews, třeba o memes, o počítačových hrách...

O hrách?!

No jasně, nedávno jsem dohrál Assasin's Creed: Origins, wow! Nikdy jsem nebyl gamer, ale můj kámoš mi nedávno koupil Origins k narozeninám, tak jsem si pořídil X-Box a pařil jsem. Opravdu jsem si to užil.

Takže už jsi gamer?

Asi teda jo... Chci si teď koupit Red Dead Redemption 2 nebo novýho Hitmana...

Některý kapely jsou známé tím, že fakt hodně hrajou hry, i třeba během tour. Děláte taky něco podobnýho?

Máme v dodávce konzole, ale ještě jsme si nezahráli. Ale Baptiste - kytarista - hraje fakt hodně, streamuje, paří Hearthstone a tak. Spolu s Valentinem streamují dokonce pod jménem kapely (odkaz na kanál na Twitch.tv zde: https://www.twitch.tv/btmgametv, pozn. red.).

Z tohohle se stává velký trend, že kapely streamují gaming content...

A můžeš z toho mít i prachy?

Jo, můžeš dostávat donaty a lidi si tě můžou předplatit...

Kurva!

Photo credit: Mejra Drkal

Články autora Jiří Popelka

Je libo karanténní taneční djent od John Wolfhooker? Je tu Damaged Goods!

Panáčci z John Wolfhooker se doma v karanténě nejspíš kroutili nudou a možná i nedočkavostí z odloženého udílení Andělů, kde jim ve vzduchu…

HORRIBLE CREATURES - Internal Decline

To se nám ten svět zastavil, co? Škola zavřela, práce zavřela (pokud patříte mezi nešťastníky, co si to musej odkroutit, tak vám držíme…