Téma
BURNING BRITAIN 4/8: Young, loud and snotty
Přejít na obsah

BURNING BRITAIN 4/8: Young, loud and snotty

Pokračování historie Dead Boys bude menší odbočkou od punku britských ostrovů, protože po prvním přeplutí oceánu na americký kontinent, se už do domoviny nevrátili, avšak svoje kořeny nelze změnit, proto Dead Boys ponechám v Burning Britain.

Dead Boys se v New Yorku usadili, podepsali smlouvu s americkým labelem Sire Records a vydali své skvostné debutové album Young, Loud And Snotty. Album má newyorský feeling a zároveň nepostrádá britskou divokost a rozervanost. Dead Boys v té době také přijai nového basáka Jeffa Magnuma a stali se pravidelnou součástí koncertů v CBGB (kultovní klub v New Yorku, vlastníkem je Hilly Kristal – podrobněji v kapitolách o americkém punku). "V sedmdesátým prvním jsem byl čerstvě na newyorské střední a se dvěma kamarády jsme se jednoho večera vydali do CBGB poslechnout si Ramones. Nikdo z nás dosud nebyl na žádném živáku a tahle "in your face" kapela byla to, co jsme dostali na přivítanou. Spadla mi čelist. Všichni jsme se jich trochu báli. Všemožné tekutiny a další hovadiny lítaly vzduchem v průběhu jejich vystoupení. Byli zastrašující. Po koncertě jsme se s nimi potkali a ve skutečnosti byli úplně v pohodě, hlavně Bators. Ramones hráli po nich a i když to byl taktéž úžasný zážitek, od té doby miluju Dead Boys," píše na YouTube současník a fanoušek kapely. Magnum s úměvem zase vzpomíná: "Vždycky když jsme hráli Down In Flames, tak Stiv vlezl za Johnnym Blitzem a protáhl se jako had mezi jeho dvěma kopáky. Někdy se mu to podařilo hladce, ale většinou to skončilo tak, že tahal všechny bicí za sebou, takže jste jen stáli, vrtěli hlavou a smáli se tomu." Dead Boys však nebyli katastrofa jen na pódiu. Smršť zasáhla i jejich osobní životy. Rychle si zvykli na nespoutaný newyorský život. Žili společně v jednom apartmá, kde spolu s nimi přespávali i bedňáci a groupies a kde probíhaly nonstop party. Dveře často nefungovaly, protože Johnny Blitz si jednoho dne zapomněl klíče a nenapadlo ho jiné řešení, než dveře vykopnout. Kapela byla tentkrát taky bez peněz a Jeff Magnum o ně musel žádat svojí mámu, aby měl alespoň na boty. "Měl jsem tenkrát asi pět dolarů na den, což vyšlo tak na kousek pizzy a balíček cigaret denně," popisuje tehdejší situaci Cheetah.

http://www.youtube.com/watch?v=pLS_CkEnmmg&list=PLLU8PHV_aQQq7LISgn3gS_HIN2ITCfWWj

dead boys

V roce 1978 natáčí svou druhou desku We Have Come For Your Children. Manažer Hilly Kristal poslal kapelu točit na Floridu v domnění, že když ji dostane co nejdál od New Yorku, budou stejně daleko i od chlastu a drog. Produkování desky se měl zhostit Lou Reed, ale nakonec se však role ujal Felix Pappalardi. Ten se ale nedokázal sžít s kapelou a zachytit jejich syrový zvuk. S deskou ve finále nebyli spokojeni ani muzikanti, ani nahrávací společnost, a desky se tak prodalo relativně ubohé množství. Zájmu nepomohlo ani to, že v písni Catholic Boy hostují Dee Dee a Joey z Ramones a na desce najdete i cover verzi Tell Me od Rolling Stones a skladbu Ain!t It Fun například později předělala kapela Guns N' Roses. Veřejnost tehdejší doby desku evidentně podcenila.

http://www.youtube.com/watch?v=qsAKRATKRd4

Pak přišla krize. Členové se mezi sebou začali hádat a kapela se pozvolna řítila do záhuby. Na své si přišly i drogy. Sire Records v domnění, že punk rock už přestává být v kurzu, požadovali, aby kapela překopala svůj styl, což ovšem punkeři z Dead Boys razantně odmítli. "Tohle byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozpadli. Pro mě bylo ale nejdůležitější, že jsme ztratili tu naši mentalitu gangu, ten postoj ´my proti celému světu´, který nás dělal tak skvělými," vysvětluje Cheetah. Jeff Magnum si však myslí, že hlavní příčinou byly drogy: "Užívání drog a duševní nemoc, to byl ten důvod. Kapela nebyla s to pokračovat. Někteří členové spadli do drog a nepsali už žádné skladby. Začalo to být hodně nepříjemné." Jednotliví členové se poté rozutekli do vlastních projektů.

Jak už v rockových kruzích bývá bohužel zvykem, většina kapel nevyvázne bez tragédie. Jednoho červnového večera v roce 1990 se Stiv Bators procházel ulicemi Paříže a byl sražen autem. Zdálo se, že nejde o nic vážného, a tak v klidu večer ulehl do postele po boku přítelkyně Caroline Warrenové. Ráno se však již neprobudil. "Zjistilo se, že měl v sobě po tom nárazu sraženou krev a ta sraženina se mu dostala do mozku. V tomhle stavu byste neměli jít domů a spát. Ale on to tak udělal," popisuje James Sliman, někdejší tour manažer Dead Boys. Popel Stiva Batorse byl rozprášen na hrobu Jima Morrisona.

joy

JOY DIVISION

Někteří z vás se mohou domnívat, že Joy Division nemají s punkem mnoho společného, což není pravda už jenom proto, že když dojde na škatulkování, Joy Divison připadne šuplíček s nálepkou post-punk, nehledě na to, že impulsem k založení kapely byl koncert Sex Pistols. V tomto díle si přiblížíme začátky kapely a zejména osobnost a život Iana Curtise, který byl duší kapely.

Ian, stejně jako zbytek kapely, pocházel z anglické Mekky hudby – Manchesteru. Jako většina adolescentů se věnoval psaní básní a experimentování s drogami. S kamarádem Nickem chodili po škole navštěvovat důchodce a poté, co je potěšili svou přítomností a nechali se nakrmit, odporoučeli se na "toaletu" a vybrakovali lékárničku. Na gramofonu se neustále otáčeli desky Davida Bowieho, Lou Reeda, Iggyho Popa nebo Velvet Underground. Tou dobou Ian přebral svou budoucí ženu Debborah Nickovi, vzal si jí a přestěhovali se do společného bytu. Ian se často uzavíral ve svém pokoji a dlouho do noci pracoval na textech, kouřil a s nikým nekomunikoval.

curtis

V Manchesteru se v roce 1976 konal koncert Sex Pistols, kterého se mimo tří členů (Peter Hook, Mason, Bernard Sumner) budoucích Joy Division – kteří v té době měli vlastní kapelu Stiff Kittens – i v té době věhlasný Tony Wilson z Granada TV. Ian Curtis prorokoval, že ho jednou bude uctivě zdravit. Klábosilo se o životě, o práci, o manželství a padla řeč i na kapelu. Sumner se svěřil, že s kapelou by to bylo lepší, kdyby alespoň měli zpěváka, co za něco stojí. Po vystoupení Sex Pistols, které všechny paralyzovalo a inspirovalo, se Ian přidal ke Stiff Kittens. Další verze o tom, jak se Ian připojil k začínající skupině je, že jednoduše odpověděl na inzerát, který byl vyvěšen v obchodě s deskami, kde pracoval jako prodavač. Kapela se přejmenovala na Warsaw a přišli první zkoušky – probíhali v izolaci od okolního dění, aby kapela dosáhla vlastního, originálního zvuku, i první koncert. Problém byl, že jedni Warsaw už existovali v Londýně, a tak kapela spolu s výměnou bubeníka (místo Masona nastupuje Stephen Morris) změnila i jméno na Joy Division. Název pochází z románu House of Dolls, jehož hlavní postavou je mladá židovka, která je v koncentračním táboře přidělena do tzv. "oddílu pro radost" (angl. joy division), jež sloužil jako bordel pro nacistické důstojníky. Kvůli této konexi v názvu byla kapela často chybně obviňována z pohrávání si s nacismem.

Důležitým místem v Curtisově životě je i budova Zprostředkovatelny práce, kde byl nově zaměstnán a kde byl přítomen epileptickému záchvatu jeho mladičké zákaznice....Články autora Domča Mňuková

PRVNÍ POSLECH: Bring Me The Horizon - That's The Spirit

Nevadí mi, že se hudba BMTH od Count Your Blessings nebo Suicide Season posunula do diametrálně odlišný roviny, nevadí mi, že se Oli na živo…

Fall From Everest vstupují na scénu!

V pátek měla čerstvá electro post-hardcorová čtyřka z Prahy premiérový koncert v kladenské Poldofce po boku Ellyce a Bludu a dnes vypouští…