Rozhovory
DIRTY OLD DOGS: Festivaly světového rázu nás vždy lákaly
Přejít na obsah

DIRTY OLD DOGS: Festivaly světového rázu nás vždy lákaly

V dalším z našich rozhovorů jsme se rozhodli vyzpovídat Tomáše Procházku z kapely Dirty Old Dogs z Olomouce, která se nedávno vrátila z tour z Německa, kde si střihla své vystupování s kapelou Greynbownes. Povídali jsme si o nové desce, která by měla vyjít někdy na konci roku, ale i o hudebních vlivech, jež na ně měly dopad. A taky jak se jim daří bojovat s aktuální situací kolem pandemie!

1. Zdar Tome! Jelikož jde o tvůj první rozhovor pod hlavičkou CoreMusic, mohl by jsi trošku představit kapelu?

Ahoj, jsme banda původně z Českého Těšína, nyní působíme v Olomouci. Vyšli jsme z psychedelic rockové kapely Amorfia, která se po svém rozpadu rozdělila na dvě kapely - tu naši a kapelu Greynbownes, se kterou jsme nyní ve společném labelu RED MODE. Nezaměřujem se na určitý styl, ale lidi nás hodně přirovnávaj k seatlovské grungové scéně. Osobně si rádi ulítáme v bluesu, psychedelic rocku, noisu a různých experimentů, přes country pop až metal.


2. Red Mode je tedy váš label?

Ano, společně s Lukášem Slavíkem z kapely Greynbownes (ex Amorfia) jsme před nedávnem (necelé 2 roky) založili label pro spojení kapel z Česka a zahraničí za účelem si navzájem vypomoct a rozšířit povědomí o kapelách našeho rázu. Label se prozatím zaměřuje na stoner rockové kapely. Dalo by se říct, že my jsme tam trošku odlišní od ostatních kapel, i když stoner rockové prvky se u nás taky občas objeví. Ale samozřejmě nám nejde o to ohraničovat se žánrově, jen se to tak přirozeně vyvíjí.


3. Co je vlastně potřeba k tomu, aby si člověk založil vlastní label? Rozhodně do toho musí člověk vrazit hodně času i peněz ne?

Čas je v první řadě to nejdůležitější, co musí člověk investovat. Samozřejmě poté i peníze, ale to je tak v každém byznyse, když se rozjíždí nějaký projekt. Jde jen o to si říct, k čemu ten label má být. U nás šlo hlavně o jednu věc. Dát do kupy kapely, které se budou navzájem podporovat a vzájemně si vypomáhat skrz propagace a jiné. Když se na tom podílí více lidí, o to více se vytvoří. V jednoduchosti tedy takto: vymyslet název, založit si stránky na sociálních sítích, přidávat kapely a ono se to časem krásně rozjede, když to člověk bude živit svým nadšením

4. Nedávno jste koncertovali po Německu se supportem právě od Greynbownes, jež jsou ze stejného města jako vy. Jak tour probíhalo? Tato země rock, metal či core vítá s otevřenou náručí, nemyslíte?

Byla to vlastně naše první tour mimo ČR. S klukama z Greynbownes se dobře známe (máme i společné prostory zkušebny), takže jsme věděli, do čeho jdeme. Je pravda, že tour jsme plánovali poměrně narychlo, trochu jsme to podcenili, ale s určitým úsilím se nám podařilo vytvořit fajn lokace pro hraní. Německo, co jsme stačili poznat, je velmi otevřené hudbě našich stylů. Vlastně se nám nestalo, že by přišlo málo lidí nebo že bychom hráli v poloprázdném sálu. A to jsme hráli od undergroundovych squatů, až po nablýskané sály. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme cizinci, ale publikum bylo vždy skvělé.

5. Byl by pro vás sen vystoupit třeba na Rock am Ringu, když už se bavíme o Německu?

Festivaly světového rázu nás vždy lákaly, popravdě nás vzrušují velká pódia, ale nepřemýšleli jsme nad tím, že by to byl přímo náš sen. Co se má stát, stane se. Takže pokud budeme mít příležitost zahrát si na Rock Am Ring festivalu, budeme nadšení.

6. Jaké kapely vás ovlivňují a jak ovlivnili debutové album Morning Wave?

Nemůžu mluvit za všechny z kapely, takže to řeknu sám za sebe. Pro mě to byla od počátku vždy scéna 70 let v Americe, Woodstock, Hendrix, Janis a samozřejmě můj šaman Jim Morrison z The Doors. Dalo by se říct, že naše kapela je hlavně v počátcích nejvíc ovlivněná kalifornskými Black Rebel Motorcycle Club. Takže naše první deska Morning Wave je nejvíc inspirovaná právě touhle kapelou.

7. Vaše hudba se mi zdá načichlá taky temnou atmosférou. Je pro vás lehčí se uzavřít a nechat ze sebe plynout nějaké temnější vlny ze svých životů, které se následně odráží do vašich textů?

"I only smile in the dark " (Garbage) Milujem melancholické, potemnělé záležitosti. Vytváří to prostředí, kde nám je nejlíp. Neznamená to, že si libujem v depkách a zbytečnému smutku. Myslím, že je přirozené milovat jak temnotu, tak i světlo. Ale pravdou je, že ve tmě člověk víc "vidí". Temnota, agrese v písních jsou krásným ventilem pro vnitřní konflikty, takže ve výsledku když umělec ventiluje svoje frustrace skrz hudbu přes temné záležitosti, potom se cítí pročištěn a šťastnější. A nějakým způsobem se člověk víc otevře duševně ve tmě, než ve světle. Víc se člověka dotkne potemnělejší věc, dostane se víc do hloubky... Na dně všeho je vždycky tma a tam se chceme dostat, abychom pochopili celou podstatu, ne?

8. Je vám tedy blízká i tvrdší vrstva rocku, metalu? Takovou lehčí ochutnávku jsme od vás měli v písni Dirty Evil Thoughts.

Jasně. Pro nás není důležité, jestli tam borec hraje na podlazenou kytaru brutální riffy s výrazem zkřiveným přes celý xicht, nebo jestli hraje na pláži na ukulele. Důležité je, jestli ta píseň v sobě něco má. Je pravda, že když jsem byl mladší, neuznával jsem nic, kde není distortion kytara. Momentálně si ujíždím na post metalových kapelách jako je např. Cult Of Luna, kterou jsem měl možnost vidět na živo. Punk metalové Brutus nebo Marilyn Manson a jeho nové věci mě taky baví, i když to už není moc metal.


9. Nový song One Day pochází z připravovaného alba Let's Burn Heaven Again, které vyjde později tento rok, co můžeme od nového materiálu očekávat a kde se album nahrává?

Záznam písně One Day je mini ochutnávka, která nemá ani v nejmenším nastínit, o čem nová deska bude Protože připravovaná deska je dost bohatá, co se týče žánrového zaměření. Je pravda, že oproti Morning Wave, která byla nahrána a vydána během pár měsíců, se nová deska vleče jak smrad a děláme ji už skoro 2 roky. Jde o to, že chceme nabídnout to nejlepší z nás a proto hodně věcí, které teď točíme, se ani na albu neobjeví. Hledáme ty nejlepší písně které budou do sebe krásně zapadat. Točíme u kamaráda v Bisop studiu v Třinci aranže, některé kytary a zpěvy si točíme sami na zkušebně. Na mix a master to pak posíláme Amákovi do Golden Hive Praha. Deska by měla vyjít na podzim na vinylu, CD a kazetě. Avšak teď v náhlé situaci s pandemií se nám točení zastavilo, takže nemůžeme přímo říct, jestli to na podzim opravdu stihnem.

10. Díky za rozhovor a pokud máš něco na srdci, co by jsi chtěl vzkázat fanouškům, teď máš možnost! Díky!

Já děkuji za rozhovor. Můj vzkaz celému lidstvu je takový: Dejte si facku, vzpamatujte se, pusť te si Bonehead - Naked City a věřte, že vše se děje pro nějaký důvod a že vše je dobré (něco v tom smyslu co říkal i Ježíš... haha)!


Články autora Matty Vaněk

PREMIÉRA: Stercore probudili k životu The Prodigy na novém singlu!

Dnes jsme si připravili novinku od Stercore, která pochází z nového alba jež vyjde v roce 2021! Hoši probudili k životu jednu z nejznámějších…

John Wolfhooker přichází s novou tváří pro song Lost And Forgotten

Wolfhookeři přichází s klipem pro song Lost And Forgotten. Emotivní píseň a dechberoucí text nezanechá bez pocitů melancholie snad…