Rozhovory
KONSENT: Respekt je sexy aneb ne znamená ne.
Přejít na obsah

KONSENT: Respekt je sexy aneb ne znamená ne.

Sexuální obtěžování je téma, které provází společnost už od počátku věků. Rozhodli jsme se tedy kontaktovat výkonnou ředitelku projektu “KONSENT” Johannu Nejedlovou a zeptali se za vás na otázky, které považujeme za užitečné a možná vám zodpoví i to, na co jste se sami báli zeptat.

Dobrý den, Johanno.
Děkujeme za přijetí pozvání k rozhovoru pro náš hudební magazín. Začněme trochu zeširoka.
V jaké míře se dozvídáte o sexuálním obtěžování? A jakou formou se k vám tyto příběhy dostávají? Jsou oběti sexuálního obtěžování ze strachu raději anonymní, nebo se už dnes nebojí veřejně vystoupit? A čím si myslíte, že je to způsobeno?

Vycházíme z dostupných statistik, která ale bohužel nejsou úplně nejnovější. Třeba data z roku 2013 říkají, že sexuální obtěžování zažila každá druhá žena v Česku. Konkrétní příběhy se pak nejčastěji dozvídáme z našeho instagramu, kde nás sleduje přes 30 000 lidí. Když otevřeme nějaké téma - jako obtěžování v barech nebo třeba v taxících, naši sledující nám posílají své zážitky a my je pak anonymizujeme a sdílíme s našimi sledujícími.
Někdy to jsou velmi traumatické zážitky, někdy jsou třeba doplněné vtipnými komentáři, někdy na sebe sledující reagují a radí si navzájem. Většina lidí pořád ještě nesdílí své zážitky úplně veřejně i když i to se postupem času mění... Ale pořád ještě dost žen, když se svěří s tím že zažily obtěžování, slyší, že si za to můžou samy, že to mají brát jako lichotku nebo že se třeba není čemu divit, když byly večer v hospodě. A tak si to mnohé nechávají pro sebe.


O sexuálním obtěžování se ve větším procentu mluví z pohledu
žena = oběť, muž = predátor.
Je ale jasné, že obětí se může stát i zástupce mužského pohlaví. V jaké formě jsou muži nejčastěji napadáni?
Liší se ten, dejme tomu "vzorec" od toho nejčastěji probíraného? Mají ženy nějaký specifický způsob, jakým obtěžují muže? Jsou například méně nápadné?

Zásadní v případě sexuálního obtěžování je moc. Nejde moc o nějakou sexuální touhu, ale o projev moci. A obtěžuje tedy častěji ten, kdo má víc moci a tudíž si to může dovolit. To jsou častěji muži - jak co se týče třeba moci v podobě fyzické převahy nebo v rámci pracovního nebo finančního nastavení. Jsou ale ženy, které mohou mít nad druhým moc a můžou ji zneužívat. Může se to odehrávat v práci. Stává se to barmanům, které obtěžuje zákaznice. Jsou i případy, kdy vysokoškolské pedagožky obtěžovaly své studenty.. Vypadá to většinou stejně jako v opačném gardu. Můžou to být nevyžádané komentáře, nechtěné nabídky k sexu, osahávání,...

Jako žena chodící na koncerty se sexuálním obtěžováním v určité míry setkávám skoro pokaždé. V mých očích to vypadá, že muži nejsou až tak zvyklí na ženy, které jsou schopné s nimi tančit na takhle tvrdé styly muziky, jako je hardcore a metalcore a spousta z nich se snaží zaujmout lehce agresivním stylem. Je to podle vás tím, že v obecném povědomí je žena "křehká květinka" a muži takto ztrácejí zábrany tím, že působíme více, řekněme "maskulinně"?

Bohužel, notnou dávku obtěžování můžete zažít na rockotéce, hipsterském technu i na punkovém koncertě. Nemyslím si, že záleží na stylu hudby nebo že by nějak extra záleželo na tom, jak zrovna ženy vypadají. Jsou sle prostředí, kde se téma sexuálního obtěžování začalo otevírat víc a v těchhle prostředích k němu pak dochází míň. Protože se nastavila norma, že to není normální a že to nemá být běžnou součástí večírku. Proto jsem se rozhodli tvořit Respekt je sexy - síť barů a klubů, které netolerují obtěžování a dávají tím svým návštěvníkům jasný signál, že některé chování u nich prostě není přijatelné, protože chtějí, aby se u nich lidé cítili dobře.

Co podle vás je a už není sexuální obtěžování? Existuje nějaká pomyslná "hranice", nebo je to velmi individuální a lidmi přijímáno jinak? Má to přijímání určité míry "nevhodné náklonnosti" co dělat s výchovou?

Každý máme hranice trochu jinde, ale obecně je sexuální jakékoliv nevítané chování se sexuálním podtextem. To znamená, že si člověk musí, když chce navazovat nějaký bližší kontakt dávat pozor, jestli nepřekračuje hranice druhého. Když někoho přitlačíte ke zdi a sáhnete mu na prso bez toho, abyste s tím člověkem před tím nějak víc interagovali a zjistili, že má zájem na tom se s vámi nějak fyzicky sbližovat je dost jasné, že to bude obtěžování. Když ale s někým vypijete pár panáků, tancujete, začnete se líbat, může pak být ta samá věc úplně v pořádku. Hlavní je všímat si druhého, jestli pozitivně reaguje na to co děláte. Je možné že třeba omylem překročíte hranice, pak je normální se slušně omluvit a nepokračovat v tom.

Co byste doporučili lidem, kteří čelí jakémukoliv sexuálnímu obtěžování, ať už slovnímu, jako je třeba tzv. catcalling až po fyzické, jakým je osahávání? Jak se bránit v mezích zákona, aniž by se člověk musel bát, že se mu predátor pomstí?

Je dobré mít dopředu v hlavě vymyšlenou strategii co říct nebo udělat. Situace vás pak tolik nezaskočí a je pravděpodobné, že třeba nezamrznete v šoku z toho co stalo.
Je dobré být asertivní, pokud se na to cítíte a jasně se vůči člověku, který vás obtěžuje vymezit, ale nechodit do zbytečného konfliktu. Nejlepší je snažit se ze situace dostat někam, kde vám bude bezpečno. Třeba si přisednout ke stolu kde jsou další lidé. Můžete také někoho kolem vás požádat o pomoc. Je lepší oslovit konkrétní osobu a říct třeba: Tady pán mne obtěžuje, můžete mi pomoct? Málokdo na takovou výzvu řekne že vám nepomůže. Tomu, kdo vás obtěžuje je lepší vykat. Okolí tak dáváte najevo, že to není nějaká partnerská hádka, ale že vás cizí člověk otravuje.
V podnicích, které jsou v naší síti Respekt je sexy jsou zaměstnanci vyškoleni tak, aby vás dokázali podpořit. Bohužel, podporu nedostanete všude. Před pár měsíci mne v jednom podniku obtěžoval jiný host a ochranka mi při žádosti o pomoc řekla, že si to vymýšlím. To mne rozhodilo možná víc než ten člověk, co mne obtěžoval. Co se týče pomsty, nejčastěji vám dotyčný řekne, že jste blbá kráva, netykavka, nerozumíte legraci.
Je dobré s tím počítat. Když do situace zapojíte i někoho dalšího, budete mít případně svědka, který vám může pomoct vysvětlit co se stalo nebudete v tom sami a ten, kdo vás obtěžoval si na vás už dál spíš netroufne.

Jak vznikla vaše organizace a jakým způsobem se na vás mohou lidé obrátit?

V roce 2016 jsme se rozhodli, že chceme změnit podhled české společnosti na sexuální násilí. Byli jsme taková parta nadšenců. Dneska za sebou máme několik úspěšných kampaní, vydali jsme metodik pro vyučující k výuce sexuální výchovy, máme za sebou přes 300 workshopů pro mladé lidi, ale i třeba rodiče, pracujeme s bary, kluby, vysokými školami i firmami. Nejčastěji komunikujeme s lidmi na instagramu - konsent_, facebooku: když to nechce, tak to nechce - konsent, a naše kontakty jsou na webu www.konsent.cz

Denisa Brandejsová
(redaktorka)

Johanna Nejedlová
(výkonná ředitelka)

Články autora Honza Trávníček

Rob Watson z Lionheart: Náboženské výrazy jsou pro mě cesta jak lépe vyjádřit osobní pocity!

Jedním z headlinerů letošního Fajtfestu byla i kapela Lionheart, která dorazila až ze slunné Kalifornie. Tuto příležitost jsme hned využili…

Brutal Assault klepe na dveře!

Už 9. srpna se otevřou brány josefovské pevnosti, aby přivítali milovníky tvrdé hudby z celé Evropy. Pětadvacátý ročník festivalu Brutal…