Rozhovory
THOUSAND BELOW: Metalcore vychází z módy, každej riff už byl dávno napsanej.
Přejít na obsah

THOUSAND BELOW: Metalcore vychází z módy, každej riff už byl dávno napsanej.

Pokračujeme v prohrabávání starších složek, v rovnání minulosti, ve splácení nesplacených dluhů. V době, kdy pláčeme, že se k nám naše oblíbené zahraniční kapely možná ještě dlouho nedostanou, pojďme zavzpomínat na jeden příjemný večer v klubu Storm. Na lineupu tehdy stálo Northlane, Being As An Ocean, Polar... Už tušíte, o jaký večer se jedná? NSD 2018! V odpoledních hodinách jsme si v ten den povídali s tehdy docela mladou kapelou, která nyní vydává akustické EP "Let Go Of Your Love". Jak by asi James DeBerg, frontman amerických Thousand Below, mluvil o metalcoru a drogách dnes?


1. Včera jste hráli v Berlíně, jaký to bylo?

Show byla super, ale set pro nás osobně nebyl tak dobrý. Měli jsme v Berlíně už 2 shows, jednu v březnu, tam nebylo zrovna moc lidí. A pak včera. Měl jsem pocit, že jsem to nedal moc dobře, přeju si, abychom to mohli dát znova s lepší energií. Ale lidi byli super!

2. Když mluvíš o svém hlase a výdrži, tahle zrovna tahle tour je nacpaná opravdu velkým množstvím koncertů. Jsou tam jen asi 2 volný dny že?

Jo, je to 13 akcí v kuse, pak jeden den volna, potom zase 12 shows. To je nejvíc, co jsem kdy dal. Předtím, když jich bylo tak 10 za sebou, jsem si už říkal „No ty vole!“

3. Musí to být super pro začínající skupinu jet tour po Evropě, že jo?

Totálně, tento rok jedem Evropu už podruhé, což je dost zajímavý, protože hodně skupin sotva dostane takovou šanci jednou za rok. Ale nám se to poštěstilo. Jsou to 2 úžasný tour s úžasnýma možnostma. Nevím, jestli to nazývat štěstím, prací… Říkejme tomu, jak chceme, ale jsme prostě šťastný!

4. Stalo se vám tady na tour něco, co si budete pamatovat ještě dlouho? Mám na mysli nějaký nevšední zážitek, něco mimořádnýho…

Je strašně super, že se tu můžeme bavit, s kým chceme. Za kýmkoliv můžeš prostě dojít a začít se s ním bavit. Včetně těch, o kterých si myslíš, že s nima nebudeš vůbec vycházet. Jsme součástí jedný věci s lidma z mnoha kultur, jsou tu Američani, Britové, Němci, Francouzi, Češi… je tu zastoupenej každej vibe, každej jazyk, každej přízvuk, je to hustý.

5. Měli jste šanci se projít po Praze?

Jo, zrovna jsme se vrátili z procházky, šli jsme na jídlo. Měli jsme to takový to pečivo, co se dělá na otevřeným ohni, taková skořicová rolka, nevím, jak se tomu říká, ale bylo to boží.

6. Trdelník

Yes!

7. Jaké máte ohlasy na vaše nové album od vašich fanoušků?

Je to divný, když s námi lidi zpívají ve městech, ve kterých jsme nikdy nebyli, třeba v Polsku. To je kurva daleko od domova. No, je to skvělý.

8. Vy ale nechcete, aby se lidi učili jenom slova, ale chcete, aby pochopili význam, že? A podle komentářů na YouTube si myslím, že se vám to podařilo, co myslíte?

Souhlasím, my vlastně čteme téměř všechny komentáře, abychom věděli, co si lidi myslí, i ty špatný komentáře. Někdy je to prostě směšný, co tam někdo vyblije za kravinu a musíme se smát, ale jindy to zase zahřeje u srdíčka.

9. Když jsem si pouštěl album "The Love You Let Too Close" říkal jsem si, že to je zase další deska z řady, která se hodně zabývá psychickými problémy… Je to trochu strašidelný, kolik umělců se tomu dnes věnuje, zažívá podobné trable a jak rozšířený to je problém...

Myslím, že psychické zdraví a hudba jsou dnes hodně propojené. Před 20 lety nebyl na party nikdo na Xanaxu, prostě jsme chlastali že jo, sem tam trošku koksu, bylo to hodně jiný. Hlavně média dnes fungují jinak, mladí lidé jsou hodně ovlivnitelní i kvůli tomu, jaký dosah má internet. Někdo se pojmenuje lil něco, nebo young něco, jede bomby na Instagramu, má potetovaný ksicht a čtrnáctiletý to žerou. Když jsem já měl 14, vzhlížel jsme k Rolling Stones… Ale nic proti těm, co mají tetování na obličeji, tak jsme to určitě nemyslel.

10. Song Vein je vlastně o předávkování se drogami, že?

Je to o heroinu. Měl jsem s tím problémy. Ale můžeš to aplikovat na jakoukoliv drogu. Je to prostě song o drogách.

11. Jste ze San Diega že? Jak velký je tam problém s Xanaxem?

Hodně velkej, bylo to kurva všude, každej to prodával, každej na tom jel na párty, a od doby, co na to Lil Peep umřel, tak je to lepší. Najednou se ozývalo „Končíme s Xanaxem v roce 2017“, bylo to šílený. Ale dokud na to někdo někdy neumře, tak na tom jedou všichni.

12. V jednom interview jste mluvili o hardcore scéně v San Diegu. Prý to bývalo dřív super, teď je to slabší….

Bývalo to nejlepší… Ale teď skupiny, co jedou tour, Diego vynechávají. Nevím, co se stalo, možná místní lidé z toho už vyrostli nebo se skupiny rozpadly, muzikanti se vrátili do školy nebo šli makat… Prostě buď prorazíš, nebo se na to vysereš.

13. Je možný, že to je nějaká žánrová nebo generační obměna v San Diegu, že prostě lidi začali poslouchat něco jiného?

Nevím, netuším, co se stalo… Nechtěl jsem to říkat, ale metalcore je trochu na cestě do zapomnění. Zvlášť když vidíš ty data, jakou hudbu lidi poslouchaj a co je populární. Ani BMTH už nehrajou metalcore, hrajou něco mezi pop rockem a Marylinem Mansonem. Ale je to super, miluju to. Ale každej riff už někdo složil, každej breakdown už tu byl, každej callout před breakdownem byl už napsanej...

14. Co vlastně Thousand Below znamená?

Předtím se kapela jmenovala Shade. Jakože stín života, je to taková trochu dvoustranná metafora. I naše logo je vlastně nějaká metaforická hora. Bude to znít divně, ale jméno skupiny podle mě skupinu ani její hudbu nedefinuje. Mluví za tebe samotná hudba, ta ti udělá jméno. Já říkám, že na jménu nezáleží. A Thousand Below je celkem cool jméno, hlavně nebylo zabrané na sociálních sítích, což je dobrý.

Zpracoval: Martin Gerža
Vytvořil: Jirka Popelka

Články autora Jiří Popelka

Brando's Eyes ve čtvrtek pokřtí své nové EPčko Tension!

Pokaždé, když jsem měl možnost vidět pražskou partičku Brando's Eyes naživo, nebylo pochyb, že na pódiu stojí čtveřice zkušených hudebníků,…

Je libo karanténní taneční djent od John Wolfhooker? Je tu Damaged Goods!

Panáčci z John Wolfhooker se doma v karanténě nejspíš kroutili nudou a možná i nedočkavostí z odloženého udílení Andělů, kde jim ve vzduchu…