Rozhovory
Within Destruction: "Jsme jedna z mála slovinských kapel, která hraje v zahraničí!"
Přejít na obsah

Within Destruction: "Jsme jedna z mála slovinských kapel, která hraje v zahraničí!"

Deathcore s příměsí anime. Tak se zapsala slovinská kapela Within Destruction do playlistů roku 2020 a my jsme měli šanci na letošním Fajtfestu vyzpovídat jejich zpěváka Roka.

Sadboikroo konečně na Fajtfestu a je to vaše první letošní show, je to tak? Těšíte se?
Jo, dokonce první show od úplně prvního lockdownu, takže se mega těšíme. Už je to přes rok!

Pamatuješ si vůbec, co byla poslední show?
Tyvole, těžká otázka. Popravdě nevím. Teď si nedokážu vzpomenout.

Jak jste využili čas při lockdownu? Museli jste si najít jinou práci?
My s bubeníkem jsme měli celou dobu ‘normální práci’, která je super v tom, že jí můžeme dělat i na tour. A oba kytaristi jsou profesionální muzikanti, ale oni přes lockdown dávali online hodiny hry na kytaru nebo produkce, takže taky přežili.

Jak přežila vaše scéna covid?
Myslím, že scéna přežila, všechny turné byly zrušeny nebo přeloženy, možná se i nějaké kapely rozpadly, ale o žádné já osobně nevím.

A myslíš, že zpěvák Rings of Saturn odešel kvůli covidu nebo v tom bylo něco jiného?
Vím, že je kolem toho dost konspiračních teorií, ale popravdě mi to je dost jedno. Asi tam bylo něco dalšího, ale fakt netuším.

Dostáváme se k Yokai. Na desce najdeme spoustu experimentů, překvapilo to vaši fanbase? A jak vás napadlo tlačit tam japonskou kulturu?Rozhodně to byl pro naše fanoušky šok, všichni znali Void a říkali si: "Jo, to je brutální." Pak poznali Deathwish a říkali si: "Jo, pořád brutální." A nějak si na tuhle brutálnost zvykli. Ale my jsme si pak řekli, že to chcem trošku posunout, několik členů kapely odešlo, přišli noví a dali jsme dohromady Yokai.

Nebylo to těžký sehrát se s novými lidmi?
Ani ne. Ty první dvě alba vlastně celý napsal bubeník - kytary, bicí i basu. Bývalí kytaristé byli skvělí muzikanti, ale nebyli příliš kreativní. To se právě ale změnilo, když přišli Francesco s Howardem, a Yokai jsme dělali už všichni dohromady.


Budou další alba taky koncepční jako Yokai?
Nevíme ani, jak to bude znít, natož, jestli to bude konceptuální nebo ne. Uvidíme.

Co si myslíte o škatulkování vaší hudby? Někdo vás řadí k deathcoru nebo metalcoru, ale slyšíme taky názory, že jste i slambeatdownová nebo trapmetalová kapela.
Jako asi to chápu, jsou tam prvky všech těch žánrů, takže proč ne. Když nám to zní dobře, narvem to tam!

Kdo měl největší vliv na tvoje vokály?
Když jsem začínal, byli hodně populární Whitechapel, takže jedním z nich určitě bude Phil Bozeman. Nebo Mitch Lucker ze Suicide Silence. Prostě velký jména tý doby a pak jsem si vždycky bral kousek od každýho.

Jste jediná kapela, kterou známe ze Slovinska. Jsou tam ještě jiné kapely, které bys doporučil?
Ve Slovinsku není moc kapel a ty které existují, patří k undergroundu a nevyjíždějí za hranice. Za hranicemi je ale potenciál, nevím, proč ho nevyužívají. My jsme jedna z mála kapel, která hraje v zahraničí!

A jak se to stalo?
První tour jsme si zaplatili. Bylo to s kapelou Disentomb a dalšími. Řekli jsme si: "Dáme do toho prachy, dáme do toho čas a uvidíme, jak to dopadne!" A dopadlo to dobře. Byla to věc, která nám do teď pomohla asi nejvíc. Ale když do toho nedáš krev a pot, tak ti nic nepomůže.

Teď pojďme k vašemu lifestylu. Jak moc Within Destruction kalí po koncertě a co plánujete po vaší show tady na Fajtfestu?
Tyjo, my jsme asi nejmíň crazy kapela na světě. Vždycky po koncertě choděj fanoušci a říkaj "Pojď na pivo/panáka/něco jinýho" a my s bubeníkem jakože vůbec nepijem, ani nekouříme a oni na nás koukají jak na blázny. A když jsme na tour, tak si sednem k počítačům a pracujem. Prostě nejsme takový party animals, jsme spíš takový taťkové, protože jsme rádi za to, že můžeme mít úspěšnou kapelu a k tomu i normální práci. A dneska půjdem po show spát, protože nás ráno čeká osm hodin v autě a to není příjemný.

Letos v Česku budete hrát ještě dvakrát, na Josefstadtu a v Rock Café. Vy to tady musíte milovat!
Popravdě fakt jo. Do teď jsme tady hráli už snad čtyřikrát a vždycky to bylo skvělý. Za mě je nejlepší asi ten Brutal Assault, tam jsou skvělý lidi, takže se letos těším na Josefstadt.

Rozhovor: Matty & MichalČlánky autora Honza Trávníček

Rob Watson z Lionheart: Náboženské výrazy jsou pro mě cesta jak lépe vyjádřit osobní pocity!

Jedním z headlinerů letošního Fajtfestu byla i kapela Lionheart, která dorazila až ze slunné Kalifornie. Tuto příležitost jsme hned využili…

Brutal Assault klepe na dveře!

Už 9. srpna se otevřou brány josefovské pevnosti, aby přivítali milovníky tvrdé hudby z celé Evropy. Pětadvacátý ročník festivalu Brutal…