Rozhovory
MUSIC MUTED VOL. 3 - ONDŘEJ SOUKUP
Přejít na obsah

MUSIC MUTED VOL. 3 - ONDŘEJ SOUKUP

Chtěla jsem vyzpovídat hlavně zajímavé lidi z oblasti kultury, kteří jsou ve svém životě nerozlučně spjati s uměním a hudbou. Jako další podmínku hledání oněch vyvolených je to, že zastanou hned několik pozic, odvětví, či schopností. Prozkoumávala jsem kontakty, bádala a hledala mezi lidmi, které například já sama sleduji a zajímal by mne zrovna jejich názor a pohled na věc.

A potom jsem přišla na to, že vlastně jednoho takového člověka mám ve svém okruhu známých. A tím pádem tentokrát nemusím ve svém hledání zacházet ani tak daleko.

ODKAZ NA VOL. 1 - MARTYN STARÝ - http://www.coremusic.cz/rozhovory/martyn-stary/
ODKAZ NA VOL. 2 - FILIP VLČEK - http://www.coremusic.cz/rozhovory/music-muted-vol-...

Ondřej Soukup chodil na gymnázium Jiřího Ortena a následně studoval obor I.T na Pardubické Universitě.
Ondřeje Soukupa můžete znát ze spoluprací na hudebních videoklipech poměrně velké řádky umělců.
Ondřej je také mimo jiné členem hudební skupiny Pekař, kde hraje na baskytaru a cajón.
Ondřeje baví digitální vizuál a zpracování videa, střih, úpravy, colorgrading a matte painting. V dnešním rozhovoru o něm zjistíme mnohem víc, tak jdeme na to.

Obecné informace ohledně covidu:

Jak konkrétně na tebe psychicky dopadá celá tahle covid/karanténa situace?

Co si budeme, jsem furt doma, bydlím sám, na pívo nemůžu, stává se ze mě ještě větší izolovaný sociopat, než dřív. Občas je to už docela na hraně, co se týče příčetnosti, ale zatím to nějak zvládám ))

Jakou činnost nebo zálibu jsi začal dělat nebo přímo objevil, právě díky karanténě?

Nemyslím, že bych začal dělat něco jinak, nebo vůbec něco nového. Snad jen čtu víc, než předtím. Takže vlastně asi čtení.

Na jaře se ukázalo, že tato branže je opravdu kreativní, takříkajíc přes noc přišly streamované shows, online content, koncerty pro auta, lodě a teď už se dělají i celé online festivaly. Přemýšlíš už dopředu s kolegy o tom, jakou další strategii zvolíte v případě dalších restrikcí a opatření?

Jistě! Nedávno jsme zrovna měli livestream a teď je v plánu se velmi intenzivně modlit, aby se to v létě otevřelo, protože i když se hrálo skvěle a rádi jsme se viděli, koncert s lidma je prostě něco jinýho.

Máš plán pro nejhorší možnej scénář? Tzn. že se celá situace protáhne až do letních dní, řekněme dalších dvou let?

Nic konkrétního. Jsme muzikanti, jsme kapela. Živá kapela hrající pro živé lidi, takže se jenom těšíme, až budeme moct znovu dělat to, co umíme nejlépe.Otázka ohledně příspěvku od státu. Jak změní kulturu situace s covidem?

Zanikne spousta mladých a nadějných kapel, protože nemají kde hrát, nemají fanbase a nemohou ji budovat, takže tyto projekty zaniknou dříve, než budou moci někde zahrát. A to je hrozná škoda. Větší kapely potvrdí svou pozici pomocí streamů a dalších věcí. Do zbytku kultury moc nevidím - mou práci (kamera, fotografie) to nezasáhlo prakticky nijak.

Jaký máš názor na covid songy? Dobrej nápad / odpad.

Už stačilo, už dost. Některé mě bavily, ale většina byla hodně horkou jehlou a taky to podle toho znělo. Jen už ne další.

Zvažuješ případnou změnu povolání?.

V důsledku korony? To určitě ne. Kameru a focení to neovlivnilo skoro nijak. Snad jen točím méně klipů, ale zase víc firemních a produktových věcí a reklam. Je to změna, ale je to zase něco jiného a člověk se naučí dost nových věcí.

Chceš se po konci vrátit zpátky do kultury?

Já z ní nikdy neodešel a ani to v plánu nemám. Basa, kamera a foťák mi už asi zůstanou navždy :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ondro, ty jsi spolupracoval s velkou řádkou umělců, pro které jsi natáčel hudební videoklipy, jaká spolupráce tě bavila nejvíc a proč?

Je dost těžký vybrat, bylo toho fakt hodně, ale určitě bych vypíchnul jakýkoliv klip pro naši kapelu, potom samozřejmě Jakub Děkan, R48, kapela Maniac, Marek Ztracený... Většina spoluprací mě fakt bavila, negativních zkušeností mám jen málo.

Do jaké míry vstupuješ do tvorby videoklipů? Z vlastní zkušenosti vím, že někteří tvoji kolegové mají po ruce hned několik lidí, kteří s nimi vymýšlí scény i příběhy videoklipů. Najdou se nicméně i tací, co tohle obstarávají samy.
Do jaké kategorie spadáš ty?

Já o sobě nejčastěji tvrdím, že jsem kameraman. To je ale daleko od pravdy. Většinu klipu vymyslím (po námětu od kapely), připravím, natočím, stříhám a barvím. Na pomoc mám často svou produkční, nějaké asistenty, kteří mi pomáhají, ale to až poslední dobou, dřív jsem to dělával celé sám. Takže správná kategorie by byla asi "filmmaker".

Kde se nejčastěji inspiruješ při vymýšlení klipu?

Asi nemá cenu si na něco hrát, takže v zahraničí. Ať už klipy, filmy, reklamy, nebo třeba jenom fotky. Zkoumání právě jiných a implementace jejich postupu do mé tvorby. To je k technické stránce. K té stránce vymýšlení příběhu, námětu a celkového konceptu mě vždy inspiruje (a troufnu si říct, že dokonce musí inspirovat) právě písnička, na kterou klip točíme. Často se mi stane, že při prvním poslechnu automaticky vím, jak má vypadat. Občas se ale stane, že vůbec ne a to je potom malér a chce to buď pomoc někoho dalšího (mamka, kamarádi), nebo vína, nebo v nejhorším případě skotské. Ale to už je fakt poslední možnost))

To se mi líbí, takže když dostatečně nepomůže člen rodiny, či kamarád, tak sáhneš po možnosti alkoholového opojení a potom se klip vymyslí lépe. Kdo by to do vína a skotské řekl, typovala bych spíš Absinth.

No jasně, na dně lahve je pravda.
Rozhodně jsou. Od naší kapely Pekař Tančím a Větrolamy, pak Jakub Děkan - Děda, Harlej - Strážní Andělé, R48 - Léto a Američan z Poličan, Marek Ztracený - Minulost. Můžu ale upřímně napsat, že každý klip je srdcovka a na každý mám hromady vzpomínek. To je klipů za těch 10 let))
Nicméně filmově to nebudou jen klipy, ale spousty projektů mimo hudbu. Teď například dokument o Černobylu, to je srdcovka už teď, a to to ještě nevyšlo.


Mohl bys nám prozradit něco z onoho projektu o Černobylu?

Určitě. Byl jsem oslovený jako kameraman, který už tam byl a má k tématu nějaký vztah. Když režisérka viděla, že celej levej rukáv mám potetovanej Černobylem, bylo to jasný. Točili jsme tam asi 9 dní přímo v zóně a dokument je o obyvatelích, kteří se po nehodě vrátili a zónu opět obydleli. Bylo jich kolem 1300 tuším, teď už je jich jen asi 30. Udělal jsem tam i výstavní soubor fotografií a v červenci mi začíná výstava.

To se máme na co těšit.
Moje další otázka se týká tvé výbavy, či preferencí.
Jaký kameramanský či fotografický kousek je nejcennější ze tvé sbírky techniky?

Nejcennější osobně jsou asi staré Praktica FX-2 po dědovi. Ani jedna pořádně nefunguje, ale to nevadí.
Pak tu mám ARAX CM-MLU, předělaný Kiev88 od nějakého technika z Ukrajiny, to je hodně poctivý středoformát.
A nejcennější finančně bude asi můj Blackmagic s rigem, že skel to bude asi Sigma ART 105mm f/1.4, hrozná bestie. A těžká.
Jo a naprostá srdcovka je Helios 44-2 58mm co jsem koupil za 500Kč i se Zenitem 11, kterej sloužil spíš jako krytka, než foťák

V kapele Pekař jsi natáčel většinu videoklipů, je to tak?
Určitě se najdou tací, kteří si nedovedou představit, že u natáčení vlastního klipu, stojí před kamerou i za kamerou. Ty nicméně takové příležitosti vyhledáváš.
Cítíš větší nátlak na klipy své kapely
a nebo na hudební videoklipy ostatních umělců?

Natáčel jsem všechny až na dva, a to Světluška a Hrdá, kde jsem měl hlavní roli.
Neřekl bych, že to vyhledávám, spíš je pro mě složitý tohle naše "miminko" někomu svěřit. Ale když už někomu, tak je to Mahdies a jeho Jakoby films.
Nátlak cítím v podstatě u každého natáčení. Všechno je nějakým způsobem moje práce, moje vizitka. U naší kapely je to možná ještě víc, je to vizitka nejen moje, ale celé kapely a to bych chtěl, aby byla co nejhezčí. Takže neříkám, že si dávám někde záležet víc, ale u našich klipu asi trochu jo

Když jsem u tebe dělala svůj obvyklý research, jako u každého, kdo přijal mé pozvání, do tohoto projektu, zjistila jsem, že jsi první rytíř se kterým mám tu čest dělat rozhovor. Haha.
Jak dlouho se tě tenhle koníček držel? Nebo se tě stále drží?

Haha! Je mi ctí.
Tak to moc lidí asi ani neví, takže dobrá práce.
Historickému šermu jsem se věnoval od svých 12 let a celkově jsem u šermu byl asi do 23. Tam nastal zlom. V té době mi totiž nabídl Petr, jestli s ním nechci hrát. Já dlouho předtím hrál a byl i v pár kapelách, ale nikdy se netěšily velkému úspěchu, tak jsem si říkal, že do toho půjdu znova. No a ono se to hrozně rozjelo a na víkendové tréninky šermu už kvůli koncertům nebyl čas. Nicméně stále jsem čestným členem naší šermířské skupiny, i když neaktivním.

Co všechno spadá do schopností rytíře 21.století?

Myslím si, že se nic nezměnilo. Zachraňuje mladé dívky a umí to s mečem? Asi jo.

Další zajímavá věc, na kterou se chci ptát, je naprostá změna tvého životního stylu, kdy jsi zhubnul 43 kilo a i když jsi brnění odložil, tak si buduješ pomyslné brnění vlastní, sám na sobě. Trénuješ i 7 dní v týdnu, co tuhle tvoji proměnu nastartovalo? A kam to chceš dotáhnout?

Spousta lidí si myslí, že k takové změně je potřeba nějaký silný impuls, něco, co člověka zlomí, nebo naopak namotivuje tak, aby něco začal dělat. U mě je to fakt trapný. Jednou jsem si prostě řekl, že už nechci bejt tlustej. No, tak jsem si začal hledat informace o cvičení a stravě. Všichni tvrdí, že to není jednoduchý, že je to náročný, nejen na čas, ale třeba i kvůli motivaci a sebeovládání. U mě ne. Když se do něčeho ponořím, nechám tam celýho člověka.
Výsledky přišly docela rychle a od té doby se držím. Teď mi s jídlem pomáhá moje koučka Štěpánka a trénink si stavím víceméně sám. Jak zavřeli fitka, přešel jsem plynule na kalisteniku a to mě baví hrozně.
Cíl je dost jednoduchý: Ovládnout váhu svého těla a už nikdy nenechat zmizet sixpack. To je tak všechno, soutěžní ambice nemám.

Ve skrytu mé otaku duše (Otaku (おたく) je japonský výraz pro osobu, která sleduje anime nebo čte mangu.) *pozn. red. - se nadšeně raduje a hvízdá při pohledu na tvůj rukáv, který je tvořen na motivy Naruta.
Tady nepřichází žádná otázka, to je pouze poklona tvému výběru tetování.
Jaký byl tvůj poslední koncert s diváky?

A to má Teda zajímavou story, proč zrovna Naruto a proč zrovna práva ruka.Tak počkej, jestli je to takhle, tak nás zasvěť!

Poslední koncert s diváky si myslím, že byl právě doma v Kutné Hoře, takže z mého pohledu to lepší být ani nemohlo. Vím, že jsme se po koncertě už ani nešli fotit, protože už většina lidí měla roušky, tak jsme to nechtěli riskovat. V té chvíli jsme ale vůbec neměli ani zdání, že to bude trvat tak strašně dlouho. A vlastně stále nevíme, kdy se znovu uvidíme na stage.
No od 16 let po autonehodě se mi objevila psoriaza, která začala pomalu, ale postupně se mi rozjela po celém těle. Musel jsem kvůli tomu shodit vlasy, úplně vypustit alkohol kvůli léčbě kortikoidy, vstávat každý den hrozně brzo a ještě před školou jezdit do sousedního Kolína kvůli solným lázním a ozařování. Nic nepomáhalo a já byl v té době psychicky hrozně na dně. Ono v 17 letech v pubertě s něčím takovým na kůži to je fakt boj. A samozřejmě nepřipadalo v úvahu ani tetování. V té době jsem nějak začal sledovat anime (tlustej kluk s lupenkou co jenom sedí doma, protože nemůže na sluníčko, klišé, vím), a Naruto mě dostal.
Úplně nejvíc. Pomohl mi se s tím nějak srovnat a vůbec se tomu tak nějak postavit. Časem jsem dostal biologickou léčbu a nemoc úplně zmizela a nová doktorka mi řekla, že můžu zkusit nějaké malé tetování, razítko, jak bude kůže reagovat. Tak jsem přišel s půlkou rukávu. Protože co jinýho, než Naruto v tu chvíli, žejo.

Jaká je tvoje nejoblíbenější postava?

Haha, Rock Lee, protože si všechno vydřel rukama. A Sasori, páč stejně jako on nesnáším čekání.

Hinata nebo Sakura?

Hinata!!!

Jiraiya nebo Tsunade?

Jiraiya!!!
A vlastně toho mám asi úplně nejradši. Jo, Jiraiya.
Páč je to úchylný prase jako já, ale když je potřeba tak je dobrej.

Já taky!!!
To jsem psala na to první. Ale na to druhý to sedí taky.

Já se od tohoto “anime okénka” přesunu dál ke svým původním otázkám.
Pracujete aktuálně na nové tvorbě?

Jo jasně, to by bylo dlouhý.
V listopadu jsme vypustili nové album "První Kapelní", které bylo pod taktovkou Ronyho Janečka. Takže nové album v plánu není, ale určitě brzo bude nějaký další klip a doufáme, že se vrátíme k přerušenému turné a užijeme si léto.

Jaká je tenhle rok tvá nejoblíbenější písnička a jaký je tvůj nejoblíbenější interpret?

Hodně teď točím The Bucket od King of Leon. Interpret bude asi Člověk Krve, ten je skvělej. A vůbec tyhle Indiefolkovy český projekty miluju. A minimalistický skladatele. Letos asi vede Philip Glass.

A co je tvé hudební guilty pleasure?

ABBA. A ani se necejtím blbě.

Co bys chtěl vzkázat všem hudebníkům, kameramanům a fanouškům kapely Pekař, ke kterým se tenhle rozhovor dostane.

Vydržet a neposrat se z toho. Zas se bude hrát, zas se bude pořádně točit a zase se všichni společně zlentáme na nějakým festivalu
Články autora COREMUSIC

Punkrocková smršť pod taktovkou The Bouncing Souls!

Není nad to, si uprostřed festivalové sezóny zalézt do chladného suterénu, dát si studený pivo a poslechnout svižnej skate punk. Řekl bych,…

Slipknot uchvátili publikum a trhali ušní bubínky!

Konečně jsme se dočkali. Po několika letech se do Prahy opět vrátili legendární Slipknot. Byl to pro mě první koncert nu-metalových legend,…