Rozhovory
[CZ/EN] ATENA: "Mladých metalcorových kapel je ve Skandinávii málo. Starší generace nás neuznává!"
Přejít na obsah

[CZ/EN] ATENA: "Mladých metalcorových kapel je ve Skandinávii málo. Starší generace nás neuznává!"

Že Skandinávie je kolébkou metalu, o tom není třeba diskutovat. Ale kolik mladých současných corových kapel ze severu nyní známe? Máme tak nějak pocit, že jich zdaleka není tolik, kolik bychom od metalové domoviny čekali. I na toto téma jsme se dali do řeči s norskou partou ATENA, která 27. září zavítá do pražského klubu Underdogs, a to s podporou kapel Adjentist, Severals a Anthems! Uslyšíme velmi dobře zmáknutý současný metalcore s příchutí různých žánrových vlivů. A jak se pánové na evropskou šňůru těší? Co můžeme čekat od nové desky, která už je takřka na spadnutí? Malou ochutnávkou je nový singl Born Rotten, jež vyšel jen pár dní zpátky. Pust si ho a začti se do našeho exkluzivního rozhovoru!

Scroll down for English version!

Pánové, jak se těšíte na tuhle evropskou tour?

Těšíme se fakt hodně, protože východní Evropa je opravdu místo, kam chcem jezdit. Je tam vždycky hodně milých a cool lidí zapálenejch do hardcoru stejně jako my, takže je to vždycky potěšení vracet se. Místní koncerty bývají taky vždycky skvělé!

Vaše nové album je již na cestě. Poodhalíte, co můžeme od desky očekávat? Jak bude znít?

Je to třetí a poslední z našeho cyklu koncepčních alb, jejichž příběh se točí okolo mladé matky a její dcery, které bojují se strastmi života. Je to také naše první album bez původního zpěváka Simena. Při jeho psaní jsme tedy byli hodně opatrní a dali jsme si opravdu načas, už jen kvůli tomu, že určitě přijde spousta komentářů typu "chybí mi předchozí zpěvák". Ale snažili jsme se zůstat věrní sami sobě a udělat výjimečné album. Jsme fakt zvědaví, jak na to lidi budou reagovat, ale na to si musíme ještě počkat! :)

Ve vaší biografii se píše, že se necháváte inspirovat hip hopem nebo taky klasickou hudbou. I když je vaše muzika hlavně o kytarách, jsou v ní tyto vlivy určitě slyšet, například ve vašem předposledním singlu Death Is All I Think About. Vyjmenujete nějaké konkrétní interprety, kteří vás inspirují?

Vebjørn: Hodně si ujíždím na norským hip hopu, jako je například Karpe Diem nebo poslední tvorba Cezinanda. A taky na temnějším trapovým materiálu od Suicideboys nebo Ghostemane. Kdybych uměl rapovat nebo vytvářet cool beaty, asi bych se taky věnoval něčemu podobnýmu. Pro teď mě ale baví experimentovat s těmahle stylama v rámci hudby, kterou s ATENA děláme. :)

Můžeme v budoucnu očekávat nějaké další větší experimenty s těmito žánry?

Rozhodně! Jen si musíme být opravdu jistí tím, co děláme, aby to neznělo blbě!

Nakousli jsme singl Death Is All I Think About, který je, předpokládám, o sebevraždě. Asi to bude hodně osobní otázka, ale je ten text inspirován nějakou vaší osobní zkušeností? Jak vám pomáhá to, že se můžete se svými problémy podělit v textu písně?

Všechny naše texty jsme psali jako příběhy, konceptuálně. Ale samozřejmě do nich musíme vkládat také nějaké naše osobní zkušenosti, aby to bylo působilo opravdově. Psát o svých trablech pomáhá, alespoň nezůstanou schovaný někde v mlze ve tvý hlavě. Pomůže ti to být sám k sobě upřímný a přemýšlet o tom, co udělat, abys svoji životní situaci alespoň o chlup zlepšil.

V singlu zpíváte "Pokud dopadnu dostatečně tvrdě, moje máma by měla vědět proč..." Pouštěli jste tenhle song svým mámám? Ptali se vás "proč"?

Tahle část textu je spojená spíš s oním příběhem, než že by vycházela z nějakého našeho skutečného zážitku. Jsem si celkem jistý, že nikdo z nás se o tom se svými rodiči nebavil, protože naše hudba je tak hlučná a hlasitá, že jsem přesvědčený o tom, že nikdo z našich rodinných blízkých se nad textem nepozastavil, aby se přesvědčil, jestli to tak bylo ve skutečnosti.

Vyrazit s kapelou na evropskou tour není žádné jednoduché a ani levné dobrodružství. Jak se potýkáte se všemi těmi produkčními a logistickými náležitostmi?

Staráme se o všechny tyto věci sami, ale nedávno jsme si najali manažera, který nám pomáhá. Tohle zařizování je peklo na zemi, takže jsme za něj opravdu vděční! Tourování není levná záležitost, ale tak nějak se nám daří to zvládat :)

Je pro tamní kapely v Norsku k dispozici nějaká podpora činnosti z veřejných zdrojů, ať už na vládní či regionální úrovni?

Ano, existují programy podpory kapel, ke kterým se můžeme přihlásit. Dost nám to pomohlo při pořizování vybavení nebo natáčení alba. Ale jsou na to věkové limity. Příští rok už si budem muset vystačit sami :)

Přesto že Skandinávie je známá jako domov metalové hudby, v současné době se tam moc aktivních mladých moderně metalcorových kapel nevyskytuje, je to tak? Alespoň z našich informací se zdá, že kapel, jako jste vy, je na severu relativně málo. Čím to může být? Nebo se mýlíme?

Skutečně tu nemáme tolik aktivních metalcorových kapel podobných nám. Je to tím, že starší generace metalcore neuznává, protože to není "opravdovej metal" a podobně. Je tu ale hodně melodic-hardcore kapel. V Norsku rozhodně existuje scéna pro tvrdou hudbu, ale pokud jde o metalcore, je tu pořád v začátcích.

Jak se kromě hudby živíte? Kde pracujete? Je vaše práce nějak spojená s hudbou?

Nikdo z nás nemá práci, která je spojená s hudbou. Ulrik je klempíř, a tak celý dny "zevlí" na střechách. Jakob pracuje jako učitel a studuje, aby se z něj stalo něco komplikovanýho, čemu nerozumíme:) Vebjorn pracuje v ústavu pro drogově závislé, pomáhá stavět stage na velkých koncertech a balí filmové plakáty. Friderik je počítačový inženýr a je asi nejbohatší z nás, ale to je život :)


ENGLISH VERSION

Guys, are you looking forward to this tour?

We're really looking forward to this tour because eastern europe is THE place for us to go. There's always a lot of love, cool people and hardcore metal-geeks as ourselves so it's always a pleasure to come back and hang out. The shows tend to be really great as well!

Your new album is on the way! Can you reveal something about what we're going to get with that record? What will it sound like?

It's our last concept album (3 albums in total) that evolves around a young mother and her daughter struggling through life. The album is also the first without our old singer Simen. So it's a record we've been really cautious with and taken a lot of time to write because we're sure there's gonna be alot of "I miss the old vocalist". But we tried our best to be true to ourselves and make it stand out (but not too much) from the old albums. We're just really curious of how people are gonna react, so I guess we'll just have to wait and see! :)

Your biography says you are being inspired by hip hop or classical music as well. Your music is mainly guitar driven, but we can surely hear some of these influences in it, especially in the latest single Death Is All I Think About. Can you name some examples of acts/bands that inspired you in the last years?

Vebjørn: I've been really hooked on Norwegian hip-hop acts like Karpe Diem and Cezinando's latest music + more darker trap-stuff like Suicideboys, Ghostemane and so on. If I could rap or make cool beats I would probably do that aswell, but for now it really excites me to experiment with those genres in the music we do :)

Can we expect some more experiments with genres in the future?

Definitely! Justs have to get really confident and know what we're doing so it won't sound awful :)

Speaking about the last single of yours (Death Is All I Think About), it is all about suicide, I guess. These might be some very personal questions for you, but does that come from your personal experience? Does it help you to put your struggles into lyrics?

All our lyrics have been written to fit the concept/story, but we also have to put in personal experiences to make it feel real. It helps to write how you feel so it doesn't stay in the "fog" of your mind, so you actually can be honest with yourself and maybe think about trying to do something that might make your life some tiny percent better if that's all you mange.

You sing "If I fall hard enough, mom needs to know why..." Did you show this song to your mothers? Did they ask you "why"? (why did you write these lyrics?) Did you have some "parents vs son" conversation afterwards that helped you to move forward?

That lyric is more connected to the story than real life experiences and I'm pretty sure none of us have had that conversation, because our music is so noisy and loud that I'm pretty sure none of our family-members have taken the time to check it out for real.

To embark on an European tour is not an easy adventure, either cheap. How do you handle all the production work that needs to be done (booking, logistics, hospitality...)?

We do it all ourselves, but we recently hired a manager to help out (that stuff is hell on earth, so thank god for him). Touring isn't cheap, but for some reason we all can manage it and get by BARELY :)

Is there any support from the local government / city fund in your country that financially helps young bands to grow and to tour?

Yes, there are some financial support-stuff for bands you can apply for. We've gotten a lot of help with gear and album-costs, but there is an age limit on it, so next year we'll have to stand on our own feet :)

Although Scandinavia is known for being kind of a homeland for metal music, there is not many modern metal core bands active over there right now, isn't it? At least from what we found out, there is just a couple of acts including you. What would be the reason? Or are we wrong? Please tell us :)

There isn't alot of metalcore-bands that is as active as we are (there are some ofc) and we get why because it's a genre that usually is frown upon by the older generation because it isn't "real metal" or something like that. There's a lot of melodic hardcore-bands though so there certainly IS a scene for heavy music in Norway, but when it comes to metalcore, it's still a genre that's in the early stages here at home.

Fans would probably like to get to know you a little bit. Can you tell us, what do you guys do for living? Are your day jobs music related?

None of our jobs are music related, but Ulrik work as a tinsmith and hangs out on roofs all day. Jakob works as a teacher and studies to become something complicated. Vebjørn works at a home for drug addicts, do steel hand jobs for arena-concerts and pack posters for upcoming movies. Fredrik works as a computer engineer and probably is the "richest" of us, but that's life :)

Články autora Jiří Popelka

Je libo karanténní taneční djent od John Wolfhooker? Je tu Damaged Goods!

Panáčci z John Wolfhooker se doma v karanténě nejspíš kroutili nudou a možná i nedočkavostí z odloženého udílení Andělů, kde jim ve vzduchu…

HORRIBLE CREATURES - Internal Decline

To se nám ten svět zastavil, co? Škola zavřela, práce zavřela (pokud patříte mezi nešťastníky, co si to musej odkroutit, tak vám držíme…