Rozhovory
IMMINENCE: „Koncerty v Čechách jsou pokaždé intenzivní a plné energie!“
Přejít na obsah

IMMINENCE: „Koncerty v Čechách jsou pokaždé intenzivní a plné energie!“

Konečně Vám přinášíme poslední rozhovor ze série Rock for People 2017. Pokec s Imminence jsme si šetřili proto, abychom vás v tu správnou chvíli trochu více navnadili na zítřejší koncert švédské čtveřice v Rock Café, kde vystoupí společně s Němci ALAZKA. Nutno podotknout, že rozhovor probíhal v době, kdy kapela jela velkou tour klubových i festivalových koncertů a kolem se udála řada velkých, ale i smutných událostí. Během rozhovoru každopádně panovala příjemná atmosféra, Imminence byli velmi pokorní a možná trochu zaskočení celým tím královéhradeckým ševelením. Nebo je možná zaujali The.Switch, jejichž set se rozléhal po celém areálu až do VIP baru…

cM: Jak si užíváte tour a jaká byla vaše cesta do Čech? Jak se vám vlastně cestuje, když slyšíte o všech těch nehodách, o kterých se poslední dobou dovídáme (např. havárie tourbusu Being As An Ocean, pozn. red.)?

Tour je zatím super, hodně jsme si užili bulharský festival Hills of Rock. Cesta sem byla fajn, ale samozřejmě tohle jsou hrozné hrozné zprávy a samozřejmě soucítíme s kapelami, kterým se něco takového událo. Jsme z toho smutní.

cM: Bojíte se vědomí, že se něco takového může stát i vám nebo si takové věci raději nepřipouštíte?

Jasně, neustále se ujišťuješ, abys byl v co možná největším bezpečí, ale na druhou stranu se nad tím nesmíš zaseknout, musíš jít dál a musíš si to užívat, jinak to nemá cenu. Ale uvědomujeme si to. Nám se třeba během tour vyfoukla jedna pneumatika a došlo nám, že bychom jich raději měli preventivně pár vyměnit. Ale samozřejmě je to je úplně někde jinde, než když ti shoří celý tvůj gear. To by nás totálně položilo.

cM: V Čechách samozřejmě nehrajete poprvé. Pamatujete si shows v Chapeau Rouge v letech 2015 a 2016? Byly to spíš menší, ale o to intenzivnější koncerty pro 150 lidí…

Bylo to intenzivní. Pamatujeme si to velmi dobře, protože schody vedoucí na stage tam jsou strašně úzké, takže vykládka byla hustá. Taky si pamatujeme tu pekelnou teplotu v sále nebo že jsme společně s dalšíma kapelama dostali jedno velký kuře, o který jsme se podělili holýma rukama (smích). Ty shows ale byly vždycky skvělé, plné energie a support od českého publika je pokaždé skvělý. Nejde jen o to, jak Češi reagují během koncertu, ale že k tobě pak přijdou pokecat. Přišel třeba týpek, co sotva mluvil anglicky, vyhrnul si triko a ukázal nám vytetovaný text „A Mark On My Soul“ přes celý žebra. Moc nám toho neřekl, ale chtěl nám to ukázat, a to je úžasný.

cM: Tour, kterou teď jedete, je nejen právě o malých venues, ale i o velkých koncertech. Máte před sebou např Summer Breeze… Jak těžké je pro hudebníka v kapele vašeho ranku, která se teprve tak nějak dostává do širšího podvědomí, adaptovat se na tyhle každodenní změny?

Určitě je to cítit. Když jste součástí velké produkce, hned ten rozdíl cítíš. Poznáváš, že jdeš o krok dál, jsou na tebe kladena větší očekávání, v publiku je mnohem víc lidí, ve tvym týmu je mnohem víc lidí, kteří s tebou pracují a dělají pro tour první poslední. Samotná show se ale příliš nemění. I když je pod pódiem deset lidí nebo jich tam stojí deset tisíc, je to pro nás stejné a takhle k tomu přistupujeme. Jsme to pořád my.

cM: Vaše nejnovější album se jmenuje This Is Goodbye. Čemu vlastně říkáte Goodbye?

To má samozřejmě více rovin. Tématem textů je něčeho se vzdát, když potřebuješ udělat místo pro něco dalšího. Je to takový symbol obětování se pro naše ambice. Když jsme album psali, událo se nám toho hodně na osobní úrovni… Určitě sis třeba všiml, že je nás o jednoho míň. Pomyslné „Na shledanou“ jsme tedy chtěli říct docela hodně věcem.

cM: Na albu došlo i k posunu hudebního projevu, co za tím stojí?

Imminence jsou od svého začátku o metalcoru, ale po těch několika letech jsme začali toužit po tom udělat něco jiného. Psaní nového materiálu trvalo tak dlouho i proto, že jsme hledali nový zvuk. Vysloveně jsme si řekli „zapomeňme na všechny hranice a restrikce a pojďme opravdu napsat něco, co bude výplodem čisté inspirace a kreativity“.

cM: Stanovili jste si přeci jen nějaký směr nebo cíl, kterého jste chtěli dosáhnout?

Když vznikal nový materiál, skutečně jsme si nechtěli nastavovat žádné meze, ale na druhou stranu jsme chtěli, aby ta nahrávka měla svůj specifický a daný zvuk. Ale jaký měl být, o tom jsme dopředu nerozhodli. Takže cílem byla řekněme jednota, soulad jednotlivých skladeb. Směr se během tvorby několikrát měnil, ale cca po dvou letech práce jsme konečně objevili ten pravý zvuk.

cM: Podepsali jste spolupráci se SharpTone Records, který z ničeho nic vyrostl v obrovský label. Mezi kapelami má třeba Emmure, While She Sleeps, We Came As Romans a další velká jména. Jaké to je být v takové společnosti?

Velmi vzrušující. Je úžasné, že se nám konečně dostává uznání. Ten label je nový, takže zatím jsme neměli příležitost se s těmi všemi kapelami dostat nějak do styku. Teď na podzim ale jedeme tour s našima labelmates ALAZKA, na to se těšíme.

cM: Jak je na tom švédská corová scéna? Známe samozřejmě tradiční kapely jako Soilwork, Scar Symmetry a další, ale jak si na tom stojí nové mladé kapely? Dostává se jim podpory?

Jsou tu skupiny, které mají neskutečný, opravdu velký potenciál. Švédská scéna měla odjakživa kapely, které zkoušely něco nového, samozřejmě si brali vždycky inspiraci z UK a US, ale pak to přežvýkaly a vyplivly ven něco osobitého. Máme několik velmi velmi slibných jmen. Co je ale smutné, je nízká návštěvnost. Publikum chybí. Takže spousta kapel si radši naplánuje svoje vlastní tour v zahraničí a snaží se vyrůst tímhle způsobem.

Články autora Jiří Popelka

V Underdogs zahřměli Aviana, InVisions, Rising Insane, Lighthouse Keeper a Severals!

Tak už se nám to sem zase pěkně hrne! Koncerty po covidu prší jeden za druhým, ať už jde o nově domluvené akce nebo ty několikrát přeložené.…

LANDMVRKS: Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album…