Rozhovory
NORMANDIE: Deset netradičních otázek pro oblíbenou severskou kapelu
Přejít na obsah

NORMANDIE: Deset netradičních otázek pro oblíbenou severskou kapelu

Švédskou post-hardcore formaci jsme již podruhé vyzpovídali a to rovnou na Rock For People 2019. Rozhovor se odehrál těsně předtím, než kluci skočili na tu největší stage, a tak jsme se snažili navodit dobrou atmosféru, uvolněnějším rozhovorem, který odhalil něco ze soukromí kapely!

(Matty) Tak, dáme si rozehřívací otázku, dnešek na RFP 2019 je první zastávkou vašeho tour, jak si to užíváte?
Dneska je první den, takže zatím si prostě užíváme hraní, zvukovka byla super a jsme rádi, že se zase potkáme s lidmi, místo sezení ve studiu. A počasí je taky dobrý o hodně lepší než teď ve Švédsku.

1. A jdem na to. Bojujete občas mezi sebou, máte občas nějaké rozpory?


Ne! To si nemyslíme. Jsme v tom celkem dobří, jakože, když někdo chce být sám, prostě jde pryč a je sám, a nikdo neříká „Hej, vypadáš naštvaný“ nebo něco takového, prostě víme, že každý potřebuje nějaký čas sám pro sebe, a to si myslím to dělá jednodušší. Měli jsme hodně těžkých situací, například když se nám rozbila dodávka a podobně, a zvládli jsme to, takže by bylo divný, kdybychom byli naštvaní jeden na druhého kvůli ničemu, chápeš?

2. Jak trávíte volný čas na tour? Hrajete hry…?

Volný čas? Co to je? (smích)

(Matty) Určitě se musíte nějak zabavit ne?
Volný čas, to jsou většinou dny na cestě. Momentálně nemáme v autobuse playstation nebo něco takového, takže se díváme na Stranger Things, včera vydali novou sérii, takže to bylo perfektní.

(Matty) A co třeba Hra o Trůny?
Milujem to. Máme rádi ten konec. Je dobrý, kontroverzní.3. Jaká je vaše vysněná kapela, s kterou byste chtěli na tour?


Řekněme Muse, Thirty Seconds To Mars, Normandie samozřejmě (smích), Foo Fighters.


4. Jaká je nejšílenější kapela, s kterou jste byli na Tour?
Možná japonští Crossfaith? jooo!
Jsou dost blázniví. Rádi pijou, na úplně jiném levelu. Je to jiný druh chlastání. Je to takové, že prostě musíš pít, nic jiného, žádná voda, nic, prostě piješ svoji whiskey. Je to stupidní, ale je to sranda! (Smích)


(Matty) A co Adept se kterými jste měli nedávno tour, jaký jsou v tomhle ohledu?
Celkem dobří v pití, ale nenutí tě, alespoň ne nás. A když řekneš ne, tak jsou s tím v pohodě.


5. Jaká byla nejhorší show, kterou jste kdy hráli? A co se stalo? Co ji udělalo tou nejhorší?


Festival v Rakousku. Měli jsme hrát kolem 10 večer, ale přišla bouřka, koncert byl odložený na 1h v noci, takže jsme hráli mezi 1h a 2h v noci, v dešti, při bouřce.


(Matty) Takže zpívání v dešti, to byla dobrá atmosféra ne?
Atmosféra byla dobrá ale…před show..ty se na ni psychicky připravíš, jseš ready na to jít na stage, ale být v tomhle „módu“ 4 hodiny, než vlastně vylezeš na pódium je příšerný. Bylo nám řečeno, že nemůžeme hrát na stagi na které jsme měli hrát, takže nás přesunuli na hlavní pódium. Všem u merche, když jsme dávali podpisy jsme říkali, že hrajeme na hlavní stagi, a pak přišli a zničehonic a sdělili nám „Hej, můžete hrát na tom malém jevišti“. Bylo to divný.

6. Máte nějakou vaši písničku, kterou nenávidíte? Protože ji hrajete pořád dokola?
Nenávidíme? Pokud by jsme ji nenáviděli, tak ji vyhodíme ze setlistu…Nemyslíme si, že by jsme toho odehráli tolik, že bychom mohli nenávidět naše vlastní songy. Některé songy nejsou tak zábavné na zkoušení.

(Matty) Například?
Collide. Ale hrát Collide naživo je vždycky super moment. Vím, že jsme zkoušeli hrát The Storm. Zkoušeli jsme to asi na 3 show, ale něco se nám nezdálo okay, tak jsme ji vyšoupli, takže asi The Storm. Není zábavný ji hrát.

7. A teď naopak song, který hrajete nejraději?
Awakening, Pay For This, Ghost

8. Teď otázka na zpěváka Philipa, jakou jinou hudbu ještě posloucháš?
Poslouchám jen dobrou hudbu, haha. Vážně nevím. Nemyslím si, že mám něco jako„Guilty Pleasure“
Ale milujem country hudbu.

(Matty) Takže se ti líbí Danny Worsnop?
Ne! To je fejkové country, haha...

9. Hrajete i nějaké starší songy, před albem Inguz?
Ne! Ne, sorry, je to hodně screamů a podobně, a to by kazilo můj hlas pro ostatní songy.
Vlastně jsme měli jednu zastávku v Praze, při Inguz tour.
Ale chtěli jsme hrát věci z Inguz a náš Cover na Chandelier.

10. Vydali jste kompilační EP, White Flag – Reimagine. Máte tam dobrý věci, ten song co jste vydali s videoklipem (Don’t Need You) Jak vás to napadlo?

Máme rádi syntetizátory. Není to „Guilty pleasure“ Je to takový naše „tajemství“, prostě hudba, co není tak populární, ale všichni ji máme rádi, takže to bylo jakože…Hodně věcí z White Flag už v sobě má syntetizátory, trochu „synthwave“ inspirace, zvuk osmdesátek a tak, a milujeme Stranger Things, haha..Ale vážně, přišlo nám přirozený udělat song, který byl nejvíc „synthy“ a udělat ho tak celý.

(Matty) Takže dneska naživo?
Haha..Nemáme syntetizátory, ale byla by to zábava, zahrát to někdy na nějaké uzavřené párty nebo tak.

Ještě nám prozraďte než se rozloučíme, jaký máte pocit z toho, že tu budete hrát na největší stage, kde hrajou třeba Bring Me The Horizon?

Je to hodně dlouho od toho, co jsme naposledy hráli v Česku, 5 let ? A vrátit se, a hrát na hlavní stage, to je jak kdybychom jsi to vynahrazovali, je to velké pódium. Nevíme moc, co očekávat, ale všechny show, co jsme hráli v Česku byly super, takže uvidíme, bude to zábava.

Normandii zatím můžete vidět příští rok na Fajtfest 2021, kde si na kopci odbudou premiéru a bude velmi zajímavé sledovat, jak to roztočí mezi metalovými pardály!
Vytvořil: Matty Vaněk
Foto: Mejra Drkal
Zpracoval: Martin Gerža

Články autora Matty Vaněk

Hopes Die Last: „Cítili jsme, že je ten správnej čas na to, dát se po 14 letech zpátky dohromady.“

Minulý rok nás potkalo velké štěstí, protože jsme se setkali s parádní kapelou Hopes Die Last. Ti se po 14 letech vrátili v základní sestavě…

DROPOUT KINGS: Děláme věci, který by normálního člověka ani nenapadlo dělat!

Arizonská skvadra Dropout Kings tenhle rok kralovala Fajtfestu a jako jedna z headlinerů rozskákala celý kopec a spustila vlnu šílenství pod stagí.…