Rozhovory
BAD OMENS: "Chceme, aby naše hudba posluchače pohltila!"
Přejít na obsah

BAD OMENS: "Chceme, aby naše hudba posluchače pohltila!"

Jedna z kapel, která si letos na Rock for People podmanila corekids, byli bezesporu američtí Bad Omens. Našlapaný set sklidil zasloužené ovace, a proto mnozí vyhlíželi páteční vydání druhého alba s velkým očekáváním. My jsme si samozřejmě nenechali ujít příležitost si s kapelou v Hradci popovídat. A tak ještě před tím, než se znovu zaposloucháte do desky Finding God Before God Finds Me, si přečtěte, co si pánové vzali z propíraného konfliktu mezi nimi a The Amity Affliction a Senses Fail ohledně malého loga na plakátu, nebo co si myslí o neustálém srovnávání Bad Omens s BMTH!

Jak se vám minulý rok hrálo na východě Evropy, tak daleko od USA?

Bylo to vlastně skvělý. Cítili jsme se na Ukrajině opravdu vítaní. Odehráli jsme tam dvě shows, byly to určitě jedny z našich největších headline koncertů, jaký jsme kdy hráli. Byly to snad větší akce, než v některých našich domácích městech v USA. Určitě rádi přijedeme znova. Ukrajina je úžasná.

Máte nějaké zábavné nebo bláznivé historky odtamtud?

No vlastně jo! Show v Kyjevě se odehrávala v den, kdy Rusové zajaly ty ukrajinské lodě (incident v Kerčském průplavu, pozn. red.). Během našeho setu přicházely nové a nové zprávy o vývoji situace, údajně se na hranicích střílelo, provokovalo se. Znělo to šíleně. Byl vyhlášen výjimečný stav, takže jsme pak večer nemohli opustit hotel. Bláznivá situace!

Předpokládám, že se asi nechcete vracet k té kauze s malým logem vaší kapely na plakátu tour s The Amity Affliction a Senses Fail. Spíš se tedy zeptám, co jste si z toho odnesli? Co vám tohle jednání a zkušenost s velkými kapelami dalo?

To, že The Amity Affliction a Senses Fail jsou blbci, to jsme se naučili. Vlastně jsme tu situaci řešili jako každou jinou nepříjemnost. Myslíme si, že někde mezi námi kapelami prostě došlo k chybě v komunikaci, ať už mezi agenty, manažery nebo kýmkoliv jiným, protože jsme podle nás nebyli vyloučeni jen z důvodu stěžování si na malý logo. Někde prostě došlo k nedorozumění. A nehledě na to, že to nejspíš nebyla chyba někoho konkrétního, jsou blbci už jen proto, že tu chybu na někoho hodili. Místo toho, aby nás osobně kontaktovali, zeptali se, co se děje a popovídali si o tom, rozhodli se, že z nás navenek udělaj viníky. Sama kapela tak rozhodla! Už jenom proto si myslíme, že naše vyloučení z tour byla jen zástěrka, jak na tu tour upoutat více pozornosti. Celé té věci totiž šlo zabránit nebo jsme se mohli domluvit, kdybychom komunikovali lépe. Toho dne jsme se pokusili kontaktovat zpěváka The Amity Affliction a vysvětlit si to. Nic. Asi pro ně bylo zajímavější to, že se o tý tour najednou mluví v médiích. Proto jsou blbci. Ztratili náš respekt.

Jak jste se vypořádali se všemi těmi posměšnými komentáři na sociálních sítích?

Nechali jsme lidi, ať se bavěj. Aspoň vznikly zábavný memes, to nelze popřít.

To tričko s prťavým logem bylo super!

Jo, je to prostě vtipný. A existují mnohem dramatičtější příběhy z hudebního byznysu, než že tě někdo vyhodí z tour. Třeba když zraníš fanouška, nebo když tě nařknou z něčeho hroznýho. Radši budeme kapelou, kterou vyloučili z tour kvůli malýmu logu, než abychom byli tou kapelou, která někomu ublížila nebo okradla...

První singl z nový desky Burning Out je krokem malinko jiným směrem od předchozí desky. Bylo vašim původním záměrem vydat něco takto hymnického?

Chceme, aby všechno, co napíšeme, znělo "velkolepě", proto během produkce přidáváme různý vrstvy. Domníváme se, že se nám to podařilo. Máme samozřejmě předchozí album rádi, ale nyní je fakt z toho zvuku slyšet, že jsme se skladatelsky posunuli. Asi to nebyl vyloženě záměr, znít hymnicky. Stalo se to přirozeně. Většinou začneme melodií nebo hookem a pak přidáváme, přidáváme a přidáváme další nástroje, až je to "velký". A takhle my to chceme! To je prostě naše cesta. Chceme, aby vás naše hudba pohltila, vyždímala z vás emoce. A je těžký to udělat, aniž by se v tý písni neděla spousta různých věcí. Tak to vidíme my. Jsou písničky, který jdou udělat jen s akustikou a vokálem, ale u naší hudby je to o těch vrstvách. No a někdy to přeženeme. To je pak potřeba ubrat a najít nějakou rovnováhu.

Když byste se měli vrátit k prvnímu albu a srovnat ho s aktuální tvorbou, co se podle vás hudebně a produkčně změnilo?

Myslíme, že jsme našli, v čem jsme dobří. První deska krásně plynula, ale byla dynamická, hudebně hodně rozmáchlá! Což asi není na škodu, na novém albu je to podobné, ale víc rafinované. Na tvorbě jsme strávili o dost víc času. První placka vzešla z demíček, na kterých jsme pracovali tak měsíc. Ale s novým materiálem jsme strávili téměř dva roky. Například poslední song nového alba byl rozepsaný asi rok a půl, až jsme se u něj zasekli a nevěděli jak ho změnit. A tak jsme psali jiné písně, než jsme se nakonec vrátili a konečně ho dodělali. Stejné to bylo se singlem Burning Out, u něj jsme se taky zacyklili a trvalo nám třeba rok, než jsme jej dokončili. Ten dlouhý čas nám dal příležitost najít náš zvuk a taky nám umožnil pracovat s písněmi mnohem pečlivěji, na rozdíl od kapel s průměrnými nápady, které jdou na čtyři týdny nahrávat do studia a víc času nemají.

Když jste před nějakou dobou začínali, spousta lidí vás zaškatulkovala jako další Bring Me The Horizon. Poté, co BMTH šli hodně naproti popu, naopak někteří v dobrém začali tvrdit, že zníte, jako kdyby BMTH pokračovali v metalcoru. A užívají si to...

Chápeme, proč to lidi říkají a bereme to. Zároveň myslíme, že BMTH jsou skvělá kapela. Vůbec nám to srovnání s nima nevadí. Bylo by divný se naštvávat kvůli tomu, že vás někdo srovnává s kapelou, která zní dobře, vkusně, přirozeně a je pro nás skvělou inspirací. Oni nepíšou to samé album stále dokola, my bychom to taky neudělali. A lidi říkají, že se zaprodali. Ale co z vás udělá většího zaprodance? Když podniknete riskantní krok, který se třeba hodně vašim fanouškům nebude líbit, nebo když píšete pořád dokola to stejné album, protože víte, že si ho fanoušci opět koupí? Napsat další tři Sepmiternaly, protože se to fanouškům líbí a vydělat tak víc peněz, to by bylo zaprodání se!


Foto: Mejra Drkal

Články autora Jiří Popelka

Je libo karanténní taneční djent od John Wolfhooker? Je tu Damaged Goods!

Panáčci z John Wolfhooker se doma v karanténě nejspíš kroutili nudou a možná i nedočkavostí z odloženého udílení Andělů, kde jim ve vzduchu…

HORRIBLE CREATURES - Internal Decline

To se nám ten svět zastavil, co? Škola zavřela, práce zavřela (pokud patříte mezi nešťastníky, co si to musej odkroutit, tak vám držíme…