SKYND

Dark Place pohltilo SaSaZu

Utekl sotva den a už jsme zase stepovali na značkách v SaSaZu, kde v sobotu 4. listopadu předvedli svou temnou show tajemní horrorcoreoví SKYND. Jako support s nimi přijela britská metalcoreová pětice Knife Bride. A malý spoiler hned na začátek: zvuk v SaSaZu tentokrát nebyl tak špatný jako obvykle!

U vstupu do klubu a hlavně u šaten se tvořily fronty, předskokani Knife Bride proto začínali hrát pro poměrně malé publikum. To se ale během jejich povedeného setu záhy rozrostlo. Tato kapela je na scéně pouze necelé dva roky, ale její vystupování bylo uvolněné a sebejisté. Jejich show mě bavila a příjemně rozehřála, nicméně skladatelsky ještě rozhodně mají kam růst. Postupem času mi totiž jejich songy začaly lehce splývat dohromady a připadat dost podobné.

KNIFE BRIDE

Po Knife Bride už na podium nastoupilo očekávané trio (na koncertech zpěvačku Skynd a multiinstrumentalistu Fathera doprovází ještě bubeník), které naprosto splnilo má očekávání. Bylo to správně temné, dramatické a mrazivé. Vzhledem k tomu, že SKYND mají venku zatím jen 14 skladeb, je příjemné, že se při jejich koncertech vždy dostane takřka na všechny. Sobotní show zahájil song „Richard Ramirez“ a pokud se nepletu, tak kromě „Katherine Knight“ opravdu zazněly všechny, a dokonce jsme se dočkali i dvou novinek, které ještě nejsou vydané.

Zpěvačka Skynd měla jako vždy skvělý extravagantní outfit a děsivý make-up, kterým se inspirovala i spousta fanoušků, a jednotlivé songy doprovázela svými již typickými gesty. Zpívalo jí to také skvěle, až tak, že i tradičně problematický zvuk v SaSaZu tentokrát (až na pár výjimek) spolupracoval. Tomu, kdo kapelu viděl poprvé, možná mohla připadat chladná a odtažitá, ale taková je image SKYND. Kromě prostého „Thank you!“ s publikem nemluví a jednotlivé skladby jsou uvozovány nahranými audio komentáři, jež zběžně představuji případy, kterými jsou songy inspirovány. Tím pádem nedochází ani k žádnému hecování či moshpitům, což je ale podle mě správně. Přece jen moshovat na true crime songy mi připadá trochu nemístné, a jak říkají i sami SKYND, neuctivé k obětem.

SKYND

Jediné, co mě trochu zamrzelo, byla absence nějaké větší show. SKYND už dávno nejsou nováčci (jen v Česku byli teď už popáté) a vystupují ve stále větších klubech. Proto by mě potěšilo, kdyby prostorům přizpůsobili i svou show. I když kdo ví, třeba by pod pompézní show tak nevynikly jednotlivé songy a jejich mrazivá poselství. A o nich je tvorba SKYND především. S jejich skladbami se musíte více seznámit, přečíst si jejich text a prozkoumat reálné případy, kterými jsou inspirovány, až pak si je můžete stoprocentně užít.

Zkrátka, SKYND opět předvedli skvělou show, která mě naprosto vtáhla. Přibližně hodinu a čtvrt dlouhý set (bohužel bez přídavku, ale to mi k jejich image taky tak nějak sedí) utekl jako voda a mně se z tohoto šíleného a pokrouceného světa, kterému SKYND říkají Dark Place, ani nechtělo odcházet.

TEXT: Anna Jindráková
FOTO: Nina Vocelová