Rozhovory
WAGE WAR: Každý bojuje ve svém osobním životě s věcmi, které chce změnit!
Přejít na obsah

WAGE WAR: Každý bojuje ve svém osobním životě s věcmi, které chce změnit!

Další ze série našich rozhovorů jsme si připravili rostoucí metalcore kapelu Wage War. S kapelou jsme si střihli rozhovor na jejich premiéře v Paláci Akropolis, kde vystoupili po boku Betraying The Martyrs a August Burns Red. Rozhovor jsme pojali formou seznámení, kde jsme se dozvěděli o vzniku kapely, nebo třeba o tom jaké je to poprvé vystupovat v Evropě či jaká je spolupráce s Jeremym z kapely A Day To Remember.


Jste dnes poprvé v Česku, není to vzrušující? Jak se cítíte, když někde hrajete poprvé? Těšíte se?

Jo! Hodně koncertů na této tour bylo stejných, třeba včera jsme hráli poprvé v Drážďanech. Je to vždycky super hrát na nových místech, kde tě ještě lidi předtím neviděli.

A zítra máte volno?

Zítra jedeme do Budapeště, tam jsme taky nebyli. Jsme prostě banda děcek z Floridy, co je daleko od domova. A jsme fakt vděčný za to, že nás to dovedlo až sem. Uvidíme, když jsme byli poprvé v Německu, vůbec jsme nevěděli, co čekat.

Já myslím, že můžete očekávat opravdu bláznivý moshe už od začátku, protože tady je hodně lidí, co vás poslouchá. Celkem dost diváků si koupilo vstupenku jen kvůli vám, jste tu celkem známí!

Proto jsme tady, haha! Je to super pocit být vítaný.

Myslíme si, že budete překvapení, kolik lidí s váma bude zpívat texty. Je to tady celkem běžná věc.

Vy v Evropě dokonce zpíváte i kytarové riffy, haha! Jsme strašně rádi, že tady můžeme hrát. Každá noc je novou zkušeností, zvlášť když na otázku “Kdo nás už viděl předtím” zvedne ruku jen 20 lídí a ostatních 980 tě nikdy neviděli. Dáváme si na našich show hodně záležet, děláme koncerty co nejvíc interaktivní, jak to jde, a prostě se bavíme. To je to, o čem kapela má být. Jestli chceš moshovat, tak moshuj. Chceš skákat? Skákej! Chceš s náma zpívat? Tak zpívej! Prostě dělej cokoliv, aby ses s náma bavil. Protože my se bavíme taky. O tom to je!

Uběhlo celkem dost času od chvíle, kdy jste přejmenovali Empires na Wage War. Jak k tomu došlo?

Řeknu to krátce. Jmenovali jsme se Empires nějakou dobu, ale pak jsme zjistili, že to jméno už je vlastně zabraný, haha. Přejmenovali jsme se teda na World War a to bylo opět už zadaný. A pak jsme nějak narazili na to, že bychom se mohli jmenovat Wage War… Vlastně nás náš název zas tolik nedefinuje. Nejsme lidi, co by chtěli vést války. Je to interní - každý bojujeme s věcmi, které chceme v našich osobních životech změnit. S těmito věcmi - vnitřními problémy - vedeme války.

Když si vás člověk pustí poprvý, má pocit, že jste hodně naštvaní. Alespoň tak zníte. Např. Stitch zní opravdu nasraně....

Jakožto hudebníci, milovníci hudby jsme všichni velmi vášniví lidé. A taky máme rádi, když lidi myslí vážně to, co říkají. Velkou součástí hudby je i to, že pak za tebou přijdou fanoušci a poví ti, že ti věří, že jsi to celé myslel vážně. Jsme v tomhle stoprocentní a každý kus textu, který vznikl pro Wage War, je odrazem toho, co si někdo z nás pěti opravdu prožil. Vztahy, osobní problémy, cokoliv. Ale zároveň je důležitý uvědomit si, že to nemusí být konec. Například tvoje deprese neskončí jen kvůli tomu, že si to přeješ. Musíš s tím něco dělat.

Nemůžeme se nezeptat na legendární Blegh a zakašlání v songu The River. Jak to vzniklo?

Tyjo, prostě jsme nahrávali ten song a ve chvíli, kdy mělo přijít Blegh, si Briton znenadání odkašlal a pak to ze sebe vypustil, když už se to nahrávalo. Řekli jsme si, že to zní tak cool, že to tam musíme nechat, haha!

Jaká je spolupráce s Jeremy McKinnonem z ADTR?

Jo, Jeremy je super, je to dobrej kámoš. Jsme ze stejného města a jakmile se naše kapela začala rozjíždět, tak se chtěl zapojit. My jsme byli samozřejmě rádi, že bude s náma. Jeremy je jeden z nejtalentovanějších lidí, se kterými jsme kdy seděli v jedné místnosti. Taky hrozně moc maká. Když jsme spolu psali materiál, měli jsme třeba přes 30 různých nápadů. Jeremy jen tak sedí v místnosti, poslouchá ty songy a pak řekne „Tohle by mohlo bejt dobrý, když to zahraješ takhle“! Má hodně dobrý sluch, je to génius co se týče melodií, textů, struktury. Hodně jsme se toho od něj naučili. Je to skvělej mentor.

Hráli jste na Warped Tour v roce 2016 a pak na 2018. Můžete porovnat atmosféru obou ročníků?

Ta první byla pro naši kapelu důležitá. Byl to náš první tour cyklus a být na takové tour na hodně dobré stagi po boku kapel jako jsou Whitechapel bylo prostě super. Byli jsme v podstatě malou skupinou, která dostala skvělou příležitost poznat nové lidi. Pamatujeme si na moment, když jsme se před jedním z koncertů na týhle tour hajpovali před vstupem na stage a jeden z nás se otočil na tu masu lidí před pódiem a zeptal se nahlas “Kdy se tohle celý stalo?” Jsme prostě rádi, že na nás lidi choděj zas a zas a říkaj svým kámošům, že to bylo dobrý!

A pak v roce 2018 jste vlastně zažili poslední Warped Tour…

Jo. Hodně jsme brečeli. Byl to úplně poslední den celý tour a my jsme hráli jako poslední kapela naší stagi. Poslední kapela na poslední Warped Tour… Nevíme, jestli za tím bylo něco víc, nebo ne, ale připadá nám to osudový. Makali jsme fakt celé léto a pak jsme ho zakončili na West Palm Beach, kde jsme byli prakticky doma, kde jsme začínali a hrávali klidně pro 15 lidí… Vzpomínat na to právě v ten poslední den a zároveň koukat na to moře lidí, který nás v ten poslední večer poslouchali, bylo neskutečný.

Zpracoval: Martin Gerža
Vytvořil: Jirka Popelka, Matty Vaněk
Foto: Mejra DrkalČlánky autora Matty Vaněk

As Everything Unfolds: Celý léta jsme neměli nic a najednou máme za rok všechno. Je to úžasný!

Máme pro vás první rozhovor z letošního Rock for People! Hned v úvodu festivalu jsme si popovídali s Charlie Rolfe z kapely As Everything Unfolds…

IN FLAMES jsou zpátky v Praze a rovnou se silným supportem!

In Flames ze Švédska se přeci jen ještě ukážou tento rok v Praze!A zdá se, že přivezou i novej materiál - The Great Deceiver je novej singl,…