Rozhovory
Glad for Today: “Breakdowny už nehrajeme, i když jsme na nich vyrostli!”
Přejít na obsah

Glad for Today: “Breakdowny už nehrajeme, i když jsme na nich vyrostli!”

Jen o málo dalších kapelách bychom mohli říct, že se za uplynulých několik měsíců posunuli o tolik levelů vejš. Se svými singly Silence a Hope naskočili minulý rok hradečtí sympaťáci Glad for Today na skvělou vlnu, která ještě zesílila s vydáním povedeného a výborně přijatého EP Ready for a Show. Pak se za svými fandy rozjeli do všech koutů republiky. Toto ustavičné úsilí jim v červenci přineslo první místo v československé větvi soutěže Planetrox 2019, když na letošním Rock for People předvedli životní koncert s úžasnou podporou publika. A tak si za odměnu nadělí kanadskou tour spojenou s účastí na festivalu Envol et Macadam. Ještě předtím, než se vydají na svoji zámořskou misi, zahrají ve středu 28. srpna “rozlučkový” koncert na domácí hradecké půdě v Továrně, a to jako support pro americké slečny z kapely Doll Skin. Budiž tedy i tento rozhovor pozvánkou na poslední předkanadský koncert GFT. Pětici ve složení Kašpi (zpěv), Tom (zpěv, scream), Pája (kytara), Vláďa (basa) a Péťa (bicí) jsme si na pokec odchytli na FajtFestu, aby se s náma podělila o dojmy z vítězství, ale i z příprav kanadské eskapády. Udělají si to tam hezký? Proč už nehrají breakdowny a kam se tedy jejich další tvorba bude ubírat? Jaký byl jejich nejhorší koncert v kariéře? Čti na coreMusic.cz!

Udělali jste si to dneska na FajtFestu hezký?

GFT: Byla to nádhera, jo!

Kašpi: FajtFest je kvalitní akce, ale bylo trošku znát, že jsme žánrově mimo.

Ale už jste tu dřív hráli… Kdybyste to srovnali, která show byla lepší?

Kašpi: Jo, v roce 2016 jsme tu hráli, když jsme vyhráli soutěž o hrací slot. Za mě byla lepší určitě ta dnešní show, protože jsme v tý tvorbě jinde a baví nás to teď víc. Taky jsme měli tentokrát lepší čas.

Máte pocit, že vás tehdy lidi tady na Fajtu vzali líp?

Kašpi: Možná jsme tehdy byli maličko tvrdší kapelou, ale stejně né tak tvrdý, jako zbytek lineupu.

Tom: Tehdy jsme z toho měli asi podobný pocity, jako dneska.

Co byl pro vás doposud největší koncert?

Kašpi: Za mě to byl určitě letošní Rock for People, a to nemluvím jen o tý soutěži. I kdyby nevyšla, tak ten koncert byl prostě topovej.

A naopak nejhorší koncert?

Pája: Jednou na Melodce v Brně, jak jsme tam přijeli bez kola…

Kašpi: Jo! Jeli jsme za John Wolfhooker a We Are The Motion a po cestě nám upadlo kolo, přijeli jsme pozdě, navíc jsme zapomněli Pavlův pedalboard, takže to bylo nejhroznější a nejpříšernější, a to bezkonkurenčně!

Tom: Já říkám Ostrava, protože jsme tam hráli asi pro deset lidí, co celou dobu seděli, jeden divák tleskal. Když jsme dohráli, všichni říkali, že to bylo super. To jsme moc nechápali. Ale ta Melodka, to bylo taky něco...

Pojďme k Planetroxu... Mě se líbí, že stačí říct slovo Planetrox a vám se hned rozsvítí oči!

Kašpi: No tak jasný, vždyť jsme vyhráli! (smích)

Ano, to jste vyhráli. Když jste se přihlašovali, jak jste upřímně viděli svoje šance na úspěch?

Pája: Hlásíš se, protože chceš vyhrát, takže s tím tam jdeš! Ale zároveň jsi střízlivej, protože víš, že tam jsou jiný kapely, který jsou stejně dobrý, nebo lepší než ty.

Kašpi: Už minulý rok jsme koketovali s tím, že se přihlásíme, ale měli jsme před vydáním EPka a nebylo to úplně ready. Tentokrát jsme si řekli “kdy jindy, když né letos”. Teďka se kolem nás naštěstí tvoří taková pozitivní bublina, takže jsme do toho museli jít. Samozřejmě nás zarazila účast Hentai Corporation, to jsme se trošku připosrali. Ale spoléhali jsme na to, že je to soutěž převážně pro mladší kapely, který potřebujou pomoct za hranice. Přes to, že mě osobně Hentaiové bavěj, tak jsem samozřejmě rád, že do Kanady letíme my. (smích)

Tom: Ráďa byl smutnej, co jsme tak zaslechli. Říkal nám "Gratuluju kluci, nebo vlastně né, běžte do prdele!" (smích) Ale bylo to v dobrým.

Jaké byly vaše bezprostřední reakce na pódiu poté, co jako výherce soutěže vyhlásili Glad for Today?

Kašpi: Ani jeden z nás nerozuměl, protože ta Simonova kanadská angličtina byla trochu zamumlaná, ale když teda nějak řekl to jméno, tak jsme si řekli “Jó, tak asi jo. Tak jo. OKEY TAK JO!! (zakřičí)” Lidi začali hned řvát, ale ten první opar byl takovej, že nevíš, co se stalo. Kapely ti jdou podat ruce, ale nedocházelo nám to ještě dlouho po tom.

My se o tom bavíme, jako byste vyhráli Grammy, ale ono to pro vás samozřejmě je velký, že?

Kašpi: Jasný. Tak my jsme lidi, který byli nejdál v Chorvatsku. Takže pro nás tohle Grammy je.

Teď už jste z toho trochu vystřízlivěli, předpokládám. Co vám běží hlavou teď, když si řeknete, že letíte hrát do Kanady? Bude to asi hodně práce...

Péťa: Určitě to bude hodně práce, chceme se na to připravit co nejlíp. Je to ale ohromná radost a nadšení, těšíme se strašně moc. Těch věcí k řešení okolo je ale hodně.

Tom: Pro mě je to obrovská dávka motivace. Přemýšlel jsem nad tím, co dělat, aby to nestálo za houby, tak jsem začal hledat učitele zpěvu. Jsou to takovýhle drobnosti, který ale pomůžou tomu celku, aby to kurva stálo za to! Aby si tam pak neřekli, že z Česka nejdřív přijedou namakaní Hookeři a po nich teď nějakej shit. (smích)

Kašpi: Po tý vší radosti přichází ranec zařizování. Oni nám poskytnou letenky a hraní na obřím fesťáku. Ale když už tam budeme, chceme toho využít víc. Udělat si okolo toho tour. S tím přichází spousta práce kolem jako shánění promotérů a místních lidí, který by nám s tím pomohli. A bude to asi i finančně nákladný, ale samozřejmě to za to stojí.

Uděláte si to hezký?

Kašpi: Uděláme si to nádherný! Kanada bude nádherná!

Bude legrace?

Kašpi: Bude. Legrace bude, když nám kluci z ex-Call Tracy půjčí legalizační legrační brejle. A jinak s Pájou je vždycky sranda. Jelikož poletí, tak to bude asi dobrý.

Pája nelítá?

Pája: Ještě jsem nikdy nikam neletěl.

Kašpi: No a poprvý poletí rovnou do Kanady s kapelou. "Daily routine"... A navíc je to srandista.

Jak speciálně se budete připravovat společně? Chystáte asi nějaký zvláštní set, možná pořešíte angličtinu... Chystáte merch?

Kašpi: Merch chystáme. Angličtinu už asi za dva měsíce o několik levelů nevytáhneme, nějaký fráze se asi učit nebudeme. Každej koncert je jinej, řekneš jiný věci, jak tě zrovna napadnou. My si nepotrpíme na naučený věty. Na RFP každá druhá kapela říká "Make some noise!", "Put your hands up in the air!", taky "Hello Prague" (smích), takže to tě po chvilce přestane bavit. Ale pokud se poštěstí, tak bychom společně s fotografkou Aničkou Bartolotti, která pojede s náma, zplodili nějaký video. Určitě bude dělat fotoreporty, ale rádi bychom s ní udělali něco k nadcházejícímu songu, který chystáme snad v zimě, pokud to vyjde.

Pojďme k EPku Ready for a Show. My jsme se v předchozích měsících v zákulisí často bavili o tom, že chystáte desku. Nakonec z toho je "jenom" EP. Proč?

Kašpi: My jsme vlastně došli k tomu, že v tuhle chvíli asi ještě nejsme připravený na full album. Chceme zatím dělat EPka a vypouštět to po singlech s klipama, protože stačí udělat klip a odezva je brutálně jiná, než když vyšleš celý EPko najednou a každej song dosáhne tak na 2 tisíce views. Takže chcem teď dělat menší a sebejistější celky s klipem. Časem se k tý desce dokopeme.

Zrovna včera Mikuláš z Homesick mluvil o tom, že jednou ta kapela to album stejně musí udělat. Je toho názoru, že pro kapelu je album zkouškou, je to milník, který jednou stejně přijde a občas se ho kapely bojí, proto volí EPka.

Kašpi: Jasný. My budem chtít album. Ale nejdřív Kanada a potom koláče! (smích)

Na hudbě spolupracujete s Damiánem Kučerou, že?

Kašpi: Budeme s ním chtít spolupracovat i dál, protože ten jeho přístup je naprosto bezchybnej. Je to krása. Děláme si to tam hezký vždycky.

Prosim tě, nechcete si teda udělat trička s nápisem "Uděláme si to hezký!"?

GFT: Ty jo to bychom možná mohli.

Jak myslíte, že vás Damián posunul?

Pája: Tak nějak nás ucelil. Když jsme tam jeli poprvý, každej song zněl všelijak. On dal tý naší hudbě nějakej ksicht, směr, udělal z toho celek.

Kašpi: On dokáže song vyhodnotit po jednom poslechu. Řekne ti, co je fajn, co by mohlo bejt trošku jinak, hned si nahraje harmonie, který by tam pasovaly. A potom ta postprodukce je krásná. Odsejpá to a je to v přátelském prostředí. Nechci tím ale vůbec shazovat přístup Pavla Chyšky, se kterým jsme dělali třeba Silence a bylo to skvělý.

Vy jste tehdy asi trošku hledali svůj zvuk, že?

Kašpi: Na těch singlech (Silence a Hope, pozn. red.) je znát, že jsme to neměli úplně daný. Silence pasovalo víc do dnešní doby, pak ale přišla Hope, která do toho celku možná úplně nezapadla, teď to EPko je zase úplně jiný. Od něj se ale už budeme odvíjet. Dost nás teď baví například Boston Manor, který byli na RFP skvělí, takže tímhle "middle proudem" bych to já osobně chtěl posílat. Breakdowny už prostě nehrajeme.

Ale vyrostli jste na nich...

Kašpi: Vyrostli, a taky na nich chcípnem! (smích). My to asi neumíme udělat, ani nevíme, jestli chcem. Vždyť si to děláme pěkný, to pak hraj breakdowny! (smích) Né hele, chceme zachovat řev, ať je to svižný, ale zakládáme si na melodiích. Ale měknout nebudeme. Song Ready for a Show je extrémní přestřel, i když jí milujeme. Po singlu Hope je to velkej skok, to si uvědomujeme.

Na jakejch akcích se teda vidíte? Majáles, Mighty, velký pódia...? Nebo vám je to jedno a serete na nálepky?

Kašpi: Nám je to asi jedno. Zjistili jsme, že nikdy nevyhodnotíš tu akci předem a může tě překvapit jakákoli. Může se stát, že nemáš žádný očekávání a pak je to skvělý. A potom je velká akce, kde to třeba tolik nedejchá. Teď žijeme tou Kanadou, ale z ČR festivalů milujeme Rock for People. Je to náš hometown a taky to tady asi nejvíc žánrově odpovídá tomu, co hrajeme. Na Mighty Sounds jsme hodně zvědaví, nebyli jsme tam zatím ani jako návštěvníci, ale máme pocit, že bychom tam mohli zapadnout.

Co tedy nová tvorba?

Pája: Měli jsme původně v plánu vypustit něco ještě před tou Kanadou, ale nakonec to určitě nedopadne. Ale v té Kanadě chceme udělat ten klip, alespoň na demáč.

Kašpi: My vlastně ani nevíme, jestli ten novej song zapadne do našeho celku nebo to bude jen poděkování lidem za tu Kanadu. Ale určitě budeme skládat nový věci. Hlavně neusnout! Jestli to bude EPko nebo deska, to se uvidí.

S jakou zahraniční kapelou byste rádi jeli tour?

Kašpi: Boston Manor. A asi ty A Day To Remember, ty jsou pro mě a asi i pro Toma taková dlouhodobá srdcovka…

Pája: Blink 182. Že by nás vyměnili za Lila Wayna třeba... Kdyby je omrzel, tak tu jsme!

Péťa: Za mě by to asi byly La Dispute, protože ty jejich koncerty jsou neskutečný. A Touché Amoré.

Vláďa: Asi ty Boston Manor. Asi je to pro nás i reálný (smích).

A z českých kapel?

Kašpi: Skywalker no. A John Wolfhooker. A neni to jen o tom, že jsou rozjetý, ale fakt mi to z českých věcí přijde nejprofesionálenší.

Tom: Oni hlavně makaj. Ten jejich přístup je dost rozdílnej od ostatních českých kapel.

Pája: A hlavně nás ty jejich písničky baví.

Články autora Jiří Popelka

Brando's Eyes ve čtvrtek pokřtí své nové EPčko Tension!

Pokaždé, když jsem měl možnost vidět pražskou partičku Brando's Eyes naživo, nebylo pochyb, že na pódiu stojí čtveřice zkušených hudebníků,…

THOUSAND BELOW: Metalcore vychází z módy, každej riff už byl dávno napsanej.

Pokračujeme v prohrabávání starších složek, v rovnání minulosti, ve splácení nesplacených dluhů. V době, kdy pláčeme, že se k nám naše…