Téma
TETOVÁNÍ: díl 4. - Proces a péče aneb Co je dobré vědět před návštěvou tatéra
Přejít na obsah

TETOVÁNÍ: díl 4. - Proces a péče aneb Co je dobré vědět před návštěvou tatéra

Nastal čas, kdy se téma měsíce, pojednávající o tetování, uchýlilo ke konci a pro vás je tu poslední, definitivní a téma uzavírající díl. O čem by asi tak měl být? Jelikož už znáte historii, znáte současnost, znáte dokonce i žhavé trendy a víte, jak to chodí v Čechách, je na čase vrhnout se na samotný proces, na samotné tetování. V tomto díle vás tedy seznámím se zákonitostmi kůže, s pravidly co dělat a co nedělat, jak se o tetování starat atd. Podíváme se společně, jak to dopadá, když je něco špatně, jak se tetování nechá odstranit atd. Podíváme se na barvičky, na nástroje, na samotný proces tetování, který v závěru článku najdete i hezky zdokumentovaný na videu. Poradíme, ujasníme atd.

Tetování je záležitost, kdy se vám natrvalo napíchá barva do pokožky a jelikož je to natrvalo, není nic horšího, než zmrcasený obrázek. Několik takových už jsem měla tu možnost vidět, nejde jen o křivé čáry, vypadanou barvu atd, to se opraví, ale bohužel jde o i zjizvenou kůži, infekce, zapálené kérky hnisající a infekcí oplývající. Dobrý tatér vám takovouto paseku na těle neudělá, kromě pomůcek by měl znát dobře charakteristiku kůže, protože součást licence je nejen tatérství, ale i školení o zdravotních rizicích a samozřejmě školení o porušování integrity kůže a pravidla tohoto porušování. Nemusíte být tatér, ale o pokožce byste v případě, že se jdete nechat kérovat, měli i vy něco vědět, přece jen vám do ní někdo napere barvičky.

Lidská pokožka je fungující orgán, který dýchá, odumírá, regeneruje se. Slouží jako podkladový materiál pro tetování a jiná zdobení, je vlastně jakýmsi plátnem. Chrání to, co má naše tělo uvnitř a my bychom měli chránit ji. Vylučuje odpadní látky, udržuje tělesné teplo, přijímá informace z vnějšího světa. Kůže je největším plošným orgánem našeho těla, u dospělého člověka má 1,5 až 1,8 m2 a vážit může až 4, 5 kilogramu. Plátna máte tedy víc než dost. Kůže se skládá ze tří vrstev, z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Pokožka se skládá z několika vrstev plochých buněk, které odumírají a odlupují se. Buňky povrchové obsahují bílkovinu, která se těžko rozpouští ve vodě a z tohoto důvodu je kůže pro vodu nepropustná. Tato vrstva obsahuje též pigment, barvivo melanin, které udává odstín naší kůže. Pod pokožkou najdeme škáru, tenkou vazivovou vrstvu, ve škáře probíhají krevní a mízní cévy. A právě až tam se tetovací jehla dostává a váš obrázek krvácí. Ze škáry také vybíhají receptory, proto tetování některé více a jiné méně bolí. Pod škárou je podkožní vazivo, jakási tuková tkáň. Tyto tři vrstvy plní několik funkcí, nás z hlediska tetování bude zajímat funkce resorpční, tedy schopnost kůže pohlcovat vnější látky, avšak tato schopnost je celkem malá. Díky této funkci naše kůže pohlcuje barvy. Tetování má tedy jasný princip, dostat pigment, tedy barvu, přes membránu pokožky, nejčastěji propíchnutím kůže a pod tuto membránu barvivo zanést. Pokud barva projde, kůže nedokáže vynést pigment na povrch těla a sama se nedokáže barvy zbavit. Co se přesně děje, když vás tatér tetuje a vy slyšíte jen bzučení strojku a vnímáte lehce palčivou bolest? Po proniknutí jehly s barvou pod membránu pokožky se barva dostane do škáry, pokožka nad ní je narušena propíchnutím. Těsně po penetraci kůže nastává zánětlivá odezva, místo po vpichu zrudne, zanítí se a škára vyšle na povrch pokožky krev z porušených maličkých cévek. Je to odezva na mechanické poškození kůže. Dojde k přesunu leukocytů do místa zranění, přesně tak, jak to znáte například z odřeného kolena. V další fázi nastane regenerace epidermu, utvoří se na povrchu ochranný strup, pod kterým vzniká nová vrstva pokožky. Kolem pátého dne se kůže remodeluje, pigment je zanesen ke krevním kapilárám a zůstává tam. V posledním stádiu je kůže regenerovaná, mizí zánětlivá reakce a tetování je již takřka hotové, pak je jen třeba dodržovat hydrataci pokožky.

Tak toto se děje s vaší pokožkou. Co se děje s celkovým organismem? Tělo reaguje na zánět a porušení pokožky obrannou funkcí, vysílá mozku signál, že se něco děje a organismus na tetování reaguje. Celou dobu během procesu tetováže vaše tělo bojuje s tímto záškodníkem, proto se většina tetovaných cítí po tetování unavená a vyčerpaná, může se dostavit i jakási vnitřní horečka, rozechvělost, to vše je reakcí na boj těla s narušením pokožky. Citlivější jedinci mohou mít problém s prahem citlivosti a s nízkým tlakem a může dojít k nevolnosti. Jiná rizika vám během procesu tetováže nehrozí.

Co tedy dělat, než zasednete do křesla? Vyberte si místo a motiv, pokud si nevíte rady, neváhejte konzultovat a radit se s tatérem, pokud je již v tuto chvíli neochotný a nevlídný, vyměňte ho, je to vaše tetování na vaše tělo na celý váš život, takže pokud vám není příjemná spolupráce s ním, najděte si lepšího, je jich spousta. Máte vybrané místo, velikost, hotový návrh a máte termín, teď už jen samotný proces. Před tetování se nedoporučuje pít alkohol ani se nijak jinak omámit, vyvarovat se věcem, které ředí krev, tetování by pak krvácelo a tatérovi by se velice špatně tetovalo. Rozhodně přijďte v dobré náladě a duševní pohodě, a pakliže máte tatéra, který je zkušený, svěřte se mu do rukou, ptejte se a nebojte se ozvat, pokud vám něco není jasné. A jak to probíhá dál, to už víte, motiv se přenese na tělo, zapne se strojek, připraví se kalíšky s barvou a zzzz… a vaše tělo s tím bojuje a bojuje.

Bolí tetování? Otázka častá a těžko na ní jednoznačně odpovědět. Kosti a slabiny bolí více než sval, takže nárty rozhodně ucítíte víc, než lýtko, více ale hraje roli individualita každého z nás. Je to spíše nepříjemné, než bolavé, spíše palčivé, než tupá bolest.

Co se týče dalších pravidel, otázek a podobně, tak často se lidé ptají na věk, jizvy, znaménka, solárium a podobně. Většina salonů tetuje od 18let, v případě věku nižšího je nutné mít souhlas rodičů, to není nic nového, ale je lepší si počkat, přece jen rozum je třeba na takovýto krok mít. Ohledně jizev a znamének, jizvy se tetují, ale je zde riziko, že barva vypadá, znaménka a pihy se zpravidla netetují, obrázek se dělá okolo a nechá se do něj znaménko zakomponovat. Co se týče solária, jak říká můj tatér, je to jako když natřete vrata a svítí na ně sluníčko...vyblednou. S tímto se musí počítat i v případě solária, je tu riziko, že při nadměrném slunění se v soláriu si časem z omalovánek uděláte obrázky, co budou potřeba dovymalovat. Stejné riziko hrozí tetování i v létě, neopalovat se před a po, nechodit s čerstvým tetování do bazénů a koupališť a v každém případě se vyvarovat infekci. Po zahojení a vyloupání strupů to chce hodně vysoký faktor.

Tím se dostáváme k části, co dělat, když už obrázek máte, máte ho zakrytý folií a nesete si ho domů. Folii je dobré po příchodu domů odstranit, tetování omýt vodou a nechat volně oschnout. K omytí použijte například jednorázových utěrek či vatových tamponu. Někdo doporučuje jen vlažnou vodu, někdo antibakteriální mýdla, např. Protex. Tetování je stejně jako odřenina otevřená rána, je zde veliké riziko zavlečení infekce, noste čisté oblečení, myjte a potírejte si tetování čistýma a umytýma rukama a nenechte si na něj sahat od obdivovatelů či fanynek. Dejte pozor na odření či stržení strupů. Tetování se do zahojení potírá regenerační mastí, ideální je Bepanthen Plus, obsahující panthenol. Mytí a mazání provádějte ráno a večer, po cca 2-4 dnes se začnou slupovat stroupky. Nikdy je netrhejte násilím, neškrábejte atd. a nechte je volně odpadat. Strupy sami poznají, kdy se jim chce pryč. Pokud budete omývat a pečlivě mazat, mělo by být vše v pořádku. Rizika hojení mohou nastat v případě, že tatér nedodržel hygienická pravidla, anebo jste si infekci způsobili vy sami, v tom případě mohou vznikat velmi nepěkné až hnisavé obrazce a místo barviček pak máte mokvající ránu, antibiotika a zničenou kérku. Pečlivost je opravdu na místě. Chraňte si tetování, ať se jím pak můžete chlubit.
V tuto chvíli máte zahojené tetování a máte radost. Né každý ale tuto radost musí mít, cokoliv se mohlo pokazit. Existují možnosti dvě, přetetovat nebo odstranit. Přetetování je dneska docela běžné, kdy se vybledlé a černé všelicos nechává měnit v barevné umění, někdo ale přece jen potřebuje či chce, aby tetování zmizelo. Odstranění je ale velice ošemetné. Né vždy laser zvládne vše a nikdy není odstranění úplné. Je lepší se netetovat, než se pak trápit, ale dobrá, povíme si, i jak se dělá odstranění. Odstraňuje se laserem a je třeba deset až dvacet sezení, tato sranda není nic příjemného a ceny se pohybují v desítkách tisíc korun za menší motiv. Najděte si video, je to nepěkná podívaná. Tato možnost tu tedy je, ale každý vám doporučí se jí vyhnout.

O tetování, před, během a po něm už víte skoro vše, o pokožce taky, co ještě nevíte? Nevíte o nástrojích a barvách a o tom, co by tatér měl mít. Nemusím říkat, že čisto, sterilní prostředí, tetovat by se mělo na křesle, které je omyvatelné, správný tatér před vaším zrakem omyje křeslo dezinfekcí, omyje pracoviště, připraví vše sterilní a pracuje v rukavicích. Pokud sahá na něco jiného než na strojek (též vydezinfikovaný) či na vás (také jste vydezinfikovaní :o), je třeba, aby si rukavice vyměnil. Nenechte se v tomto směru ukecat, že je to v pohodě. Barvičky si tatér připravuje do malých kalíšků, zvaných špiček, ze kterých si je nabírá. Barvu vždy používá z dobře uzavřené lahvičky a nespotřebovanou barvu i s kalíškem vyhazuje. Během tetování vám obrázek otírá, většinou jednorázovými utěrkami, jaké znáte z kuchyní. Dotetované části potírá vazelínou. Pokud tetování trvá dlouho a coby zákazník bolestí už kroutíte palce u nohou, většina tatérů má po ruce anestetikum, například přípravek FBN, ve formě masti, která lokálně umrtví pokožku a je tak možné tetování bez utrpení dokončit. Většina ho ale nerada používá, pouze v případě, že už to zákazník nedává, přece jen ta bolest k tomu patří a měl by si tím člověk projít.

Takže čisto, sterilní věci, dezinfekce všeho, co se bude používat a milý a ochotný tatér. Tak by to mělo vypadat. Přijdete – li do nějakého pokoje, kde vás tatér posadí na sedačku vedle svého psa či kočky, nasadí rukavice a kéruje, je to možná punk, ale není to sranda a mohlo by vás to potrápit. Nedejbože, aby u toho svačil, i to už jsem slyšela. Nemělo by se pracovat na neomyvatelných plochách, jakými jsou křesla, sedačky či postele s textilním potahem. Přece jen se v tomto materiálu drží bakterie a bylo by nemilé si je nechat naskákat do kérky. Stejně tak by na omyvatelném podkladu nebo ve stojánku měly být uloženy špičky s barvou.

Jaké barvy se u nás používají? Každý tatér je zvyklý na to svoje, nejčastěji se setkáváme s barvami Eternal, Mom´s, Kuro či Pantera, o názvy ale asi tak úplně nejde, tomu stejně většinou spíše rozumí tatér a sám ví, jaké barvy jsou ty pravé, mají krásné barvy atd. I v tomto směru má výhodu kvalitní salon či tatér, máte jistotu, že do vás vpichuje ověřené barvy a né to, co na Aukru stálo nejmíň. Barvy prochází vysokou zdravotnickou kontrolou, v nabídce jsou i vegan barvy, neobsahující žádné živočišné složky, barvy netestované a podobně. Velice se dnes dbá na to, aby barvy obsahovaly stále méně těžkých kovů a byly stále trvalejší, co se sytosti pigmentu týče.

Co se týče strojků, zde je rozmanitá nabídka, pohybují se v řádech tisíců, ale i desetitisíců korun a je jich veliké množství. Vcelku známé jsou například strojky Lauro Paolini. Během tetování budete mít jistě dostatek času se se strojkem seznámit a váš tatér si s vámi o něm jistě rád popovídá, přece jen se znají nejlépe. O tom, jaké je příslušenství na tetování by se taky daly psát romány, jehly, špičky, strojky, součástky, gripy, sterilizátory a podobně, dnes je toho na trhu velká nabídka, podívejte se třeba do e-shopu Tattoo Suply či Triba, zde mají širokou nabídku všeho, co by tatér měl e studiu mít. Na těchto webech naleznete i nejrůznější aftercare, tedy mastičky a přípravky, které se vám budou o obrázek starat. Existuje celá řada péče o tetování, v četně color guard krémů, které vám zajistí, že vaše barvičky budou dlouho krásné.

Abych vás neošidila o perličky, povím vám, jak se tetování zbavoval lékař Aetius ve starém Římě. Ve svém spisu měl návod, jak se speciálně zbavit tetování. Používal směs z vápna, pepře, jedlé sody, medu a kdoví čeho ještě. Tetování omyl, namazal jej pryskyřicí, poté použil tuto směs a nechal pět dní plátnem ovázané. Šestý den vzal jehlu a tetování, které bylo namokvané díky směsi, propíchal špendlíkem, nechat vytéct a vymačkal krev a ránu posolil. Opět natřel směsí z vápna a obvázal. Po pěti dnech zákrok opakoval, potřel mastí hojivou a tetování do dvaceti dnů zmizelo. Posolená rána, dobré ne?

Z našich novin je tu také jedna zpráva. V roce 1999 u nás vypukla mediální aféra, kdy Pavel Verner, toho času mluvčí Ministerstva zdravotnictví ČR, vyzval nemocnice, aby při výběru pracovníků věnovali pozornost tomu, zda nejsou tetování. Prý aby se nestalo, že přijde ošetřovatel s viditelným tetováním a pacient se ho bude bát. Tento návrh byl označen jako diskriminační a v rozporu s Listinou práv a svobod.

Co se týče infekcí a nákaz, na Slovensku v roce 2002 se objevil případ nákazy žloutenkou typu C, kterou si zákazník odnesl spolu s novým tetováním. Vidíte, že vás nestraším, když upozorňuji na hygienu. Ještě v roce 1999 nebyly povinné kontroly tetovacích salonů hygienou, protože to nebylo uvedeno v zákoně. Zodpovědnost tak byla na bedrech tatéra. Dodnes tomu často tak je, jelikož je velké množství domácích tatérů, které kontrole uniknou, jelikož nejsou v evidenci.
K tetování se vztahuje i právní norma o zdraví lidu, která říká, že zásahy do kůže mohou provádět pouze odborná lékařská pracoviště. Veškeré tzv. profe¬sionální tetování je tedy vlastně na živnostenském listu pod názvem kosmetické služby nebo umělecká činnost. Novela živnostenského zákona z roku 2000 po tatérech vyža¬duje vyučení v oboru kosmetička, dnes se také vystavuje certifikát v oboru porušování integrity kůže.

To je v našem seriálu o tetování vše, nejen, že víte, jak to funguje, když vás někdo tetuje, ale můžete perlit i historickými znalostmi a fakty a můžete směle debatovat nad trendy. Výběr motivu a salonu by měl být hlavně na vás, pár tipů vám náš seriál snad přinesl a je vidět, že v Čechách máme dostatek kvalitních tatérů a studií a je možnost výběru, je kam si pro skvělé tetování zajít, je pro co si zajít, ale jsou i místa, kam nejít. Přeji všem pevnou a šťastnou ruku při výběru tatéra a studia, kreativního a originálního ducha při vymýšlení motivu a místa a příjemné tetování a hojení, pakliže se na něj chystáte. A vám, kteří ho již máte či nemáte a mít nechcete, tak doufám, že tyto články přinesly alespoň nové informace, ujasnění a zpestření.

Na závěr tu mám jednou velice hezké video, kde je názorně ukázáno to, o čem jsem vám psala. Nechci se umělce dotknout, motiv je to hrozný, ale instruktážní video velice pěkné.

Články autora COREMUSIC

Monuments, Heart of a Coward a I Built the Sky předvedli progressive ve Futuru!

Středeční Futurum Music Bar patřil britským progressive-metalovým Monuments, kteří jsou ve svém žánru jedni z nejlepších. I přes menší…

V sobotu nastane v Rock Café horor! Vystoupí HO99O9 a FVTVRE!

Kdo hardcore rapovou dvojici HO99O9 ze Spojených států už zná, možná bude souhlasit, že uhrančivější show lze těžko pohledat. Naposledy…