Ne Obliviscaris

Progresivní večer ve Futuru.

Ve čtvrtek 1. 6. jsme měli další skvělý koncert v pražském Futuru naplněný skvělou hudbou a energií, tentokrát ve stylu progresivního metalu, který nám přinesl hned tři kapely. Headlinerem tour byli australští Ne Obliviscaris, jež s sebou jako support přivezli Persefone a The Omnific.

THE OMNIFIC

Večer odstartovala australská kapela The Omnific, která se zaměřuje na experimentální instrumentální hudbu. Tohle trio si získalo pozornost publika unikátním stylem kombinujícím progresivní metal s funky a jazz prvky. O úžasnou energii a preciznost se postarali kytarista Matthew a Jerome za bubny. Pořádné dávky basy a melodie se ujmul Tobie. Vystoupení bylo sice celkově kratší, nicméně mně osobně to nevadilo, nakolik mi hraní The Omnific přiapadlo tak nějak zdlouhavé. I tak si ale mou pozornost získali, především nejnovějším albem z roku 2022, z kterého se skládal téměř celý setlist. Pro fanoušky starších alb zahráli jen píseň „Objets de Vertu“ z roku 2017.

PERSEFONE

Následovala skupina Persefone z Andorry, která je známá svým melodickým zvukem a progresivním death metalem. Kluci ohromili publikum především jejich technickou zručností a od prvního okamžiku, kdy začali hrát, se atmosféra ve Futuru stala napjatou a plnou energie. Nezapomenutelný hudební zážitek přivodili kombinací kláves, rychlých bicích a brutálních kytarových riffů. Persefone hráli především písně z jejich starších alb, což ocenili dlouholetí fanoušci, ale naživo nám předvedli i songy „Katabasis“ a „Merkabah“ z jejich nejnovějšího alba, které nahráli v roce 2022. V průběhu vystoupení měli problém s bicími, a tak je chvilka, kdy museli část bubnu vyměnit, donutila k lehké improvizaci, kterou ale zvládli skvěle. Ptali se publika, co by rádi viděli za merch nebo jaké pivo máme nejraději. O kapele jsem slyšela, ale nikdy jsem se nedostala k samotnému poslechu, až do teď. Persefone se tak rychle dostali mezi mé oblíbené kapely a dokázala bych si představit headliner tour, o kterém kluci zmínili, že můžeme očekávat. I přes lehký zádrhel v průběhu vystoupení bylo vše perfektní a rozhodně se budu těšit, až znovu o kapele uslyšíme.

NE OBLIVISCARIS

Noc završili očekávání Ne Obliviscaris z Austrálie a jejich vystoupení jen potvrdilo, proč je kapela povážována za jednu z nejoriginálnějších a nejtalentovanějších svého žánru. Komplexními skladbami, které kombinují death metal, progresivní rock a prvky klasické hudby, posouvají hranice tohoto žánru. Bohužel jsme museli oželet hlasové výkony zpěváka Xenoyse, který na poslední chvíli z tour odstoupil kvůli rodinným problémům. Jeho místo ale důstojně nahradil známý hlas Jamese Dortona z kapely Black Crown Initiate. Kapela měla ze začátku drobné problémy se zvukem a i v průběhu koncertu byl zvuk sem tam nedoladěný. Klukům to ale odpustíme, protože i tak odvedli úžasný výkon plný ohromujících kytarových sól, brutálních screamů a čistých vokálů doprovázených zvukem houslí. Během vystoupení z pódia sálala energie, která nenechala ani jednoho fanouška bez emoce. Na koncertě jsme konečně mohli slyšet písně z jejich nejnovějšího alba Exul, které vydali v březnu tohoto roku, ale i starší kousky. Futurum bylo na poslední kapelu trošku plnější, ale to se dalo očekávat, a s narvanějším sálem tak fanoušci již počítali. Celý koncert Ne Obliviscaris byl splněným snem a už se nemůžu dočkat dalších koncertů, s kterými kapela přijde.

Napsala: Petra Závišová