Landmvrks

"Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!"

„Zpětná vazba na novou desku je desetkrát lepší, než na tu předchozí!“

INTERVIEW

Jen pár dní po vydání alba Lost in the Waves padala na adresu francouzských LANDMVRKS slova chvály, ba dokonce létala vzduchem písmena AOTY (Album Of The Year). Ať už se deska na vašich žebříčcích BEST OF 2021 umístila jakkoli, nelze upřít, že se jedná o vysoce kvalitní materiál, který navíc v živém podání dostává daleko mohutnější proporce. Že mají LANDMVRKS namířeno stát se špičkou evropského metalcoru, jsme si nemohli nevšimnout na letošním Rock for People HOPE. Po jejich výtečné show jsme si popovídali s Florentem a Nicolasem!

Jak se máte, pánové? Koncert byl úžasnej, měli jste skvělý hrací čas – dá se říct skoro prime time!

Máme se výborně, byla to skvělá show. Vlastně to byl druhý koncert po lockdownu, skoro po roce a půl ničeho. Jeli jsme sem dvacet hodin a rozhodně se to vyplatilo! Nečekali jsme, že to bude až takhle dobrý. Naštěstí před začátkem přestalo pršet a když jsme zahlídli ten dav, řekli jsme si jenom “Oukej, tak tohle teda jo, jdeme na to!”

Bylo na vás vidět, že si to užíváte! V Čechách jste hráli už několikrát, ale jak se vám to líbí konkrétně tady na Rock for People?

Už nám festivalový hraní chybělo. Je to tu perfektní. Od organizace, přes stage, areál až po fanoušky! Je to tu hodně multižánrový a jsme za to vděční. I když nás trochu mrzí, že jsme nehráli ve stejný den, jako The Hives, protože jsme obří fanoušci, haha. Ale moc rádi sem přijedeme znovu…

Co teď po koncertě podniknete? Zaskočíte na bar? Patříte mezi „párty lidi“?

Rozhodně. Ale prej tu je karaoke! Tam určitě jdeme…! Každopádně, zítra musíme v 6:30 ráno vypadnout, takže máme dvě možnosti: buď jdeme hned teď spát nebo nejdeme spát vůbec, haha. Tak uvidíme, co se stane!

Cítíte to jako zadostiučinění, že jste po roce a půl vůbec žádného koncertování opět zahráli a zandali to právě takhle skvěle?

Hele, během toho času, kdy se nic nedělo, jsme se sami sebe ptali: Jak to vůbec bude vypadat? Jak to jako bude probíhat? Budou lidi vůbec znát nový songy nebo ne? Nezapomněli na nás? Nezapomněli na LANDMVRKS? A víš co? Bylo to přesně naopak! Odezva byla úžasná!

Měli jste taky štěstí, že jste Lost in the Waves vydali v době, kdy se živé hraní pomaličku dávalo zase do pohybu a spolu s ním i zájem o hudbu obecně…

To bylo určitě dobře, ale stejně jsme museli odložit tour k albu až napřesrok…

Jak to bylo ve Francii s lockdownem? Předpokládám, že se nehrálo vůbec… Dalo se něco dělat?

Při první vlně bylo všechno zavřeno úplně, při druhé bylo aspoň možné zkoušet. Ale stejně jsi musel v jedenáct nebo snad už v deset být doma, takže to bylo divný. Ale dva týdny zpátky jsme už zahráli doma svůj první gig po lockdownu, takže to pomalu jde zase zpátky.

Dosáhli jste na nějakou státní finanční pomoc?

Jo! Francie spustila speciální program podpory pro hudebníky a za to jsme moc vděční, protože od minulého roku už jsme oficiálně full time kapela. Vlastně jsme se jí stali těsně před covidem. Získali jsme potřebný status – ve Francii to znamená hrát víc než 50 shows ročně – a když jsme ty dokumenty dostali a zároveň se všechno v tu ránu zavřelo, měli jsme možnost zažádat o podporu. Tu jsme dostali a využili ji na nahrávání alba.

Když jsme u alba Lost in the Waves, zdá se, že se vám daří následovat trendy. Zvuk nahrávky je současný, kytary zní svěže, je tam elektronika, rap… Je to váš záměr znít s každou deskou aktuálně?

Vůbec – naopak! Je to spíš o tom, co jsou naše kořeny. A ty sahaj ke kapelám jako Linkin Park, Slipknot, Blink 182… Zrovna nedávno jsem si říkal, že mám fakt hrozně rád Slipknot, tyjo! Zároveň jsem velký fanda rapu, mám svůj vedlejší rapový projekt. Je to o tom nebát se použít to, co sám rád posloucháš a co jsme poslouchali jako děti. S těma trendama je to teda spíš naopak. Stalo se teď to, že je in vracet se k devadesátkám, pop punku, punk rocku, nu-metalu, ale to je zkrátka právě ta hudba, na který jsme vyrůstali a ke který šahaj naše kořeny.

Jak jste spokojeni s přijetím alba mezi fans a v médiích?

Vnímali jsme to doteď v podstatě jen na internetu nebo na reakčních videích. Některý byly fakt hustý! Dneska to byla jedna z prvních akcí, kde jsme viděli reakce fans naživo. Jsme z toho nadšení. Zpětná vazba na nový album je tak desetkrát lepší, než jakou měla předchozí deska!

Ptám se taky z toho důvodu, že například Dead Press k albu napsal, že se ve všech těch vlnách různých vlivů a nálad na albu ztrácí. Já si ale myslím pravý opak – hodně žánrových možností vnímám jako pozitivum.

Bylo jasné, že někteří se v tom budou ztrácet. Ale stejně si myslíme, že když napíšeme třeba pop punkovou skladbu, tak prostě poznáš, že to jsme my.

Asi taky kvůli tvému hlasu je to tolik rozpoznatelné. A to i když se jedná třeba o rap. Mimochodem – ponechat část textu Visage francouzsky byla skvělá volba…

Dneska diváci na Visage reagovali obzvlášť intenzivně. Nikdy předtím se nepovedlo, že by začali skákat na beat. Ani ve Francii před dvěma týdny… Když Francouz miluje metal, tak pro něj existuje jenom metal! Ale možná to trochu změní ta nová nastupující generace emo rapperů!

Text: Jiří Popelka