Born of Osiris

Born Of Osiris aneb jak znovu objevit kouzlo metalcoru!

Není to tak dávno, co tady Born Of Osiris, Attila nebo Aviana hráli naposledy. Zastávkou jejich headline tour bylo tentokrát vybráno pražské Rock Café. No a stálo to za to? Rozhodně ano!

Objevuje se nám tu takový nešvar. Kdykoli se má hrát koncert o více než třech kapelách, první vystupující většinou ostrouhá, co se účasti týče. S klidem ale můžu říct, že kdo nepřišel na CROWN MAGNETAR, prohloupil. Skvěle, čistě a s absolutním nasazením podanej deathcore, navíc v takhle komorní atmosféře, se vidí jen málokdy. Ba co víc, využít prázdnou plochu pod pódiem k tomu, aby se rozjel tak širokej circle pit, považuji za umění komunikace s publikem. Dnešní večer tak jen potvrdil, že být opening act, tedy první vystupující kapela, nemusí nutně znamenat nálepku upozaděnýho „otloukánka“.

CROWN MAGNETAR

AVIANA je kapela, kterou českému publiku netřeba představovat. Viděli jsme je v mnoha klubech i na festivalech a očekávání tak bylo vysoko. Nezklamali… Ať už budeme porovnávat jejich výkon s jakoukoliv jejich předešlou show, to, co předvedli tentokrát v Rock Café, hraničilo s čirou perfektností. Od hlasového projevu po bubenické party. Vidět, jak se oba kytaristi noří do sloupů kouře, byla jenom třešnička na dortu zvukově i muzikantsky zvládnutého koncertu.

AVIANA

Co-headlinerem celé tour byli ATTILA. Ačkoliv došlo na to, kdy je celý klub vítal jako ztracené syny, se stejně nemůžu ubránit dojmu, že Fronzak první půlku setu prostě vypustil. V „party metalcore“ žánru, kdy mu pomáhá celý klub, se to dá odpustit, ale v porovnání s nasazením jeho předchůdců to vnímám jako velkou chybu. Neberte mě zle, i tak předvedli neuvěřitelný výkon, a soudě z toho, jak reagoval pit pod pódiem, problém s jeho výkonem měl opravdu jen někdo. Navíc závěr setu byl přesně v tom duchu, který jsme si představovali. Vystoupení tak spíš působilo dojmem, že se Fronzak šetřil, aby dokázal uhajpovat celou show.

ATTILA

Pro BORN OF OSIRIS evidentně není žádná laťka dostatečně vysoko. Už dlouho mi žádná kapela takhle neotevřela pusu. Zapalovat si vonné tyčinky na stagi by si asi nemuseli, ALE vzhledem k výkonu, který předvedli, jim to člověk odpustí lusknutím prstu. Všechny polohy, které běžný posluchač metalcoru za posledních deset let slyšel, tahle kapela dotáhla do naprosté preciznosti a jistoty. Kdybych měl vyzdvihnout jedinou věc na jejich vystoupení, pak by to bylo jednoznačně to, jak kompaktně na pódiu působí. I když se to možná zdá jako maličkost, oproti kapelám, které vystupovaly před nimi, působili výrazně přirozeněji. A přesně tohle, v kombinaci s úrovní jejich tvorby, udělalo z BOO zasloužené headlinery celé tour.

Je pro mě trochu zvláštní, že kapely, které jsem ještě pár let zpátky viděl jako „support band“, mají najednou svou headline tour. Zároveň je to ale skvělý vývoj a jak už jsem uvedl výše, rozhodně zasloužený. Tak se nechme překvapit, jestli se za pár let uvidíme na podobné tour třeba s Crown Magnetar…

BORN OF OSIRIS


NAPSAL: Oldřich Kadlec
FOTILA: Nina Vocelová