Rozhovory
JAKE LOVES SPACE: „Když jste kontroverzní, vždycky přijdou negativní komentáře... Nadšení nám ale hejtrs nevezmou!“
Přejít na obsah

JAKE LOVES SPACE: „Když jste kontroverzní, vždycky přijdou negativní komentáře... Nadšení nám ale hejtrs nevezmou!“

Sotva vydají klip o nerdech, které musí k párty místo hraní Pokémonů překecávat jejich přítelkyně, tasí brněnská parta magorů Jake Loves Space další těžký kalibry: EPčko a klip s nejšílenějším featem ever. Singl s názvem The Jake Paul Song, ve kterém hostuje malý Misha, známý ze svého YouTube kanálu Mishovy šílenosti, probouzí již několik dní vášnivé debaty na sociálních sítích. Memes gone wild? Možná, každopádně už jen skrze názvy svých tracků dávají JLS jasně najevo, že je to jedna velká legrace, která se vám může nebo nemusí líbit. Jak se s označeními "česká Atilla" nebo naopak "dno" kluci spokojí? Čtěte náš aktuální rozhovor, ve kterém nám kapela odpověděla na pár otázek, na které jste se možná chtěli sami zeptat.

cM: Jak vás, chlapi, vůbec napadlo pozvat si na feat. Mishu? A jak se na to tvářil on, když slyšel, do čeho bude “rapovat”?

Dominik: No. To jsme tak jednou chlastali v čajovně v Brně (nebudu jmenovat, ale nalívaj tam fakt velký jegry) a vymýšleli jsme nápady, který nám vlastně v hlavě přišly trochu absurdní a na druhou stranu opravdu dobrý. Nápad s Mishou jsem plácl já, když jsme vyjmenovávali nějaký YouTubery a hned nás to zaujalo, tak jsme se rozhodli z něj udělat realitu. Mimochodem, tohle se stalo dva týdny před vydáním klipu. Neměli jsme ani vymyšlenej song, nic nebylo zařízený, ale za dva týdny už to bylo venku. S Mishou a Metadonem (Mishův bratr, který mu pomáhá s produkcí videí a písní, pozn. red.) jsme si podle mě od začátku sedli a řekl bych, že jsme si to všichni užili. Jsou to opravdu fajn týpci.

Petr: Nápad s Mishou následoval hned po nápadu s Jakem Paulem, protože Misha se pohybuje na stejné platformě jako Jake, tj. YouTube. Pochopitelně je pro většinu tuzemských kapel naprosto nepředstavitelný dávat si youtubera do klipu. My ovšem děláme míň seriózní odnož corové hudby a proto ty atypický kombinace žánrů.

Kuba: Tady je nutno zmínit jeden důležitý aspekt. První dojem, který si uděláte na internetu, je dost jiný, než jací lidi v reálu jsou. Proto nebuďte povrchní a neodsuzujte jen proto, že nejste cílovka. Ale to je delší příběh. :)

cM: O Jaku Paulovi je to asi kvůli tomu, že váš kytarista Kuba Švehla (v klipu v červenym saku) je mu hrozně podobnej, že jo? Nebo kde ten nápad vznikl?

Dominik: Trefil jsi to přesně. Napadlo to Egora Erushina, se kterým jsme měli pracovní meeting (chlastačku) a jak jsme slyšeli tenhle nápad, tak už to prostě jelo. Vymyslel se koncept klipu, že v něm chceme lambo, místa, kde to budeme natáčet a všechny věci okolo. Pro natáčení jsme zkontaktovali Václava Bečváře a ten z toho udělal ten neskutečně dobrej klip. Hned, jak jsme si tohle všechno naplánovali, jsme vyrazili song nahrát. A objednat červený sako.

Kuba: Rád bych doplnil, že mě ten účes stál 550 Kč, ale dostal jsem u něho luxusní double masáž hlavy, takže to byla top investice, u které se musí prachy točit. Trochu nás ale trápilo to, že nemám svaly jako Jake Paul... Ehm ehm... No tak to jsme naštěstí vyřešili CGI efektama v postprodukci, takže to není tak znatelné.

Honza: Nejdřív jsem byl k nápadu trochu skeptický, ale musím říct, že Kuba si s rolí Jakea Paula pohrál výborně. Na několika natáčecích scénách jsem nemohl už být přítomen, a o to víc mě pobavily a upřímně rozesmály, když jsem je viděl ve finálním klipu.

cM: Je evidentní, že si z toho všeho děláte velkou prdel. Už teď vám někdo přiřkl přezdívky jako “česká Attila” nebo “český Eskimo Callboy”. Je tohle to, co jste chtěli?

Dominik: Za mě určitě, myslím, že všichni borci mají z těchto přirovnání radost. Jsou to kapely, které máme rádi, protože se taky nebojí si ze sebe udělat srandu a bavit tím lidi kolem. Hudbu děláme pro zábavu jak naši, tak našich fanoušků. Chceme, aby si lidi zpívali naše songy a do toho pořádně pařili.

Petr: Jak Attila, tak Eskimo Callboy patří mezi mnoho našich vlivů. Berou hudbu s nadhledem a humorem, což je velmi osvěžující. Upřímně, je to pro mě fakt lichotivý, když nás někdo přirovná k takovým kapelám.

Kuba: Ano prosím! A jestli nás potkáte na Eskimo Callboy/Attila koncertu, tak se ozvěte a uděláme spolu nejlepší mosh!

Honza: Dřív by mě to ani nenapadlo, ale v hudbě je potřeba hledat i ten příjemný, zábavný a pohodový relax. Není to všechno jen o vylití srdíčka nebo spáse světa, ačkoli jsou mi tyhle témata za jiných okolností blízká. Kapela snad nemusí být hned přirovnávána ke zjevným vlivům. Každý si hledá cestu a vyvíjí se. Přirovnání nás těší, ale neznamená to, že si někteří z nás čas od času neposlechnou jazz nebo funk a neinspiruje je i taková hudba.

cM: Objevují se i negativní komentáře, který hovoří o hudebním dnu, memekapele atd. Jak na ně reagujete? Čekali jste to?

Dominik: Hejty – což je většina negativních komentářů, co dostáváme – jsou prostě součást internetu a nevyhnete se jim, ať děláte cokoliv. Určitě jsme spoustu negativity čekali už proto, že mixujeme dohromady různý styly hudby. Nicméně nás všechny hejty hrozně moc baví a rádi si je čteme pro zábavu, nejlepší jsou ty kreativní a dlouhý. Lidi tím, že něco hejtí, kolem toho vlastně dělají rozruch a svojí nenávistí tomu ještě dělají reklamu. Což je ta krásná ironie. Co se toho hudebního dna týče, je potřeba se taky podívat, co za lidi to píše. Často jsou to totiž hudebníci z Česka. Do určité míry je chápu. Taky by mě asi štvalo, kdybych jakožto „vážný“ hudebník se tady o něco X let snažil a nikoho to nezajímalo a pak přijde prostě banda mladých týpků, co si to jenom užívá, a lidi je hned poslouchají.

Petr: Negativní poznámky vždycky přijdou, když člověk dělá něco novýho nebo kontroverzního. Reagujeme na ně spíš s humorem, protože brečet kvůli tomu, že mi Jarda na YouTube napsal, abych se zabil, nemá cenu. Na druhou stranu nás velmi utěšuje 10 000 views za méně než 19 hodin a že nám spousta lidí píše i velmi pozitivní komentáře, ve kterých oceňují přesně to, o co se snažíme.

Kuba: Memekapela je urážka? Jinak mám docela problém některý ty komenty přečíst. Není to proto, že bych neuměl číst, ale protože když je zapnu, tak mi zazvoní slack notifikace a na něm na příjmu holky, který mě chtějí na party. :(

Honza: Docela mě baví rozdělení hudební scény, která by obecně měla držet pospolu. S The Jake Paul Song stojíme na hranici memu a hudební skladby, ale nevidím důvod, proč takový dílo hned škatulkovat. Jednodušeji: vizte Jarroda Alongeho!

cM: Na koho vlastně touhle hudbou míříte, pokud jste si to vůbec někdy s klukama říkali?

Dominik: Asi díky povaze naší hudby jsou naše jasná cílovka hlavně mladí lidi – teenageři a mladší dospělí. Nicméně vítáni jsou všichni a klidně vem na koncert babičku do circle pitu! Co se zemí týče, snažíme se najít balanc mezi tlačením se jak do lokální, tak do zahraniční scény, když už je to anglicky zpívaný.

Honza: Nejzajímavější otázka. Mě asi nejvíc baví, že to nevím. Netuším, kam se to může vyvinout. Neznamená to ale, že nemám ponětí o svých cílech a mantinelech...

cM: V předchozím singlu hostoval Egor Erushin (Abyss, Watching Me, ex-Marina…), i na The Jake Paul Song ale spolupracoval. Pomáhal Vám Egor s celým EP? Jakým způsobem?

Dominik: Egor, též interně přezdívaný Megamysl, nám pomáhá, jak to jen jde, a díky jeho zkušenostem je schopen nám říct pro a proti u každého našeho dalšího kroku, ve kterém si nejsme úplně jistí. Párkrát jsme se potkali, hráli jsme na jeho akci s Marinou a prostě jsme si fakt sedli jako lidi. Vyzná se jak v hudební stránce věci, tak v těch věcech okolo, jako je management a propagace. Naše spolupráce nás hodně posunula.

Kuba: Jak už psal Dominik. Egor je naše Megamysl a vizionář, který z nás dokáže připomínáním, že jsme lobotomický hov*na, a další pozitivní motivací vytáhnout větší výkony, které by běžně JLS nedělalo. Plus nám pomáhá v zásadních rozhodnutích jakožto zkušená osoba, která o core scéně ví víc, než by kdo čekal.

cM: Co můžeme od Jake Loves Space čekat dál? Song o Kouzelný školce a feat. s Františkem? :)

Petr: Právě píšeme naši pátou sonátu a třetí operu, takže už to nebude, co to bývalo.

Honza: Je na sobě potřeba tvrdě makat. I přesto, že jsme stihli za měsíc nahrát EP, vydat komplikovanej klip a udělat si sami propagaci, a přesto, že jsme teď našponovaní a pořád "v práci", neztrácíme motivaci pracovat dál. Důležitý je, že nás to prostě baví. Opravdu rádi děláme to, co děláme. Vychází to prostě z nás, jsme pro to nadšení, a to nám nemůžou sebrat ani hudební konvence, ani hejtrs.

THE JAKE PAUL EP vyšlo tento víkend, poslouchat to můžeš na Spotify nebo na Apple Music.

Články autora Jiří Popelka

FRANKIE PALMERI (EMMURE): „Nenávist je formou uznání! Každej umělec potřebuje obdivovatele i hatery!“

Série rozhovorů z FajtFestu 2018 se chýlí ke konci! Kdy jindy vám naservírovat interview s Frankiem Palmeri než před zítřejší headline show…

JESSE BARNETT (STYG): „Chceme lidem ukázat, že pečovat o planetu, zvířata a ostatní lidi je cool!“

Den před pražským koncertem Stick To Your Guns, na který naváže taky brněnská a košická zastávka, přinášíme rozhovor s hlasem kapely Jesse…