Rozhovory
Donnie Darko: Rise Against? Odehrát to, jak nejlépe to půjde, a podat pokud možno svůj životní výkon!
Přejít na obsah

Donnie Darko: Rise Against? Odehrát to, jak nejlépe to půjde, a podat pokud možno svůj životní výkon!

Kapela Donnie Darko je bezpochyby kvalitní kapelou, už jen díky faktu, že její základ tvoří hoši z již zaniklých Shogun Tokugawa. Nyní mají šanci se ukázat a to především díky tomu, že se jim dostalo příležitosti předskočit kapelám Arcane Roots a Rise Against!

Asi pochopitelně začneme s dotazem na blížící se koncert kapely Rise Against, kde se vám dostalo skvělé příležitosti otevřít pražskou show. Jak k této události vzhlížíte? Jak se to celé upeklo?
Jsme z toho pochopitelně nadšeni, ale na druhou stranu je to i velká zodpovědnost. Chceme to v Incheba aréně odehrát, jak nejlépe to půjde, a podat pokud možno svůj životní výkon.... Haha, to je jasný titulek rozhovoru, ne? Něco jako když se chystá hokejová reprezentace na finálové utkání! :) Ve skutečnosti to ale znamená, že budeme následující měsíc jen trochu více zkoušet, jinak to bude koncert jako každý jiný. A upeklo se to celkem jednoduše. V dubnu mi napsal Majkláč (Michal Novák z bandzone.cz), jestli posloucháme Rise Against a že nás chce díky naší loňské účasti na Bandzone showcase doporučit jako support na jejich pražský koncert. Pak to šlo k dalším lidem až k samotnému managementu kapely. A bylo to. :) Je to příjemný pocit, když si vás vybere takhle velká kapela, kterou už léta posloucháte. O několik měsíců dříve nás také schválili britští Arcane Roots, kterým předskočíme 1.6. v Roxy v rámci Free mondays, tedy týden před RA. Na to se osobně těším úplně stejně. Je to kapela, která hrála například s Biffy Clyro nebo Muse. Doporučuji na tu akci zajít, příště už tu hrát zadarmo asi nebudou.

A posloucháte tedy Rise Against? Co pro tebe tahle parta znamená? Jo to jeden z tvých hudebních vzorů?
Tady můžu mluvit asi za všechny, když budu tvrdit, že je posloucháme všichni v kapele nebo si je alespoň každý z nás párkrát pustil :) Já je obdivuji za to, jak si jdou za svým a že dokážou hudbou přimět člověka k tomu, aby se zamyslel nad vážnými celosvětovými problémy současné společnosti. A přitom se mi nejeví jako radikální skupina, která by do tebe na koncertě cpala nějaké moudra před každou písničkou. Je to takové nenucené. Před pěti lety jsem se s nimi setkal na Sonisphere festivalu a byli hrozně sympatičtí. Jinak po hudební stránce RA asi nejsou moji hlavní vzorové, ale z těch hardcore-punkových kapel patří k těm oblíbeným.Co dál vás čeká kromě zmíněného předskakování? Dočkáme se nových materiálů?
Jsem rád, že se o tom zmiňuješ. Chystáme už asi půl roku nový singl s videoklipem, ale song se ještě nedávno předělával a teď doufáme, že to bude kompletně venku ideálně cca za měsíc. Děláme na tom v bratislavském I Hear Studios s Matějem Turcerem (From Our Hands) a Jakubem Hríbikem (Momma Knows Best), takže to bude minimálně po zvukové stránce "po piči". Vizuální stránku má na starost dobrý kamarád Igor Zacharov. A do toho všeho bychom měli mít konečně náš první merch. Červen pro nás tedy bude dost akční.

Jak bys definoval váš zvuk? Jak se liší od tvojí bývalé kapely Shogun Tokugawa?
Myslím, že nemáme nějaký svůj originální sound. Víceméně se necháváme ovlivňovat kapelami nebo muzikanty, které máme rádi. Já mám za těch pět let, co hraju na kytaru, vlastně pořád stejný nástroj a typ aparátu. Sice mám hroznou klasiku, ale zase se to vrací do těch dnešních tvrdších kapel. Les Paulky a sedmistrunné Schectery nahrazujou Fenderama.
A co se týče rozdílu od Shogun Tokugawa? Poslední léta byla sestava "Shogunů", až na zpěváka, stejná jako naše dnešní v Donnie Darko. Takže zvukově a často i hudebně se to samozřejmě moc neliší. To je jasný. Jsme to pořád my, i když začneme hrát třeba country.
Něco mi říká, že se tě nemám ptát na váš název… Takže zkusíme jinou tuctovou otázku. Co pro tebe hudba znamená? Dokázal bys kytaru zahodit ze dne na den do kouta?
Tuctová otázka si zaslouží tuctovou odpověď :) Znamená pro mě všechno, ale opravdu všechno. Lidé z mého blízkého okolí by to z fleku odsouhlasili, protože já vedle školy nedělám prakticky nic jiného. Občas se mi i stává, že na mě někdo mluví a já z ničeho nic přestanu vnímat a začnu v duchu přemýšlet o hudbě a v hlavě si něco skládám... Další věc je ta, že se kromě Donnie Darko muzikou momentálně i tak trochu živím, takže toho jen tak ze dne na den nechat nemůžu.

Váš domácí klub bude zřejmě Divadlo pod lampou, existuje pro vás vůbec nějaké lepší místo pro hraní?
Je pravda, že je to pro nás zásadní prostor a asi vždycky bude. Paradoxně jsme ale měli zatím vždycky lepší domácí koncerty v ostatních klubech. Například loni na podzim v nově fungující Papírně, kde jsme uspořádali celkem příjemný večírek společně se City Lights a No Chance of Recovery. Potom také rádi vzpomínáme na společný koncert s americkými Pontiak v zaplněném Anděl music club. Ale já si snad nejvíce užívám vystoupení mimo Plzeň a nejlépe bez pódia. Komunikace s cizím publikem je snadnější.

Má oblíbená poslední otázka. Jak pojmeš rozloučení s čtenáři CoreMusic?
Ahoj?!

Články autora Sláva

Tomáš Červinka (We on The Moon): Nová deska? Nejupřímnější počin, jaký jsme doposud vytvořili!

Pop rockoví We on the Moon chystají v dubnu vydání novinkového alba Home. To vznikalo v Anglii pod taktovkou producenta Leea Batiuka (Deaf Havana).…

Tomáš Hennel (Criminal Colection): Nechceme dělat ty samé věci pořád dokola

Pro účely prvního letošního rozhovoru jsem si vyhlídl Tomáše Hennela ze známé pop punkové kapely Criminal Colection. Dostali jsme se k nové…