Rozhovory
Cocotte Minute představují svůj nový projekt "METAL DĚTEM"
Přejít na obsah

Cocotte Minute představují svůj nový projekt "METAL DĚTEM"

Nový projekt METAL DĚTEM je tu!
Přečti si rozhovor s Martinem Zellerem a redaktorkou Monikou Lobodášovou, ať ti nic neuteče!

Projekt, který tady představujete, je rozhodně bohulibý. Jak ten nápad vlastně vznikal?

To, že bychom jako kapela měli pomáhat, víme už od našeho začátku, a taky to děláme. Zatím jsme podpořili buď přímo někoho, kdo se ocitnul ve složité životní situaci, nebo jsme se účastnili jako dárci několika sbírek. Ale teď i díky absenci živého hraní jsme konečně našli čas a energii spustit svůj vlastní projekt Metal dětem!
Metal dětem! je už zlidovělá hláška, která vznikla v legendárním pořadu Pomeranč, který jsem moderoval v České televizi, a každý týden jsem takhle zdravil desetitisíce lidí. A právě díky tomu, že organicky zlidověla, jsem si říkal, že je to tak silný claim, že to musíme přetavit pro smysluplnou věc. Zatím je to spíše takové přirozené hnutí lidí z kapely a kolem ní, ale pracujeme na tom dát tomu mnohem větší přesah. A hlavně veškerá ta energie vložená do projektu pomůže někomu, kdo to opravdu nutně potřebuje. Obzvlášť teď.

Píšete, že už jste unavený. Jak je pro vás v týhle situaci těžký udržet drive v kapelním týmu?

Je to hlavně celé strašně smutné. Již rok stojíme připravení ve startovních blocích a čekáme na startovní výstřel, abychom znovu rozjeli celou tu naší numetalovou mašinérii, ale bohužel tím, jak vláda víc a víc nezvládá celou situaci, se start stále znovu a znovu odkládá a další rok ještě bude. To se nedá vydržet věčně. A proto jsme se rozhodli, že spustíme něco, co dává smysl a hlavně si o tom můžeme rozhodovat sami a nemusíme spoléhat na tu bandu diletantů, lhářů a zlodějů, co teď sedí u zlomeného kormidla. Dlužno dodat, že si to kormidlo zlomili sami. Aby je náhodou někdo nelitoval.

Pro underground je naprosto klíčový setkávání na koncertech a akcích. Věříte, že si fanoušci udrží loajalitu vůči kapelám i přes tuhle krizi? Nebo sklouznou k ověřeným velkým jménům?

Myslím paradoxně, že problém s loajalitou fans budou mít spíše ta velká jména. Masa nebývá nikdy věrná. Půjde vždy bez výčitek za tím, kdo dá větší "koblihu zdarma". A platí to i v showbusinessu.
Takže naopak ty undergroundové kapely můžou z té krize vyjít posílené. Nesmí ale ta krize trvat několik let. Což tato ale bude. Tipuju to tak na tři roky od teď. Strašně rád bych se mýlil, ale kultura se nedá jen tak vypnout a zapnout. Respektive vypnout se dá bohužel velmi rychle, ale zapínání je složité a bude trvat mnoho měsíců.

A co radíte kapelám a vlastně i klubům, aby si přízeň fans udržely?

Kapely můžou tavit sociální sítě a pracovat na nových věcech. Doporučuji vydávat klipy a singly, ale pokud kapela nehraje a nemá tak zdroj peněz, tak se to bude bohužel těžko financovat. A kluby jsou na tom asi nejhůř, protože reálně nemůžou dělat vůbec nic. Jen čekat. Ale pokud mají mít zavřeno dlouhé měsíce, není šance vydělat na nájmy atd. Ty kluby to smete, pokud jim nepomůžou místní úřady, a nebo nedokážou načerpat aspoň nějaké kompenzace. Určitě můžou přímo oslovit fans a požádat je o podporu, ať už formou sbírek nebo crowdfundingem, ale i ta upřímná solidarita se nedá využívat do nekonečna.

2023 byste měli oslavit 25 let - věříte, že se toho kapela dožije, vzhledem k tomu, jak je kulturní život teď mrtvý?

Přiznám se, že vůbec nevím, jak dlouho vlastně hrajeme. Nikdo z nás si totiž přesně nepamatuje, kdy jsme začali a nebo od kdy bychom měli vlastně počítat. Ale je to možné. My to přežijem! O nás strach nemám. My hrát musíme nebo bychom se zbláznili. Je to totiž nedílná součást naší nezbytné psychoterapie a bohužel u toho potřebujeme to publikum. Čímž se tímto tomu publiku za nás všechny omlouvám

ODKAZ NA WEB: https://www.zllo.cz/metal-detem/


Články autora Matty Vaněk

POZVÁNKA: Nejčistší forma temnoty a utrpení - akustický koncert Amenry!

Nejčistší forma temnoty a utrpení – tak by se dal přiblížit nadcházející akustický koncert Belgičanů Amenra. Akustická show je náhradou…

Tradiční křest charitativního kalendáře Suicide Angels se uskuteční již zítra! Nezapomeň dorazit.

Tradiční křest charitativního kalendáře Suicide Angels se blíží.Andělé bez křídel společně s OZ’s Music Company naplánovali v Rock Café…