Rozhovory
PETR PÁDIVÝ (The Sea Charmer)
Přejít na obsah

PETR PÁDIVÝ (The Sea Charmer)

Česká metalová kapela z Jihlavy, ktorá má na svojom konte zatiaľ jedno EP Cimmerian Repose, toho od ich vzniku v roku 2011 už mnoho zažila. Porozprával som sa Petrom o tom, ako vlastne The Sea Charmer začínali, ale aj o tom ako sa vlastne k hudbe dostal on a čo sa za posledné roky v hudbe zmenilo. Okrem iného hľadá kapela aj nového speváka, tak ak máš čas a záujem, skús im napísať.

 

Čo ťa inšpirovalo k hraniu na gitare?

Z vyprávění vím, že jsem už jako malý dítě, mohlo mi být tak dva tři roky, neustále lezl po tátově kytaře a třískal do strun. To byly úplný začátky. Ten opravdovej začátek ale nastal zhruba ve dvanácti, táta mě naučil nějaký akordy, já vyměnil házenkářskej míč za kytaru a od tý doby je to moje veliká vášeň a láska.

 

Ako si sa dostal k tvrdej hudbe?

V roce 1989 mi kamarád pustil nějakou desku od Sore Throat a já se posadil na prdel. Strašně mě bavilo jak je to ujetý. Pak samozřejmě následovaly další a další kapely, žánry, větší rozhled, hlubší kritická (sebe) reflexe, víc objektivity.

 

Okrem gitary máš v kapele za úlohu aj tvorbu textov. Prečo?

Hraju, skládám, aranžuju většinu věcí. Texty píšu buď proto, že mi to kluci neumí, nebo nechtějí.

 

Medzi tvoje záľuby patrí aj písanie básni a divadelných hier. Ako si sa k tomu dostal?

Člověče, čmárám od malička, asi od sedmi. Je to nějak ve mně. Funguje to jako filtr. Jakmile je tý nečistoty v hlavě moc, tak začnu psát. Píšu i texty na zakázku, vyšla sbírka básní, teď děláme s kamarádem z Horáckýho divadla rockovou operu, kde bych měl mít na starosti libreto. Samozřejmě jsou chvíle, kdy by člověk místo psaní radši bouchl hlavou do zdi, ale to má většinou horší následky, než datlování do PC.

 

Koho nápad bol vytvoriť kapelu?

S nápadem přišel Zdenda Kurka, kterej momentálně zpívá v Born Again. Nějak se nám porozpadaly předchozí projekty, nudili jsme se a tloustli, tak mi zavolal, jestli bych neměl chuť udělat něco novýho. Obvolali jsme pár kluků z místní  "scény" a The Sea Charmer byl na světě.

 

Mal si ako dieťa nejakú obľúbenú kapelu?

Jako dítě jsem určitě poslouchal pytel nesmyslů, moc si to nepamatuju. Ale jako větší, zhruba desetiletý, dítě jsem miloval Carcass.

 

Ovplyvnilo ťa to nejako?

Carcass? Určitě, to bych si lhal do kapsy, kdybych popíral jejich vliv. Zcela nekriticky jsem je zbožňoval. Ale současně mě formovala i gothenburská scéna a ruku v ruce s nima Cynic, Death a Atheist. Mluvíme myslím o roce 1992/1993.

 

Zmenilo sa podľa teba niečo v hudbe?

Určitě spousta věcí. Pamatuju se, když jsme nahrávali první demo v roce 1995, tak neexistovalo točit tracky po pasážích. Museli jsme to dát bez chyb od začátku do konce. No umíš si představit kolikrát se jeden song opakoval, než byl nahranej v nějaký snesitelný podobě. Neexistoval internet, takže jsme utratili majlant za poštu. Sehnat kytarovou školu byl zázrak. No zkrátka dnes je všechno snazší, ale těžší zároveň. Kapel je jak hoven, většinou je člověk navzájem od sebe ani nerozezná. Tím nechci říct, že to je špatně. Konkurence je výborná věc, je to výborná motivace a motor. Jen mi přijde na škodu věci, že je scéna vlastně zaplevelená recyklátama bez vlastního ksichtu. No a vlastně jediný co se nezměnilo je lidská blbost. Tohle jsem říct prostě musel.

 

Práve teraz máte v kapele speváka na "hosťovaní". Aké to je?

Jon Sinfield (Chronographs) s námi spolupracoval už na "Cimmerian Repose", takže se vlastně dobře "známe". Je to takovej náš backup, když selžou lidský faktory v ČR, tak nastupuje náš anglickej superman. Momentálně se stará i o produkci singlu "Birds of Glass". Nesmím zapomenout, že nám navrhoval i desing pro trička.

 

Na internete ste vyhlásili, že hľadáte nového speváka. Aký je záujem ľudí?

Máme zatím dva adepty, kteří projdou tvrdou zkouškou. Občas někdo napíše, ale většinou se to nedá brát moc vážně. Často to umře na typicky čecháčkovským přístupu. Lidi by chtěli, ale nechtějí tomu obětovat čas ani energii.

 

Ďakujem za rozhovor!

Články autora Miro

Album New Bloom od Endless Heights

Australská kapela Endless Heights po štyroch rokoch na scéne vydala 15. 11. svoje debutové LP New Bloom, ktoré si môžete vypočuť na ich Bandcampe.

FISHFACE: Česká scéna je pre mňa bomba

Ako je už na Slovensku známe, počet nahratých albumov za rok by sme mohli pokojne spočítať aj na prstoch. No to vôbec nemení nič na fakte, že…