Rozhovory
ALAZKA: „Změna názvu? Nechtěli jsme být jen další řadová metalcorová kapela!"
Přejít na obsah

ALAZKA: „Změna názvu? Nechtěli jsme být jen další řadová metalcorová kapela!"

Na zítřejším Never Say Die Tour se krom hvězd Northlane nebo Being As An Ocean ukážou i ALAZKA. Německá kapela v ČR vystoupila pod novým jménem již dvakrát, ale původní název Burning Down Alaska české publikum dobře zná. Proč se pánové rozhodli vstoupit do týhle nový fáze? Na letošním FajtFestu jsme o tom pokecali s kytaristou Marvinem a basákem Julianem, který pro ALAZKA píše taky texty.

cM: V České republice jste hráli už několikrát, jak pod novým jménem, tak pod tím starým. Pamatujete si nějaké z předchozích českých shows?

Marvin: Pamatujeme si tak nějak všechny, ale obzvlášť tu, která se konala v tomhle městě (Velké Meziříči, pozn. red.), hráli jsme v nějakým klubu v centru a dneska přespáváme ve stejnym hotelu jako tehdy. Pamatujeme si i show s Imminence v Praze v nějakém menším klubu, který byl ale narvaný k prasknutí.

cM: Jmenujete se ALAZKA. Všichni určitě známe kapelu Oceans Ate Alaska, před pár měsíci v Praze zahrála švédská kapela, která si říká Alaska… Nestává se vám, že si vás lidi pletou?

Julian: Asi ne. Nemyslím si, že si nás lidi nějak pletou. Spíš nás tak pošťuchujou: „Hej, měli byste jet na tour s Oceans Ate Alaska, udělejte tour stejných jmen!“.

cM: Něco na té Aljašce musí být, že se po ní hardcorové kapely tak často pojmenují. Jaký je váš příběh?

Marvin: Tohle jméno jsme vymysleli někdy koncem roku 2011, začátkem 2012, ještě dřív, než jsme s kapelou šli online. Inspirovala nás kniha Hledání Aljašky (v originále Looking for Alaska, pozn. red.), kde Aljaška je jméno děvčete. Náš název tak se státem Aljaška nemá nic společného. V tu dobu jsme vůbec netušili, kam až se týhle kapele podaří dosáhnout. Časem nám pak došlo, že je to jméno příliš agresivní a přemýšleli jsme docela dlouho o tom, že ho změníme. Rozhodli jsme se nechat v názvu Aljašku, ale kdybyste toto dali do Googlu, nevyjede vám nic o žádný hardcorový kapele. Tak jsme místo „S“ napsali „Z“, což řada lidí považovala za hloupý, ale no a co..

cM: Co bylo tím zlomovým bodem, ve kterém jste si řekli „Tak, a přejmenujeme se!“? Byl to například Kassimův příchod do kapely a s tím spojená změna zvuku?

Julian: Bylo to možná taky trochu kvůli Kassimovi. Když přišel, uvědomili jsme si, že jsme takto kompletní, že už kapela má všechny členy, které potřebuje. Řekli jsme si, že takto chceme zůstat a pokud se máme přejmenovat, nemůžeme už čekat a musíme to udělat teď. Jelikož jsme pracovali na debutovce, rozhodli jsme se změnit jméno před jejím vydáním, abychom už dopředu nastavili jednotný směr.

cM: Chápu to správně, že od začátku fungování kapely jste měli trochu pocit, že jméno Burning Down Alaska není správné?

Julian: Tak nějak, vždycky nám přišlo, že nás to nevystihuje. Zní to spíš jako debilní jméno nějaký další řadový metalcorový kapely a my jsme prostě nechtěli, aby nás lidi viděli jako standardní metalcorovou kapelu, zvlášť, když fakt existujou lidi, kteří naší hudbu opravdu mají rádi. Cítili jsme, že můžeme být víc než jen lokální corová kapela, že můžeme oslovit i zahraniční publikum. Původní jméno jsme vymysleli, když nám bylo sedmnáct a o několik let později jsme si uvědomili, jak mladý a blbý jsme byli...

cM: A toto všechno se událo, když už byl Kassim v kapele? Singl Blossom jste vydali ještě pod starým názvem…

Julian: Vážný návrh na změnu názvu jsme nahlas vyslovili myslím rok a půl po tom, co Kassim přišel..

cM: Nechybí vám něco „z těch starých časů“?

Julian: Hm, takhle se na to asi nedíváme. Stojíme si za tím, že jsme vždy vydávali to nejlepší, co jsme tehdy mohli. Furt ty věci rádi hrajeme naživo. Není to tak, že se změnou jména jsme úplně jiná kapela. Burning Down Alaska je pořád část naší minulosti a některé staré songy chceme v setlistu ponechat.

cM: Někteří to tak ale možná pochopili, vzpomínám si, že jste před odhalením ALAZKA a nové desky měli černé profilovky, což mohlo tenhle pocit vyvolat… Každopádně, jste spokojeni s tím, jak byla debutová deska Phoenix přijata?

Marvin: Jsme na to opravdu hrdí, zvlášť proto, že to je první deska, kterou jsme udělali s Kassimem. V songu Blossom byl hostem, ale na desce už se podílel i skladatelsky..

cM: Phoenix na mě působí velmi smutně, chtěli jste, aby to album takhle působilo?

Julian: Můj cíl ohledně textů je, aby si v nich lidi mohli najít něco, s čím se ztotožní. Nechceme každopádně psát songy, který prvoplánově říkaj jenom “můj život je na hovno, svět je na hovno”. Je samozřejmě důležitý o tom psát, ale my máme rádi, když je v songu nějaký zvrat, změna, motivace. Chtěli bychom dosáhnout toho, že lidi si ve špatný náladě pustí naše písně a pak si řeknou “Ještě můžu něco změnit, né všechno je špatný…”.

cM: Zvláštním případem je pro mě singl Everglow. Opravdu netuším, jestli jste to tak zamýšleli, ale samotná hudba zní docela šťastně, ale text je naopak hrozně smutnej. To je takovej zvláštní paradox...

Julian: Jo, takhle jsme to vlastně chtěli udělat, haha. Psali jsme text už do hotovýho instrumentálu. Napadla mě myšlenka udělat ten text přesně opačnej, co se týče jeho nálady, než je hudba.

cM: Kassim se před několika lety zúčastnil soutěže X Factor, kde samozřejmě zpíval popový věci, ale zároveň to bylo v době, kdy už zpíval v hardcorový kapele Breakdowns At Tiffany's. Jak se mu tyhle dva světy prolínaj, co myslíte?

Julian: Kassim má odjakživa hluboký kořeny v komunitě tvrdý hudby, ale zároveň poslouchá velké množství různých žánrů, řekl bych, že to pro něj je přirozený. Je hrozně talentovaný a všechno tohle mu umožňuje tvořit různýma způsobama. Tohle je prostě on...

cM: Nakonec, čím byste se živili, kdybyste nedělali hudbu?

Marvin: Já mám značku s oblečením. V tuhle chvíli to mám 50 na 50 kapela vs hadry. Bez ALAZKA bych do módy šel na fulltime..

Julian: Já bych asi chodil na univerzitu a makal v Apple storu. Protože miluju Apple!

Články autora Jiří Popelka

TDWP mohli Stray From The Path strčit do kapsy, ti se z ní ale vykopali!

Nevšední předvánoční proplejtačku nám včera v MeetFactory přichystali bookeři z týmu Rock for People. Turné, které do Prahy zavítalo na…

[CZ/EN] ATENA: Mladých metalcorových kapel je ve Skandinávii málo. Starší generace nás neuznává!

Že Skandinávie je kolébkou metalu, o tom není třeba diskutovat. Ale kolik mladých současných corových kapel ze severu nyní známe? Máme tak…