Rozhovory
THE.SWITCH: „NÁŠ SEN JE TOUR S DEFTONES, RÁDI BYCHOM ALE OBJELI I ČESKÉ HRADY!“
Přejít na obsah

THE.SWITCH: „NÁŠ SEN JE TOUR S DEFTONES, RÁDI BYCHOM ALE OBJELI I ČESKÉ HRADY!“

Přes dvacet let na scéně! Neuvěřitelné číslo, ke kterému se většina českých klubových kapel ani zdaleka nepřiblížila. Přesto The.Switch stále čiší energií a elánem, jenž živí předloňské vydání úspěšné desky natočené v USA a vydařené zimní turné s The Truth Is Out There. Kapela nyní z aktuálního alba vybrala již třetí singl, ke kterému natočila videoklip. Na okolnosti vzniku videa, ale i na otázku blízké či vzdálené budoucnosti legendární ¨The.Switch jsme se zeptali kytaristy a manažera Michala Nováka.

Po klipech Kam vedou naše kroky a Tvář přicházíte s dalším videem k aktuální desce, tentokrát ke skladbě Dávám. Proč jste se rozhodli zrovna pro tuto píseň?

Dávám je dle našeho názoru nejhitovější a zároveň dostatečně stravitelná rocková věc, kterou může na jednu stranu hrát rádio ale zároveň neurazí metalového fanouška. Od začátku patřila mezi favority na singl, ale chtěli jsme jít cestou méně poplatnou očekávání a vykopli album pomalou věcí, pak uklidnili šokované fanoušky hodně heavy peckou Tvář a teď přišel ideální čas na zlatý střed.

Text songu pochází z pera Tomáše Tajchnera, jak ale rezonuje s vámi jako s lidmi?

Se mnou moc. Jsem velkej fanoušek duchovních směrů a rozvoje v této oblasti jako takového a zároveň miluju sci-fi filmy a celou tu vesmírnou estetiku a symboliku. Proto se vždy u sloganů jako "probleskuje svět na daleké supernově" nebo "Dávám, svou básní dávám, soumraku nad tímhle městem práva" úplně dojmu. Písnička je pro mě o pokoře před nečím větším. Uvědomění si, že každý je svého štěstí strůjcem, ale zároveň je tu něco, co nemůžem ovlivnit a co svým významem dalece přesahuje význam jednotlivce.

Klip natočil Jakub "Mahdies" Mahdal, se kterým nespolupracujete poprvé. Proč padl výběr opět na něj a jak natáčení probíhalo?

Jakub je skvělým kompromisem mezi pomyslnou naprosto špičkovou a spolehlivou továrnou na klipy a uplně ulítlým poblázněným bohémem. Z každého si bere to lepší. Umí natáčení i svůj tým dokonale zorganizovat a dodržet naprosto všechny termíny a dodat špičkový výsledek, ale zároveň není technicky chladný a má velikou představivost a umělecké střevo. Ta spolupráce byla ve všech ohledech perfektní a my jsme mu za to moc vděční!

Ve videu panuje stísněná atmosféra, sledujeme Štěpána zavaleného hlínou, kterou se proplétají hadi, housenky a brouci. Nakonec vše zkropí prudký déšť. Můžeš přiblížit, jak pro vás námět klipu souvisí s textem?

My jsme se mnohokrát scházeli celá kapela a špekulovali nad tím, co by přesně v klipu mělo být a jaké symboly bychom měli použít a proč, ale každý z těch nápadů měl nějaké ale. Moc drahý, moc komplikovaný, moc ujetý, atd. Nakonec přišel sám Jakub se svým kolegou Robertem s tímhle návrhem docela artového klipu, kde je Štěpán zakopaný v hlíně, která se z něj pomalu vznáší nahoru a uvolňuje ho a do toho je všude kolem spousta přírodních prvků. Rostliny, hmyz, had, atd.. No a všichni jsme byli nadšený jednohlasně. Vlastně se nám líbila i ta představa, že to ztvárňuje někdo z venku. Někdo s větším odstupem, pro koho ta věc znamená něco úplně jiného než pro nás. Někdo, kdo ji slyší trochu víc ušima fanouška, než člena kapely, který na jednotlivých fragmentech té skladby pracoval rok.

Jak si Štěpán natáčení užil? Přeci jen, né každý den se ocitneš po obličej ponořený do hlíny... Je u natáčení klipů The.Switch nějaká sranda nebo se spíš snažíte soustředit se stoprocentně na výsledek?

Rozhodně to není nějaká bezva party s kámošema, drinkama a kupou fórů. Já preferuju, že když už se maká a ví se, co má být za ten den hotové, tak se prostě maká. A pokud náhodou nějaký čas zbude, maximálně se ho vždy snažíme využít tak, abychom výsledek ještě více vyladili, nebo posunuli dál. Štěpán dostal hodně velikou sodu, ale bylo na něm vidět, že to, jak kolem něj běhá mnohačlenný štáb a on je tou ústřední postavou, kolem které se to vše točí, mu je příjemné. Odrazilo se to určitě i na jeho výkonu. Upřímně si myslím, že v žádném našem klipu v historii takhle dobře nehrál jako nyní v Dávám.

Můžeme se těšit ještě třeba na další klip k desce The.Switch? Nějaký vizuál by jistě slušel mojí oblíbené O co se milovat nebo V tmách…

My tu desku milujeme a každá věc je pro nás úplná hymna. Já bych si strašně moc přál natáčet klip na všechny kusy z desky. Bohužel to není finančně možné, kapela našeho významu a našich příjmů na něco takového dosáhne jen těžko. Můžu ale prozradit, že pokud bude ještě další klip, bude velmi pravděpodobně na předělávku Hejna Včel.

Fungujete déle než dvacet let, máte za sebou stovky koncertů, několik desek, řadu singlů, nahrávali jste ve Spojených státech, o čemž jste natočili dokument… Kam by The.Switch mohli nyní růst?

Moc jsme si přáli někdy vyrazit na turné s našimi oblíbenými Deftones. Z legrace si občas prohodíme hlášku typu "příští rok dáme ty Deftones a pak se můžem konečně rozpadnout". Loňský podzim jsme odjeli s The Truth Is Out There naše asi nejúspěšnější turné po českých klubech a hrozně nás to nakoplo. Myslím, že můžeme stále růst k lepším a chytlavějším songům, větší návštěvnosti v klubech, posunout naší liveshow o hezčí scénu, vydělat nějaké peníze navíc na posílení týmu, který s námi jezdí. Rádi bychom si také zkusili nahrávání ve Švédsku nebo Norsku. Myslím, že bychom si i moc přáli, abychom jako jedna z mála takto subžánrových kapel objeli třeba festival České Hrady. Byla by pro nás velká čest být zástupcem našeho žánru na mainstreamovějších akcích, nechceme se uzavírat v undergroundu.

Michale, díky!

Moc děkujeme za rozhovor a za to, co tu už mraky let děláte!

Články autora Jiří Popelka

BAD OMENS: Chceme, aby naše hudba posluchače pohltila!

Jedna z kapel, která si letos na Rock for People podmanila corekids, byli bezesporu američtí Bad Omens. Našlapaný set sklidil zasloužené ovace,…

HOMESICK: „Naše scéna se příliš upíná na EPčka. Teprve album odhalí kapelu celou!“

První rozhovor z letošního FajtFestu je tady! Pražská parta Homesick si svoji hardcorovou lopatou hrabe cestičku už tři roky. Mezitím stihla…