Rozhovory
Glad for Today: Na albu jde vždycky ukázat víc, než v jednom singlu nebo na EPku!
Přejít na obsah

Glad for Today: Na albu jde vždycky ukázat víc, než v jednom singlu nebo na EPku!

Po osmi letech, několika personálních změnách, třech EP a tour v Kanadě, vydávají mladé hradecké komety Glad for Today své debutové dlouhohrající album. Kapela se stálým místem na české kytarové scéně na desce Melting Youth pracovala od začátku covidu a my si ji nyní můžeme poslechnout v celé své kráse. V souvislosti s tím jsem vyzpovídal Honzu Kašpara o kočičkách, chození na hajzl a jiných důležitých věcech.

Jak vnímáte první ohlasy na vaši desku?
Jsou super. Ten hype je větší, než jsme čekali. Ještě jsme u žádné naší věci takový ohlasy neměli. Akorát se to pořád drží v tý naší bublině a teď je otázka, jestli se nám podaří dostat to dál. Mezi lidi, který nevěděj kdo Glad for Today jsou. Zatim ale lidi držej a my si toho moc vážíme.

Mají v dnešní době dlouhohrající desky smysl?
Já si myslím, že jo. Když kapely, který poslouchám, vydaj album, tak si ho vždycky pustim. Na albu jde vždycky ukázat víc, než v jednom singlu nebo na EPku. Navíc to u nás po třech EP (Sheep Facing The Wolfpack, Ready for a Show a Common Noise, Common Voice) dávalo smysl pokračovat s dlouhohrajícím albem. Chtěli jsme zkusit větší věc, komplexnější, obsáhlejší. Taky nás na tom baví ta různorodost, kdy nějaká píseň, která by sama o sobě nevyzněla jako trhák, dokáže v kontextu alba sehrát větší roli.

Je to již třetí počin, který jste natočili s Damiánem Kučerou. Čím je spolupráce s ním tak kouzelná, že se k němu kapely vrací?
No tak to je prostě ten přátelskej přístup. Ta jistota toho, že se tam cítíme dobře, jako doma. Můžu tam nahrávat vokály ve slipech a nemusim si hrát na nějaký hogo fogo. Navíc Damián prostě ví a podílí se dost na produkci. Má dobrý nápady, skvělý aranže a je hrozně pracovitej. Vydrží s náma pracovat až do noci a je cejtit, že ho to baví, což atmosféře vždycky pomůže.

Jeho studio je známé tím, že v něm má kočičky a ty a kočičky nemáte příliš vřelý vztah. Jak se kamarádíš v průběhu natáčení s Mařenkou a Pepíčkem (kočičky)?
Hmm, kočičky. Jak to říct tyvole korektně. Kočky jsou vychcaný tvorové prostě. Připlazej se jenom, když se jim to hodí. Já jsem prostě psí člověk, takže ve studiu víc fellim s Hugem (Damiánův pes) a s Emilem jsem vždycky fellil hodně (ať je ti země lehká, kamaráde). Já bych zvířeti nikdy neublížil, ale Mařenka i Pepíček věděj, že když přijdou za strejdou Honzou, tak musej počítat, že je vezme jednou rukou a teleportuje o nějakej metr pryč.

Dvě otázky k písni All We’ve Got. Na začátku je několikrát slyšet zkreslené slovo, co je to za slovo? A v bridgi je chorálem zpívané „Cause afterall it’s all we’ve got“, kdo to zpívá? Je to několik navrstvených Honzů Kašparů, zbytek Glad for Today a nebo tajemství?
Jednou jsem takhle s kamarádem Jandou přitáhl po hezkém večeru na jeho pražskej byt a s IQ asi 14 jsem si začal do diktafonu nahrávat melodii, která mě právě napadla. Janda mi do toho zašeptal „Jdu na hajzl,“ a otevřel dveře od záchodu. Slova jdu na hajzl nějakým zázrakem zní jako slovo rising a následné vrzání dveří s trochou distortionu tvoří krásně mohutnej otevírací sample celý desky. To mi přijde skvělý, takže takhle budou začínat i budoucí koncerty GFT.
A jelikož jsme poslední session u Damiána pojali spíše jako přátelský sedánek, byli s náma ve studiu kromě mě a Pavla (kytarista Glad for Today) taky Radek Polánský (Marked as an Enemy), Mario Angelkov (Burning Steps) a Honza Kučera s Davidem Machalickým (Skywalker) a prostě se stalo, že jsme k micu přišli všichni a vzniknul tenhle krásnej chorálek. Všichni věděj, že mám chorálky rád, takže mě to učinilo velice šťastným.


Na písni Chalupářská se objeví dva hosté. Jednoho naši čtenáři pravděpodobně znát budou, jednoho možná méně. Představ nám je prosím a jak k tomu featu došlo?
Píseň se teda ve finále nejmenuje Chalupářská, ale Wasting My Life, tos posral přípravu na rozhovor. Tak David Machalický, kytarista kapely Skywalker je jasnej. S ním jsme dlouho dobří kamarádi. Několikrát nás přijel do studia otravovat, tak jsme mu konečně vyhověli, dali mu kytaru do ruky a dostal svůj prostor. Na přípravu se úplně vysral a během poslední session jsme tím zabili asi čtyři a půl hodiny. Damián ale nakonec pokroutil a sólo se nám fakt líbí. Takže tolik k Davidovi.
S Krudanzem se známe míň, ale jednou jsem se, právě přes Davida, dostal na přátelskej sedánek na Jirkovu chatu (Krudanze je Jirka Saska, beatmaker MC Geye, kterýho milujeme a člen Crystal Kidz). Tam jsme se nějak zakecali, já se v průběhu večera zeptal, jestli by nám nechtěl zahostovat na písni a on velmi ochotně řekl že ano. O pár měsíců později jsme seděli u něj na bytě, Jirka vyčaroval vkusnej beat a synthový aranže a bylo hotovo.

Já se při poslechu hudby spíš věnuju hudební stránce, než abych poslouchal text, ale píseň Sofa Rodeo mě velice zaujala i textově. O čem je?
No, long story short, teda spíš short. (smích) Jednou jsem si zkrátka vyjel do Ostravy za dívkou, se kterou jsem si psal. Po procházkách po Ostravě jsme skončili u ní na bytě a když přišel čas ulehání, rozjel jsem svoje gaučový rodeo. Víc do detailu to popisovat nebudu, ale s dívkou jsme se už nikdy neviděli.

Druhý den v 11:20 na Youtube Music stage na Rock for People. Jaké máte očekávání a jaká bude tréma?
Na Rock for People se strašně těšíme. Kvůli brzkému času to nejspíš nebude takovej nával. O to spíš po prvním večeru, na kterej jsou všichni dva roky nadržený a pořádně si ho užijou. Ale věříme, že si nás nějaký lidi najdou. Každej Rock for People je pro nás velká věc a tentokrát navíc poprvé zahrajeme i nové písně z alba Melting Youth. Mám za to, že se i Youtube Music stage má od minula zvětšit, takže tréma určitě bude, ale musim říct, že díky dobrý atmosféře v kapele a míře lásky, který se nám poslední dobou dostává, se už nemůžu dočkat a nechám na tý stagi úplně všechno. Koneckonců, vždyť hrajeme doma! Děkujeme RFP!


Co mají Glad for Today v plánu dál?
Chceme dovézt novou tvorbu lidem, až pod nos. Proto jsme rádi, že nás během léta čeká několik festivalů a s kamarádama .themayrevolution si uděláme double release tour po Česku. Na podzim bychom chtěli navázat další sérií klubových koncertů. Ale v první řadě teď připravujeme novej merch, CDčka a pokud se zadaří, tak třeba konečně padnou i vinyly. Kolem Melting Youth chceme zkrátka udělat větší povyk, protože si za deskou stojíme a chceme se o ní podělit s každým. tak přijďte na žíváky a uděláme si to hezký!

Rozhovor: Michal Drahný a Honza Kašpar

Články autora Honza Trávníček

Rob Watson z Lionheart: Náboženské výrazy jsou pro mě cesta jak lépe vyjádřit osobní pocity!

Jedním z headlinerů letošního Fajtfestu byla i kapela Lionheart, která dorazila až ze slunné Kalifornie. Tuto příležitost jsme hned využili…

Brutal Assault klepe na dveře!

Už 9. srpna se otevřou brány josefovské pevnosti, aby přivítali milovníky tvrdé hudby z celé Evropy. Pětadvacátý ročník festivalu Brutal…