Dropout Kings

„Děláme věci, který by normálního člověka ani nenapadlo dělat!“

Arizonská skvadra Dropout Kings tenhle rok kralovala Fajtfestu a jako jedna z headlinerů rozskákala celý kopec a spustila vlnu šílenství pod stagí. Kapelu příští rok čeká vydání nového alba Riot Music a vzhledem k celkovému hypu okolo ní jsme nemohli propásnout příležitost si s kluky promluvit! Chceš se tedy o této šílené partě něco dozvědět? Tak pokračuj ve čtení, protože na kopci jsme si pokecali s celou kapelou!

„Děláme věci, který by normálního člověka ani nenapadlo dělat!“

INTERVIEW

Pánové, jste poprvé v ČR a zrovna tady na Fajtfestu. Měli jste čas se tady porozhlédnout? Viděl jsem vás tady už včera…

Jo, včera jsme si to tady prošli, dali jsme si malou party, trochu popili, ale dneska už jsme ready, připravujeme se na show a chillujeme…

Váš hrací čas je super, pro mě jste dnes headlineři…

Je to tak a fakt se těšíme!

Jak se vám po té covidové pauze vůbec daří?

Však víš, no… Vydali jsme toho času album, ale museli zrušit několik turné, bylo to těžký. Trochu jsme přeorientovali svoji činnost, zůstali u toho, co jsme dělat mohli a co nám šlo, třeba sociální sítě. To se nám hodně vyplatilo. Všechno se v tu dobu zastavilo, ale když si na to vzpomenu, tak my jsme se z toho vymotali velmi dobře. Teď už je všechno zas při starém a je vidět, že lidi na koncerty chodit chtějí!

Máte nějaká další hobby kromě kapely?

Každý z nás něco má, Eddie maluje, Chucky fotografuje a točí, Joe edituje, Rob tetuje, Staig je zručnej mechanik a opravář, opravuje nám všechny věcičky, haha!

Starý projekt Adama s členem kapely Attack Attack!

Každý z vás už si prošel nějakými kapelami, například Adam byl v The Bad Chapter spolu s Philem Druyorem z Attack Attack!, Chucky byl v kapele We The Collectors. Ale jsou teda Dropout Kings tou vysněnou kapelou, ve které každý z vás chtěl vždy být?

Adam: Jo, upřímně, opravdu jo! Vždycky jsem měl rád oba žánry – rock i hip hop. Když jsem byl dítě, ve walkmanu nebo discmanu jsem měl CDčka rockstars i rapperů.

Eddie: Já osobně jsem nikdy nepřemýšlel o tom být v rockový kapele. A pokud, tak by byla spíš do jazzu. Ale když se naskytne příležitost vyzkoušet nový věci, musíš do toho jít. Otevřelo mi to úplně nový svět a dalo mi to možnost naučit se spoustu nových věcí. Takže jsem za to fakt vděčný, doteď to je jedna velká jízda a těším se, co přijde dál.

Je nějaký příběh o tom, jak jste se dali dohromady?

Adam: Jo, vlastně jo. V jeden čas jsem začal jsem dělat YouTube covery a chtěl jsem zkusit udělat jeden cover na Linkin Park, ale potřeboval jsem někoho, kdo by zarapoval bary Mikea Shinody. Trochu jsem hledal po Facebooku a na jednom videu jsem našel tady Eddieho. Zeptal se na něj jeho manažera Larryho, který se později stal i naším manažerem. Cover měl nakonec úspěch a my jsme si řekli, že bychom prostě mohli udělat kapelu. Zbytek už znáte!

A vnímáte to tak, že je kapela teď pořád ještě na začátku?

Pořád to vnímáme jako čerstvou věc, naše hudba je pro spoustu lidí furt nová. Po každý show k nám přijde pár lidí se slovy: „Kámo, doteď jsem o vás nevěděl, úplně mě to dostalo a řeknu o vás všem!“

Mícháte hodně žánrů – rap, nu-metal, metalcore – jak daleko v tomhle chcete zajít?

Sky is the limit, kámo! Prostě je to naše zábava, užíváme si to. Každej track má svůj příběh a hodně jdeme po jeho vibu. Občas napíšeme pomalou skladbu nebo nějakej chill, pak zase nějakou hodně agresivní. Ty naše desky jsou hodně eklektický, včetně tý, na který jsme teď pracovali. Ale na prvním místě je to, že nás to prostě baví!

Jaké kapely vás ovlivnily?

Určitě Linkin Park, Rage Against The Machine, spousta rapu, ale vlastně jsme všichni vyrostli na metalcoru … Dneska každý z nás poslouchá velkou spoustu různých věcí.

Hey Uhhhhhhh

Eddie, jakej je tvůj nejoblíbenější rap?

Eddie: Lupe Fiasco! Právě vydal album a je boží. Hip-hop se za poslední dobu vyvinul do umělecké formy, která je přístupná nejen mladým, ale i starším lidem. Je tady hodně úspěšných rapperů, kterým je kolem čtyřicítky, třeba Pusha T, 2 Chainz a další. Dává mi to naději, že mám ještě dvacet let na to něco dokázat, haha 😀

Děláte hodně featů, žejo? Mě osobně baví nejvíc ten s Hacktivist a ten s Shayleym Bourgetem z Dayshell. Který baví nejvíc vás?

Adam: Oba jsou top! K tomu s Shayleym – já jsem vždycky měl rád Of Mice & Men a taky miluju Dayshell, poslouchám je určitě víc, než kdokoli jiný, haha. Byl to pro mě trochu splněnej sen. Ale singl s Hacktivist je pecka taky!

Mimochodem, Hacktivist jsou tady na Fajtfestu taky! Nedají s váma náhodou ten feat i naživo??

Ano! Stane se to, dneska ráno jsme se dohodli! Bude to poprvé, co tu skladbu zahrajeme takhle společně!

Asi teď pracujete na novém materiálu, můžete nám o něm něco říct?

Pracujeme na desce, bude se jmenovat Riot Music! Už jsme vydali singl „Hey Uh“, který tam bude. Dohromady to je asi 13 tracků. Název desky říká asi vše! Bude to určitě posun dál od desek Audiodope a GlitchGang, bude tam hodně změn ve zvuku, různých nuancí v kombinaci žánrů, celkově to bude krok vpřed. Napadly nás další způsoby, jak do sebe zapojit další zajímavé aspekty metalu a hip hopu. Jsou tam i významově hlubší songy. Jsme z toho v hypu, těšíme se, až to fans uslyší!

Stane se to brzy?

Určitě, už jsme ve finálních fázích příprav.

Druhý singl z chystaného alba Riot Music

Často v rozhovorech říkáte, že už jste mnohokrát přežili svoji vlastní smrt…

Joo, haha 😀

Takže jdete ve šlépějích Ozzyho Osbourna, haha?

Jakoby jo no. Říkáme to po každé tour, že jsme skoro chcípli, haha. Ale pak žiješ dál a ještě rychlejc! Tady a teď! Je to prostě ta energie GlitchGangu, jdeš a děláš věci, který by normálního člověka ani nenapadlo dělat. Většina lidí takhle vůbec nepřemýšlí, nejsou na to naprogramovaní, ale my to prostě rozjíždíme. O tom to je!

Jak vypadá takový „Den s Dropout Kings“?

Rozhodně hodně hulíme, hodně pijeme různý nápoje, alkoholický i nealkoholický, haha. Prostě se tak poflakujeme, hrajeme video hry, grindíme Pokémony a tak…

A kdy je teda čas na psaní písní?

Na to si čas vždycky najdeme, to zas jo. Často hážeme různý riffy přes sebe a pak z toho začne vznikat základ tracku. Když jsme začínali pracovat na posledním albu, měli jsme asi šedesát nápadů. Všechny jsme je seškrtali, šli do studia a napsali nový. Né, pár jsme jich použili, haha. Hele, za poslední půl rok jsme si po každý tour našli vždy dva týdny čas na nahrávání, pak jsme si dali dva týdny oddech a pak opět odjeli na tour. Takhle jsme to teď dělali.

Eddie: My jsme docela rychlý. Když mi kluci něco pošlou, jsem někdy rychlej jako zamlada. Nebo mám v zásobě texty, který jsem původně skládal do nějakýho beatu třeba na sólovej hip hopovej projekt. Někdy to klukům zarapuju a řekneme si, že z toho uděláme dropoutí track. Prostě se snažím věnovat tomu každý den.

Eddie, ty rapuješ, ale taky jsi vytvořil projekt Floral Swords (manga komiks, pozn. red.)…

Eddie: Jo. Už před nějakou dobou jsme s mýma homies měli nápad, že založíme rap group. Říkáme si Truminati. Lamar Crushin, Salty Brasi, I-Dee, jsou to všechno umělci se svým vlastním stylem a dělají spoustu věcí okolo. Tak jsem se dostal k rapu. Vždycky jsem si říkal, jak můžu svou hudbu něčím ozvláštnit, udělat něco jinak. Pro mě byly komiksy a animovaný věci vždycky velkou inspirací, takže jsem šel touhle cestou. Pomyslel jsem si, že můžu psát komiksy a skombinovat to s mojí hudbou, které by to dodalo novou vrstvu a hloubku, ukázat svoji vlastní kreativitu i jinak než jen hudbou.

Poslední otázka: je tu nějaká věc o Dropout Kings, kterou jste ještě zatím nikdy neprozradili?

Hmm, dobrá otázka. My jsme ale docela dost otevření. No, možná někdo neví, že jsme se dřív jmenovali Phoenix Down. Ale co třeba jméno nového singlu? Tak jo, bude se jmenovat Fighter Jet! Letíme, máme rakety a jsme ready do akce!

Rozhovor: Matty a Dropout Kings