Rozhovory
NORMANDIE: „Češi, nebojte, my k vám brzo zase přijedeme!“
Přejít na obsah

NORMANDIE: „Češi, nebojte, my k vám brzo zase přijedeme!“

Zhruba před Vánoci jsem se pustil do rozhovoru s velmi populární švédskou kapelou Normandie! Do parády jsem si vzal kytaristu "Håkana Almbladha", který mi prozradil pár zajímavostí, například jak vznikalo album White Flag nebo jak se na pódiu cítí vedle úžasných a žánrově o dost tvrdších Crystal Lake či Our Hollow, Our Home...

Matty: Takže nové album je venku a oznámili jste své evropské tour. Je velká škoda, že nás nenavštívíte v České republice, ale věřím, že se to příště už povede, znám tu spoustu vašich fanoušků, co milují vaší hudbu! Na kterou zastávku se na tour těšíš nejvíc?

Håkan: Ano, jsme rádi, že zase můžeme být headlinery na své vlastní tour! Souhlasím s tebou, nehráli jsme v České Republice tolik let, já opravdu doufám, že to u vás brzy zabookujem. Neřeknu ti, na jaké město se nejvíc těším, navštívili jsme totiž již mnoho měst a zemí a všechny jsou naprosto úžasné, ale rádi hrajeme právě v Londýně, kde je to takové speciální.

Matty: Taktéž budete hrát na výročním tour Adept k deseti rokům jejich alba "Another Year Of Disaster"! Jaké to pro vás vlastně je hrát vedle těchto opravdu tvrdých kapel jako jsou třeba taky Crystal Lake či Our Hollow, Our Home?

Håkan: Ze začátku jsem cítil, že do takového line-upu moc nezapadáme, když jsme hráli s poněkud tvrdšími kapelami. Ale nedávno jsme spolu s Crossfaith a Blood Youth dělali tour a dopadlo to nějak až moc dobře. Jsme velmi nadšeni, že můžeme hrát s Adept! Myslím si, že to bude skvělý mix tvrdších i měkčích kapel! Naši fanoušci říkají, že ve srovnání se studiovými verzemi našich písní zníme na živo agresivněji.

Matty: Je to dva roky od doby, co jste vydali album Inguz. Věřím, že jste byli od té doby velmi zaneprázdněni hraním a tvorbou opět dalšího alba. Jak dlouho jste "White Flag" psali?

Håkan: Nové album jsme začali psát opravdu krátce po vydání naší debutové desky. Stejnojmenná píseň "White Flag" byla tou první, na které jsme začali makat.

Matty: Pokud porovnáme vaše dvě alba, na co jste se na začátku nahrávání White Flag soustředili oproti předchozí desce?

Håkan: Tak nějak jsme si identifikovali ty nejlepší části z debutovky Inguz a ty jsme se snažili rozvinout v něco naprosto nového. Ale zas tolik jsme se na to nesoustředili, psali jsme prostě vše, co se zrovna zjevilo v našich hlavách a v nahraných demíčkách. Tentoktát jsme dali dohromady mnohem víc písní, než když jsme tvořili pro Inguz, a společně s naším labelem jsme pak vybrali ty nejlepší. Philip, který je naším hlavním songwriterem na obou albech, měl během nahrávání Inguz velmi těsný termín a neměl tudíž tolik času ho dohnat k dokonalosti. Když jsme nahrávali White Flag, dali jsme si pozor, abychom měli dost času, kolik potřebujeme.

Matty: Je pro vás White Flag / Bílý Prapor nějakým symbolem míru? Co pro vás konkrétně znamená?

Håkan: Krátké vysvětlení toho, co znamená "Bílý Prapor", je, že se někdy musíš vzdát něčeho co miluješ a táhne tě dolů. A není špatné se vzdát, mávat bílou vajkou, pokud víš, že to tak má být.


Matty: Ve videu písně "Ectasy" je chlap s White Flag bundou, co hrál také v klipu v písní "Loop Hole" z minulého alba, je tu nějaké propletené spojení mezi těmito klipy? Nebo je to jen kamarád, se kterým rádi točíte klipy, haha?

Håkan: Máš bystré oči! Týpek v klipech se jmenuje Alec Tosseli. S Alecem nás seznámil náš bývalý bubeník Jesper a chtěli jsme ho mít jako hlavního herce v klipu Loop Hole. Když jsme plánovali video k "Ectasy", cítili jsme, že pro tu roli je zase Alec ten pravý. A také bylo vtipné ho tam dostat a zjistit, jestli si toho lidé všimnou. Ty si to dokázal, haha!


Matty: Pokud se ještě podíváme trošku do minulosti, co vás vedlo k tomu začít dělat jemnější hudbu, než to, jak jste to měli na svém prvním EP, které znělo jako slušnej metalcore?

Håkan: Měli jsme screamera v kapele a když odešel, rozhodli jsme se, že trošku změníme styl, ale stále zůstaneme věrný žánru.

Matty: Tak je to tady, poslední otázka. Co by si vzkázal hladovým fanouškům v České republice?

Håkan: Žádnej stres, však my k vám brzo přijedeme!

Články autora Matty Vaněk

Hopes Die Last: „Cítili jsme, že je ten správnej čas na to, dát se po 14 letech zpátky dohromady.“

Minulý rok nás potkalo velké štěstí, protože jsme se setkali s parádní kapelou Hopes Die Last. Ti se po 14 letech vrátili v základní sestavě…

DROPOUT KINGS: Děláme věci, který by normálního člověka ani nenapadlo dělat!

Arizonská skvadra Dropout Kings tenhle rok kralovala Fajtfestu a jako jedna z headlinerů rozskákala celý kopec a spustila vlnu šílenství pod stagí.…