Rozhovory
Mira jackvegas Tříska (šéfredaktor coreMusic): "Poslech a hudební prožitek je čistě subjektivní věc"
Přejít na obsah

Mira jackvegas Tříska (šéfredaktor coreMusic): "Poslech a hudební prožitek je čistě subjektivní věc"

Magazín coreMusic.cz funguje už pár let. Víte ale, kdo za ním stojí? Naše redaktorka Lara pro vás vyzpovídala šéfredaktora Miru Třísku.

 

Úplně poprvé jsem tě na internetu zaregistrovala pod přezdívkou "jackvegas". Co vlastně znamená?

Jo jackvegas, tuhle přezdívku jsem si "vyrobil" už hodně dávno. Možná znáš dnes už neexistující kapelu Mnemic. Když v roce 2003 vydali první desku Mechanical Spin Phenomena, byl jsem z této muziky neskutečně nadšený. Moderní industriální metal, ve Sparku jej tehdy označili, tuším, jako "future fusion metal". A když pak vydali následovníka The Audio Injected Soul, zařadili se mezi nejoblíbenější bandy. A když se podíváš na skladbu číslo sedm, uvidíš tam Jack Vegas.

 

Jak ses dostal ke coreMusic a jak dlouho už se tomu věnuješ?

Tak to se musíme vrátit asi do roku 2009. Tehdy u nás ještě žádný magazín nebo server zabývající se čistě moderními odnožemi metalu, potažmo hardcoru neexistoval. Odjakživa jsem rád procházel weby a objevoval nové kapely, jenže už jsem to nechtěl konzumovat sám, ale posílat dál do světa. Napsal jsem si tedy své vlastní stránky, jakýsi blog, kde jsem pravidelně uváděl nové kapely, nahazoval novinky od svých oblíbenců a psal reporty z koncertů. Jeden report byl hodně diskutovaný, byla to recenze koncertu UnderOath a Architects v Praze, hodně se tam diskutovalo o tom, jak jeden týpek jménem Bambůča tehdy po prvních 5 sekundách sejmul Sama Cartera z podia. Na ten web tehdy zavítalo hodně lidí včetně Čornyho, který společně s Honzou Trávníčkem (Travisem) a Vencou Šrámkem plánovali vytvoření nového speciálního core webu coreMusic.cz. S Čornym jsem si psal, chválil mě, že sdílím kapely, které tady nikdo nezná a nabídl mi, zda by nemohli do nového webu použít mé články a zda bych pro ně nechtěl psát. Tak jsem se dostal do CM. S Travisem jsme tady ze současné sestavy jediní původní štramáci.

 

Kdyby sis mohl vybrat jakoukoliv práci, co bys chtěl dělat?

Jsem ajťák, programátor, od malička hraju fotbal a od patnácti poslouchám metal, to je myslím taková zajímavá kombinace. Mým snem jako malého kluka bylo samozřejmě stát se slavným profesionálním fotbalistou. Já bych tam těm diskofilům a baletkám v kabině s Tomášem Rosickým sestavil nějaký pořádný metalový mix :) Ale jsem maximálně spokojený s tím, co dělám teď.

 

Jaké kapely jsou pro tebe absolutní srdcovka?

Absolutní srdcovka? Začínal jsem na KoRnech, Limp Bizkit, Slipknot, pak jsem přesedlal na severský metal a ten mě baví dodneška. Takže jsou to hlavně kapely jako In Flames, Hypocrisy, Insomnium. Z těch tradičních death metalových jsou to satani Behemoth nebo Aborted, z moderních Whitechapel a Despised Icon, z progresivních Textures, z klasik Machine Head, ale absolutní jednička, kterou jsem nikdy neviděl a nikdy neuvidím na živo, jsou Benea Reach.

alt 

Který koncert se ti nejvíc líbil a na který bys ještě chtěl zajít?

Viděl a zažil jsem toho už fakt hodně a těžko se dá něco vypíchnout. Nejde zapomenout třeba na koncert tehdy ještě ne příliš zpopularizovaných Behemoth v Uherském Hradišti v roce 2004, show Kornů v holešovické hale v roce 2005, UnderOath v Lucerna Music Baru, všechny tři koncerty mých oblíbenců Despised Icon. Defakto každoročně jezdím na Brutal Assault, takže tam se vždy něco najde... nebo třeba letošní prochcaná Metallica, kdy koncert v ďábelském letním lijáku měl neskutečnou atmosféru.

A co bych chtěl ještě vidět? Zmíněné Benea Reach, kteří to už ale zabalili, Deftones, jež jsem prošvihl, nebo ještě jednou výtečné God Is An Astronaut.

 

Jak vnímáš českou "corovou scénu"? Baví tě některé kapely?

Teď si tady asi možná trošku naběhnu, ale řeknu to prostě narovinu, CZ/SK scéna mě moc netáhne. Jasně, píšu novinky o kapelách, vkládám články na web, snažím se je procpávat k dalším eventuálním posluchačům a fanoušků, rád jakékoli kapele pomůžu s promem, poslechnu si jejich materiál. Jde to ale tak nějak jedním uchem dovnitř a druhým ven. Mám povědomí o české scéně, mám přehled, ale tam to i tak nějak končí. Vždy si ale třeba rád poslechnu a podpořím na koncertu bandy jako Suffocate With Your Fame, krajany Shadow Area, Noostrak nebo Hypnos/Krabathor.

Na druhou stranu ale musím říct, že tahle scéna jde nahoru, to musí prostě každý slyšet. Je tady několik talentovaných a nadějných kapel, které se toho nebojí a jdou si za svým. Těžko říct, jestli se dočkáme toho, že nějaká česká banda se dostane na úroveň belgických, německých nebo třeba severských top kapel. Zda se některá z nich stane pojmem třeba jako Krabathor v devadesátých letech. Takových kandidátů tu už bylo několik, ale podle mě se nedostali přes tu pomlsnou česko-slovenskou lagunu. Co se ale týká undergroundu, grindu, crustu, goru, tam jsme silní opravdu hodně. Naše kapely jezdí po dalekých tour, za hranicemi si je cení!

 

Nejde si nevšimnout tvého tetování – rukávu, má pro tebe nějaký speciální význam? Plánuješ do budoucna nějaký další porušení integrity kůže?

Každý správný metalista je přece zkérovaný, ne? Samozřejmě moje čmáranice mají určitý význam, který ale nemám v úmyslu sdělovat a vysvětlovat. Zrovna tento týden jdu k Routovi do Triba na další konzultaci, mám ještě v plánu nějaké dodělávky a drobné rozšíření. Jinak v budoucnu určitě nabídnu část své neposkvrněné kůže mistru Michalovi Hladíkovi aka Seven Blood Art, mrkněte na jeho práci. Perfektní grafik a můj kamarád, který začíná tetovat, je také autorem návrhu našeho trička coreMusic.

 

Vyrůstal jsi na malé moravské dědině, bylo to peklo nebo by ses tam klidně vrátil?

Na moravské dědině jsem sice vyrůstal, ale od osmnácti jsem byl vlastně ve světě. Ostrava, Brno, teď Praha. Doma jsem byl jen na víkendy a ty jsem strávil na tréninku, zápasech nebo tehdy ještě v undergroudovém klubu Mír v Uherském Hradišti. Dětství na vesnici bych ale nevyměnil. Jestli se tam vrátím? To je otázka, kterou teďka nedokážu zodpovědět, na stará kolena si to dokážu představit. Vesnice má prostě své kouzlo, dyť sama víš...

 

A na závěr... je něco, co bys chtěl vzkázat čtenářům coreMusic?

Metal poslouchám, protože mi nabízí něco, co jiná hudba nikdy poskytnout nemůže. Tahle muzika mi otevírá nový prostor, najdu si tam, co potřebuju. Hledejte teda takovou hudbu, která vám má co nabídnout. Poslech a hudební prožitek je prostě čistě subjektivní věc a za ideálních podmínek by vám do toho neměl nikdo kecat. Nenechte se tedy ovlivňovat a zdeptat názory jiných. A teď bych měl nadhodit něco jako "buďte tolerantní, muzika je přece jen jedna". To je sice pravda, ale i já sám prostě některé věci, směry toleruju jen se skřípajícími zuby...

Co se týká coreMusic a psaní, nikdy jsem nepůsobil v kapele, a proto mám na muziku stále ten fanouškovský pohled. Jsem rád, za každý komentář, názor, nového fanouška nebo za toho, kdo chodí na web pravidelně bez příspěvků na Facebooku. Neděláme to jen pro nás, ale hlavně přece pro vás. Chystají se zajímavé novinky, změny, zůstaňte nám věrní!

Nikdy jsem na sebe neupozorňoval, nesnažil se zviditelňovat, prosazovat v internetovém éteru. Mnozí z vás o mně ani neví, ale mně to tak vyhovuje, stát vzadu, v ústraní. Tento rozhovor je výjimečná situace, díky moc za prostor, další poskytnu zase až za třicet let :)

 

Články autora Lara

Chasing Christy vyráží na předvánoční CZ/SK tour

Havlíčkobrodská parta Chasing Christy se stihne ještě před vánoci zastavit ve třech českých a čtyřech slovenských městech. Představí svoje…

Fajtfest 2016: Pátečním headlinerem budou Rise Of The Northstar

Fajtfest crew neusnula po úspěšném ročníku na vavřínech a už nám servíruje headlinera na pátek, budou jím už prověření Rise Of The Northstar…