Rozhovory
Normandie: Je opravdu bláznivé, že jsme byli na vrcholu hitparády Music Chart Evropy 2!
Přejít na obsah

Normandie: Je opravdu bláznivé, že jsme byli na vrcholu hitparády Music Chart Evropy 2!

Kapela NORMANDIE vystoupila v Rock Café spolu s Our Hollow, Our Home a Led By Lanterns v rámci svého vysněného headline tour po Evropě k albu Dark & Beautiful Secrets.
Report z koncertu najdete ZDE (+ fotky) - http://www.coremusic.cz/reportaze/fotoreport-norma...

My jsme pokaždé rádi, když si s touto skromnou fajn partou ze Švédska můžeme promluvit o jejich plánech, nové či staré hudbě nebo jen tak o zážitcích na tour.
A takový rozhovor jsme s kapelou vedli i v Rock Café DNE 7.5.2022!
Děkujeme Rock For People za skvělou organizaci!

Vítejte zpět v Česku! Je skvělý, že se sem vracíte tak často. Už tady máte celkem velkou fanouškovskou základnu, co myslíte?

Jojo, byli jsme tu hodně úspěšní v rádiu s písničkou „Holy Water“, která se držela v top 50 jedné hitparády asi 2 měsíce. To bylo vážně super.

Jaké to je být zpět ve formě a hrát po celém světě? Jak jste si užili například včerejší Budapešť?

To jsme si fakt užili, byla to asi největší show, co jsme zatím hráli. Největší rozdíl na této tour je, že reálně vidíme města a jejich centra, že si je můžeme konečně projít. Je to totiž naše první šnůra s opravdovým tourbusem. Konečně jsme si mohli třeba projet celý Berlín na koloběžkách! Bereme to teď trochu jinak, všechny ty místa, co vidíme, všechny ty lidi, co potkáváme… Nebereme to už jako samozřejmost. Vracíme se sem každý rok nebo dva a chceme si ty chvíle strávené na tour opravdu zapamatovat.

Když jezdíme v malé dodávce, je to hodně stresující. Musíš být včas v klubu na zvukovou zkoušku, musíš naplánovat čas na jídlo, pak se jde hrát, pak se musíme sbalit a zase jet pryč. S tourbusem máme teď čas a prostor na to opravdu prozkoumávat různý města, a to je bezvadný.

Byl jsem v šoku, když jsem viděl, že vládnete našemu největšímu rádiu (na Music Chart Evropy 2).
Říkal jsem si, že se tam ta hudba konečně dá poslouchat (smích). Jaká byla vaše reakce?

Je to bláznivý! Byl tam i Ed Sheeran, že? Vážně jsme nečekali, že ze všech těch žebříčků, kde jsme se mohli umístit, se tohle podaří zrovna v tom českém! Víš, jak to myslím… Milujeme tady hrát, ale hrajeme taky na mnoha jiných místech, například v Německu, což je o hodně větší země. Hráli jsme tam asi v 15 různých městech. Takže je to hustý! Když jsme se to dozvěděli, byli jsme z toho celkem mimo a nemohli tomu uvěřit. Rozhodně to bylo příjemné překvapení.

Stalo se to po Rock for People 2019, že?

Jojo. A taky ta doba, po jakou jsme v hitparádě byli! Nejprve jsme se umístili asi na 35. pozici a říkali jsme si, že příští týden nejspíš určitě vypadneme. Ale najednou jsme pořád šplhali nahoru. A nakonec jsme asi 2 týdny byli na jedničce, pokud se nepletu. Popravdě jsme každý týden refreshovali ty stránky a pokaždý si říkali, že to je prostě hustý! (smích)

Byli jsme všichni v době pandemie celkem dlouho zavření doma a nemohli na žádné koncerty. Vy jste uskutečnili nějaké livestreamy, například z five4fest festivalu. Jak vás to bavilo?

Bylo to vlastně to nejbližší, co se podobalo opravdovýmu hraní. Takže bylo úžasný dělat tehdy něco, na co se lidi můžou dívat jako na koncert. Ale měli jsme pocit, že do toho chceme zapojit víc i fanoušky. S Normandií máme takovou věc, které říkáme Inner Circle. Prostřednictvím téhle skupiny jsme fanoušky poprosili, aby nám poslali videa, jak zpívají naše písně. Oni se skutečně natáčeli a posílali nám to. Takže díky fanouškům z toho bylo něco víc, než jen pouhý livestream. Zúčastnili se toho lidé, které potkáváme napříč kontinenty, takže to bylo hodně cool!

o se pro vás v průběhu covidu změnilo? Našli jste si nějaké nové koníčky?

Formule 1! To je teď naše velká záliba. Díváme se pokaždé, když je závod nebo třeba jen trénink. Třeba teď za hodinu je trénink, takže se budeme dívat, haha! Jinak jsme trávili hodně času s rodinou, taky jsme odpočívali, psali hudbu, bylo to dobrý tyjo! (smích) Samozřejmě koncerty nám chyběly, ale teď jsou zpět, takže vše je tak, jak má být.

Vraťme se zpět na Rock For People 2019, kde jste hráli na největší stagi pro stovky lidí.
My jsme si tu show opravdu užili. Jaké to bylo hrát na jednom z největších českých festivalů?

Pamatujeme si, že bylo strašný vedro, protože to bylo v poledne a slunce opravdu pálilo. Vzpomínám si, že někdo z nás si klekl na zem a spálil si koleno o stage. Ale bylo to super, bylo tam hodně lidí, kteří se nebáli moshovat a dělat circle pity. To i přesto, že bylo snad 40 stupňů. Ale hlavně – bylo to poprvé, co jsme hráli na hlavním pódiu velkého festivalu! Na hlavních stagích menších festů jsme už hráli, ale tohle byl opravdu první pořádný festival. Byla to tedy skvělá zkušenost.

Víme o vaší zrušené show na FajtFestu, kde jste měli hrát po boku deathcorových a metalcorových skupin. Byla by to zábavná představa, protože ten festival je poslední dobou zaměřen na stále tvrdší a tvrdší kapely. Máte zkušenosti s hraním s ještě tvrdšími partami, než jsou například Our Hollow, Our Home? A jak vlastně vnímáte své momentální publikum?

No jasně, měli jsme co dočinění i s tvrdšíma kapelama! Jeli jsme třeba tour s Crossfaith z Japonska, to bylo heavy! (smích). Každopádně co jsme vydali nové album Dark & Beautiful Secrets, objevilo se v publiku hodně nových lidí. Ale taky vídáme staré známé tváře. Hrajeme například jeden song, jmenuje se „Fight“ a je asi 7 let starý. Pořád vidíme hodně lidí, co si stále pamatují jeho slova. To je krásný!

Tehdy na RFP jste mi říkali, že milujete seriál Stranger Things. Těšíte se na novou sérii?

Jasně! Je to teda už dost dlouhá doba od poslední epizody, ale jakmile vyjde nová série, tak se do toho zase ponoříme!

A poslední otázka – dělali jste na nové hudbě v průběhu pandemie?

Jasně, tohle nové album jsme částečně udělali v průběhu covidu. Když to celé vypuklo, začali jsme hned psát nějaké nové písně. Třeba „Babylon“ je tak trochu covid song. V průběhu pandemie jsme pak vydali album a začali znovu psát nové skladby. A taky jsme plánovali tour, které teď jedeme. Být doma pro nás vlastně byla dobrá příležitost něco opravdu pořádně naplánovat, namísto toho, abychom jen tak házeli věci ven.

Edit: Martin Gerža
Rozhovor: Matty Vaněk a Philip Strand/Håkan Almbladh/Anton Franzon
Fotil: Mejra Drkal


Články autora Honza Trávníček

Rob Watson z Lionheart: Náboženské výrazy jsou pro mě cesta jak lépe vyjádřit osobní pocity!

Jedním z headlinerů letošního Fajtfestu byla i kapela Lionheart, která dorazila až ze slunné Kalifornie. Tuto příležitost jsme hned využili…

Brutal Assault klepe na dveře!

Už 9. srpna se otevřou brány josefovské pevnosti, aby přivítali milovníky tvrdé hudby z celé Evropy. Pětadvacátý ročník festivalu Brutal…