Ash vs. The Subways

Indie-rockové žně a ideální ukázka toho, jak by společná tour mohla vypadat.

Dvojitý koncert indie-rockových stálic The Subways a irských Ash nám přivezla D Smack U Production první prosincovou sobotu do již ověřených prostor Lucerna Music Baru.

Trio ze Severního Irska Ash předvedlo dramaturgicky vyladěný setlist, v němž se objevily skladby z jejich prvního průlomového alba „1977“ (jako nejslavnější a nejzásadnější Kung-fu, Girls From Mars a Angel Inceptor), ale stejný podíl si ukousla i nová deska „Race the Night“, z níž zazněly pecky jako Like a God, Braindead nebo stejnojmenná Race the Night.

Půlkruhové pódium si Ash evidentně užívali, kreace basáka byly nezaměnitelné a to jsme ještě netušili, že se na pódiu Lucerna music baru v průběhu večera celá kapela znovu objeví 🙂 Jako krásný bonus pro fans byla možnost koupit si originální polaroidové snímky kapely v merch stánku. Kdo to má! Celý koncert z balkonu sledovala dámská část The Subways, což dávalo tušit, že se tour nese opravdu na přátelské vlně.

ASH

Praha miluje The Subways a The Subways milují Prahu. Zatímco na jaře letošního roku se setlist nesl v duchu představení songů z nové desky „Uncertain Joys“, lehce okořeněný největšími vypalovačkami, v sobotu tomu bylo naopak. Převažovaly písně z debutového alba „Young for Eternity“ v těsném závěsu druhé album „All or Nothing“ a svůj kus koláče si urvala i deska vydaná jako třetí v pořadí „Money and Celebrity“. Celý koncert provázely hlášky lámanou češtinou frontmana Billyho (oceňujeme domácí přípravu a posíláme lásku) a nezaměnitelná nádherná Charlotte, která si na fans počkala po koncertě u merche.

THE SUBWAYS

Krásným překvapením byl cover písně Ash „Oh yeah“, kdy na podium v polovině koncertu The Subways přišli členové Ash a cover dali dohromady. Dokonce se dal v merchi pořídit speciální singl vinyl s tímto songem. A tím už se dostávám k tomu, proč jsem zhodnotila tento dvojkoncert jako ukázkový. Už od plakátu k celé tour bylo jasně vidět, jak krásně jsou kapely propojené. Korunu tomuto přátelskému supportu dal společný song zahraný na jedné stagi a vinyl, udělaný přímo pro tuto příležitost, byl třešničkou na dortu. Ovšem nezanedbatelnou.

NAPSALA: Lenka Hlavičková
FOTILA: Nina Vocelová