Crosses v Praze aneb Na co se můžeme těšit?

Když začátkem roku fource.cz oznámili, že nám první červnový týden přivezou do pražského Roxy tuhle hudební geniálnost, která do Evropy zavítá v rámci její FAMILIAR WORLD TOUR, věřím, že nejedno srdce zaplesalo neskutečnou radostí! Jako support byla pro evropskou šňůru zvolena kapela VOWWS, která taktéž slibuje nevšední audiovizuální zážitek.

Příběh ††† („Crosses“) začal v roce 2011 v kalifornském L.A. jako vedlejší projekt frontmana Chino Morena z kultovní nu-metalové kapely Deftones, kytaristy Shauna Lopeze z dnes již neexistující post-hardcorové skupiny Far a baskytaristy Chucka Dooma. Projekt těmto nadaným muzikantům umožnil prozkoumat nové hudební horizonty a trojce tak téměř okamžitě vytvořila synergii, která instantně uchvátila posluchače. „Crosses nám dává svobodu experimentovat s texturami a náladami, které by v našich mateřských kapelách nebyly možné,“ říká Moreno. „Je to místo, kde můžeme zkoumat temnotu i krásu, často ve stejné skladbě.

Přestože kapela sklízela úspěchy, od roku 2015 byla v hiatu, což znamenalo přerušení její činnosti a veřejného vystupování. Jedinou aktivitou bylo zveřejnění několika coverů. Zvrat nastal až v březnu roku 2022, kdy došlo k nečekanému vydání dvojsinglu „Initiation/Protection“. V prosinci téhož roku pak Crosses vydali celé EP s názvem PERMANENT.RADIANT. Šokující pro mnohé bylo to, že z původního tria zůstalo duo Chino + Shaun. Jak se následně nechali oba slyšet v několika rozhovorech, měl to být právě Chuck, kdo se „zasloužil“ o tak dlouhou neaktivitu kapely. Ten se chtěl věnovat primárně svým vlastním projektům a společná tvorba s Crosses tak byla posunuta na vedlejší kolej. Rozchod byl tedy nevyhnutelný, a to nejen proto, že Chino se Shaunem chtěli pokračovat dál, ale údajně také kvůli tomu, že tyto kapelní neshody poznamenávaly jejich vzájemná přátelství.

Od svého založení má kapela na svém kontě 3 EPs a 2 plnohodnotná alba, chronologicky vydaná následovně:

EP † (EP 1) – 2011
EP †† (EP 2) – 2012
††† (Crosses) (album) – 2014
PERMANENT.RADIANT (EP) – 2022
Goodnight, God Bless, I Love U, Delete. (album) – 2023

Zároveň vydali i několik samostatných singlů, a to:

The Beginning of the End“ – 2020 (cover písně kapely Cause & Effect)
Goodbye Horses“ – 2021 (cover písně americké zpěvačky Q Lazzarus)
Initiation/Protection“ – 2022
One More Try“ – 2022 (cover písně zpěváka George Michaela)

Kdo už Crosses někdy slyšel, ví, že songy jsou velice specifické, a to nejen díky Chinově unikátnímu hlasovému projevu, ale také díky experimentování s různými hudebními prvky. Ve skladbách se dokonalé mísí temná a emotivní atmosféra se synťáky a industriálním zvukem. Dopřát si tak můžeme nejen kvalitní rock, ale také slušnou dávku darkwavu a dream popu. Pomyslnou třešničkou na dortu u tvorby Crosses jsou pak i videoklipy, které kapela k některým songům vydala. Jejich barevné schéma a výprava dokáží perfektně podtrhnout náladu, jež nám je skrze skladby předávána. Ostatně, přesvědčit se o tom můžete sami:

Na co se tedy můžeme 6. června těšit? My věříme, že na dechberoucí kombinaci hypnotických tónů a vokálů, ladící doprovodnou světelnou show a především intimní atmosféru, která bude v Roxy panovat od začátku až do konce. A jestli chcete být u toho s námi, rozhodně neotálejte s koupí vstupenek. Poslední lístky najdeš TADY.