Rozhovory
The Fall Of Ghostface: Společné kapelní sprchování už teď není taková sranda
Přejít na obsah

The Fall Of Ghostface: Společné kapelní sprchování už teď není taková sranda

Opavští párci z The Fall of Ghostface šaškují na tuzemské scéně již od roku 2008. Kromě neskutečně energických shows a takřka cirkusově zábavného projevu na sebe strhávali pozornost také díky přednostem zpěvačky Hanky. Po jejím nedávném odchodu nyní zbývající pětice hýří zcela novou energií, což mimo jiné dokazují ve svém aktuálním singlu Honey, The Cat Went Viral. Na otázky ohledně změny sestavy, aktuální tvorby a stavu české scény odpovídali zpěvák Ozzy, kytarista Šonaj a bubeník Radim.


Po několikaměsíční odmlce, během které z kapely odešla zpěvačka Haňa, jste opět na pódiích. Jak vám to v aktuální sestavě šlape?

Ozzy: No, společné kapelní sprchování už není taková sranda jako předtím, ale jinak jsme se dost semkli. Řekl bych, že se scházíme častěji a jsme tak nějak víc motivovaní něco na zkouškách dělat. Na videa s kočkama sice čučíme furt, ale už jsme začali skládat i společně. Předtím jsme většinou songy psali doma a hráli je až na zkouškách.

Radim: Boys will be boys. Můžeme se teď plně soustředit, bez cecků se toho udělá prostě víc. Ozzy je více středem pozornosti, takže ego boost tam nějaký je. Pod pódiem trochu méně úchyláků, co chodili očumovat a více lidi, co se snaží poslouchat. Myslím, že si teď navzájem sedíme víc, než kdy předtím.

Šonaj: Já jsem docela čuměl, jaký je rozdíl mezi pěti a šestičlennou kapelou. Ze začátku jsem měl na zkouškách i na pódiu pocit, že pořád někdo chybí :-D Jinak kromě toho, že se teď vlezem do auta (nebýt Radimových kolosálních bicích), jsme teď produktivnější.

Proč k odchodu Hanky vlastně došlo? Asi to nebylo jenom kvůli úchylákům pod podiem, ne?

Ozzy: Fůha… Nejlíp by to vystihla asi Haňa sama, ale šlo na ní už delší dobou vidět, že se hudebně vyvíjí trochu jinam než my. Pořád je to taky párek a máme ji rádi, ale všichni jsme tak nějak viděli, že to k tomu směřuje.

Ozzy, jak tu změnu neseš ty osobně, krom ego boostu a více lyrics ke zpívání? Haňa byla přeci jen do značné míry ksichtem TFOG, takže teď jsou tyhle nepsané povinnosti na tobě…

Ozzy: Well, fungovali jsme vždycky jako jeden organismus, jako celá kapela. S lidma jsem stejně vždycky mluvil víc já, takže ego boost se úplně nedostavuje, haha. Sám pro sebe to neberu jako razantní změnu. Jen teď musím dělat dost věcí za dva a tak omezuju hopsání a piruety. To mě docela sere, protože už jsem to měl místy dost vychytané :-D

Nový singl Honey, The Cat Went Viral je docela rock'n'roll, je to víc o kytarách. Bude takhle vypadat i další nová tvorba nebo se elektro prvky ještě někdy vrátí?

Šonaj: Elektro prvky jsou pořád součástí našeho soundu, ale náš přístup k nim se docela změnil. Objevují se teď spíš v podobě aranží místo okatých "2010 wub-wub“ breakdownů. V nových věcech to ale určitě budou tahat víc ty rošťácké kytarové riffy. Je to směr, kterým se teď ubírají naše jamy na zkouškách a cítíme v tom větší párkovnost. A párkovnost je dobrá.

Nebude se Vám po wub-wubech stýskat?

Šonaj: Když to přijde, najdu způsob jak je tam tajně propašovat, takže mějte uši nastražené na tajné wuby!

Tématem singlu je plýtvání jídlem. Jak jste k němu došli? Chybí vám v Čechách podobná iniciativa jako třeba ve Francii nebo Dánsku?

Ozzy: To jídlo samotné tam není úplně hlavní téma. Spíš jen dobarvuje celou ideu toho, že vaříš celý den, zgicháš u toho kuchyň i sebe, ale děláš to jenom proto, abys to pak hodil na instáč a za každé srdíčko se jednou náležitě polaskal. O tom celý song tak nějak je. Až potom, co jsme u natáčení klipu vykydali tolik jídla, jsme se zamysleli i na tím food waste problémem a přišlo nám to jako dobré dokreslení celé mozaiky. Najednou to celé dávalo větší smysl. Né že by ten text hýbal národem, ale je to zase párkovina, která v sobě nese i nějaké to ponaučení, které se dozvíš vždycky na konci špatného sitcomu.

Tak teď už ten název dává smysl… Btw., koukáte rádi na videa roztomilých koťátek?

Ozzy: Jo, ale vždycky pak musím jít ven, řvát a házet kolem sebe kamení, abych si zase připadal jako muž.

Šonaj: Vždycky jsem měl doma kočku a trollil ji. Tyto videa mi dávají nové perspektivy a inspiraci pro tvorbu.

Radim: Já raději teda ty méně chlupaté. Místy fluffy, ale jen tak na fárku.

Autorem klipu je tady Radim. Děláte tam s tím jídlem pěkný hovadiny, jak jste si to užili?

Radim: Moc, ale povětšinou jsme byli tak kurevsky hladoví, že jsme prostě negivovali fuck, dali pravidlo pěti sekund a jídlo ze země ofoukali a sežrali. Ke klipu jsme připravili i "making of" video, takže můžete mrknout, jak jsme zesrali od podlahy ke stropu celý ateliér. No, dostal jsem pak jemně zjebáno za to, že to tam uklízečka ještě 3 dny uklízela.

Připomíná mi to známý YouTubový kanál How To Basic... Jaké to vlastně je točit klip pro vlastní kapelu? Nezlobí kluci trochu před tou kamerou?

Radim: Jak říkáš, snad jen díl How to Queef jsme vynechali (vřele doporučuje 4/5 ghostface členů). Kluci netočí poprvé, takže makat na tom s vlastní kapelou je pecka. Produkci všech scén jsme řešili dost dlouho a bez kluků by to vůbec nešlo. Už jen to, jak Šonaj aranžoval Mikeše, aby dostal správný shaman look, bylo super sledovat. Větší dojeb je, když ten klip potom ještě stříháš. Nemůžeš ho ani vyblít, vyjebe ti z toho (máš to zasraně oposlouchané, pozn. red.). Šonaj na tom bude asi ještě hůř, protože to mixoval.

Šonaj: To se ale týká jen poslechu, hrát ten song naživo mi pak neva. To je naopak úplná salvace.

Provozujete nahrávací studio, točíte kapelám klipy, fotíte fotky, děláte webovky. Navíc se s celou řadou interpretů znáte, takže jste, myslím, schopni posoudit, kam se česká scéna posouvá. Jaký to tady podle vás má vývoj?

Ozzy: Česká scéna je dost široký pojem. Já jsem třeba hrozně rád za kapely, jako jsou John Wolfhooker, kteří ukázali, že když se fakt maká, tak prostě fičíš. To samé třeba The Truth is Out There, kteří mě každým dalším songem dostávají do kolen, nebo Modern Day Babylon, kteří teď pojedou kanadské turné s The Alogrithm. Je paráda vidět, že to fakt jde, když tomu všechno obětuješ, bla bla a další takové ty kecy, které říká prodavač v Music City patnáctiletému klukovi s trikem Nirvana, který si kupuje prvního stratouše. My s klukama k tomu tíhnem tak moc, že část z nás to má i jako profesi. Radim krom toho, že točí vesnické svatby, dělá krutopřísné klipy kapelám. Šonaj sice nahrává reklamy a znělky do rádií, ale samozřejmě hlavně nahrává kapelám alba. Já taky dělám weby všem školkám v okolí, ale dělám i loga a weby kapelám. A všechny nás to baví tím spíš, když vidíš, že to ta kapela umí. Rád jim pak dáš lepší cenu. To jsou ty hlavní radosti z našeho studia.

Máte v tomto ohledu pocit nějaké polarizace ve smyslu Praha vs. zbytek republiky? Vnímáte vy, jakožto zástupci opavské scény, nějaké rozdíly nebo to Internet a vymoženosti moderní doby už všechno smázly?

Šonaj: Co si budem povídat, Praha je největší jádro skoro všeho. I když se dá přes Internet vyřešit ledacos, osobní kontakt a kamarádství to úplně nenahradí. To ale nutně neznamená, že musíš v Praze bydlet, aby ses s lidma ze scény viděl. Je naopak spousta příležitostí, kde se potkáte tak či tak, třeba koncerty velkých zahraničních kapel, ale i těch domácích ze scény. Najednou si uvědomíš, že se se stejnýma lidma potkáváš v Praze, Brně nebo ve Vídni. Ve studiu mám dokonce poslední dobou víc kapel z Prahy nebo Polska, než těch místních.

No a co vy? Co můžeme čekat od TFOG v příštích měsících? Bude párko-album?

Ozzy: Já jsem hlavně zvědavý, co řeknou lidi na tu změnu. Je to fakt něco jiného a věřím, že dost fandů asi zklameme. Musíme se ale vyvíjet a jít dál od těch osudných breakdownů s wub-wuby. Stejně je celý metalcore založený na tom, jak dobře schováš ty 0-8-5 postupy, aby to znělo jako všechno ostatní, ale zároveň to nebylo vykradený :-D Chceme už prostě dělat něco jiného. Máme ještě pár nových songů, které jsou trochu víc v rock'n'rollovém stylu, ale pořád je v tom ta špetka metalu, který tak rádi hoblujem a pouštíme babičkám. Pořád jsou to Ghostface. Radši budeme vypouštět nové songy postupně, takže album v příštích měsících ještě úplně neplánujeme. Každopádně chystáme ještě jeden klip, který udělá dost razantní tečku za starou tvorbou. Můžu prozradit, že se to bude točit pro změnu kolem videoher a bude to taky dost sranda!

Určitě chcete závěrem vzkázat něco svým zaníceným fanouškům a všem úchylům pod pódiem...

Radim: Dissujte kapely, potřebují to slyšet. Zvlášť u nás. Buďte na sebe hodní. Poslouchejte zvuk indiánských píšťal. To uklidňuje. Stay párek.

Šonaj: Nechť vás provází párek.

Články autora Jiří Popelka

OCEANS ATE ALASKA: „Riffy naházené přes sebe? Nikoliv, naše hudba je promyšlená!“

Už zítra se nám do Prahy vrátí pionýři metalcoru, ostrované Oceans Ate Alaska, jejichž renomé se za poslední měsíce rozrostlo do úctyhodné…

Severals z Plzně přicházejí s dalším singlem a videoklipem

Plzeňská progressive metalcore kapela Severals vypouští na scénu svůj druhý oficiální videoklip k novému singlu s názvem Habitat. Podobně…