Born Of Osiris

„Nový album tu bude dřív, než si myslíte!"

Američtí Born Of Osiris jsou známou kapelou, která je na scéně už dlouhá léta. Jejich poslední album „Angel or Alien“ (2021) sklidilo nemalý úspěch a nyní po dvou letech čekání vystřelili ven nový singl „Torchbearer„. Mnozí měli štěstí je slyšet a vidět na letošním Fajtfestu, kde jsme měli možnost si kytaristy Leeho McKinney a Nicka Rossi vyzpovídat.

Ahoj kluci, díky, že jste kývli na rozhovor!
Nick
: My děkujeme za pozvání!

1.  Jste na scéně od dob MySpace metalcoru, takže si myslím, že jste absolvovali poměrně hodně turné a festivalů. Čemu dáváte přednost? Festival nebo koncert? Větší nebo menší klubová místa? Proč?

Lee: Na začátku jsme opravdu nedělali tolik evropských festivalů a tohle je možná první léto, kdy jich je naopak hodně. Takže je to spousta nervů, je to mnohem vážnější, věci se můžou snadněji pokazit… Ale teď jsme měli úspěšný festivalový turné s velkýma davama lidí, takže aktuálně dávám přednost spíš tomu. Je super, že potkáte nový lidi, co normálně nejsou vaši fanoušci, ale po show se jim zalíbíte. Obojí má samozřejmě svoje pro a proti.

Nick: Dřív jsme dělali spousty menších koncertů, což má úplně jinou atmosféru než festivaly, ale jak řekl Lee, máme možnost se předvést i těm lidem, kteří se na nás nutně nepřišli podívat. Tohle je poprvý, co jsme na Fajtfestu a jsem opravdu rád, že jsme se mohli do České republiky vrátit.

2. Vaše jméno je inspirováno Osirisem, bohem z egyptské mytologie. Proč jste si vybrali právě tuto mytologii a jak se ji snažíte promítnout do textů?

Nick: Před Born Of Osiris, jsme se jmenovali Rosecrance, to bylo ještě někdy na střední škole. Ale našim producentům se to nelíbilo a navrhli slovo „Osiris“ jakožto boha a vše, s čím je spojeno. Tak jsme přemýšleli, jak bychom mohli vzít Osirise do kapely, a nakonec jsme vymysleli celý jméno. Popravdě, na začátku jsme o tý tematice egyptiskýho božství moc nevěděli, ale postupem času jsme se dovzdělali, a teď je to tak nějak naší součástí.

3.  Hudebně jste extrémně talentovaní, máte nějaké další talenty a koníčky?

Nick: Rád vařím! A taky miluju horskou turistiku. Žiju v Arizoně, tam je to nádherný, takže to jsou takový dvě věci, který dělám rád, když zrovna nejde o hudbu. Navíc příroda ve mně probouzí kreativitu, kterou pak využívám při psaní.

Lee: Pravděpodobně okopíruju odpověď Nicka, protože taky miluji turistiku, je pro mě hodně důležitá. Kochání krajinou je to, co mě inspiruje. Rád při tom poslouchám i různý mixy a hudbu, kterou dělám. Vlastně občas i přemýšlím, že bych se přestěhoval do Arizony, právě kvůli přírodě. Jo a taky se dost zajímám o motorky. Na nich právě do tý přírody jezdim. A kromě toho samozřejmě jakejkoliv čas strávenej s rodinou a přáteli. Nebo s mým psem…

Nick: Nebo kočkou! To je můj parťák.

Co vaříš nejraději?
Nick: No, jsem Ital, takže převážně těstoviny. (haha) Moje přítelkyně zase ráda dělá ramen a tak… 

4. Má Fajtfest nějakou kapelu, kterou jste neviděli, ale vždy jste chtěli? Co si myslíte o letošním lineupu?

Lee: Byli jsme na pár koncertech s Attilou, pak měli jsme festival ve Španělsku s The Ghost Inside, ale dlouho jsme je neviděli. Mysleli jsme si, že budeme na Fajtfestu hrát ve stejnej den, ale bohužel. Pak Chelsea Grin, to jsou naši kámoši, s kterýma jsme taky koncertovali. Všechny tyhle kapely jsou skvělý a tenhle festival je celkově úžasnej.

Nick: Jo, zrovna se dívám, kdo je dneska na programu… Polar! (haha) Právě jsme s nima byli na show. Kublai Khan TX jsou taky super. Jak koukám, letos je to skvělej ročník. Můžeme vidět naše kámoše, co máme v Evropě, poslechnout jejich hudbu, zjistit co všichni dělaj, jak se maj… je to sranda.

Lee: Nebo Paleface Swiss je kapela, kterou mám rád, ale ve skutečnosti jsem ji ještě neviděl. UnityTX jsou ze stejnýho státu jako já, úžasný kluci a jsou mi dost blízcí.

Jsou nějaké kapely, které bychom měli přidat do lineupu příští rok?

Nick: Hráli jsme na festivalu v Německu a museli jsme bohužel odjet dřív, protože jsme před sebou měli opravdu dlouhou cestu, ale vím, že nás to všechny dost štvalo, protože milujeme Sleep Token a Gojiru. Obě tyhle kapely jsme propásli, takže pokud někdy budete mít šanci je vidět naživo, rozhodně jděte, protože jejich shows jsou nepopsatelný.

5. Od vašeho posledního alba Angel Or Alien uplynuly dva roky, neskutečné album, ale už netrpělivě čekám na další. Můžeme brzy očekávat něco nového?

Lee: Jo, určitě, a pravděpodobně dokonce dřív, než si myslíš! Nevim, kolik detailů můžeme prozradit, ale tvrdě jsme pracovali s naším labelem ještě před touhle tour. Opravdu se těšíme, až to budeme moct všechno sdílet.

6. Vaše videoklipy k nejnovějšímu albu jsou neskutečné. Jaké bylo vaše nejoblíbenější natáčení a jaké zážitky z toho máte?

Nick: Natáčení Angel Or Alien jsme si užili všichni. Bylo to v poušti a máme z toho hned několik zážitků. I když se to nezdá, panovala tam ve skutečnosti mrazivá zima, takže jsme všichni umírali v ledovým větru. Byli jsme napůl v písku, což bylo taky dost náročný, ale za odměnu jsme dostali výsledek, se kterým jsme byli všichni maximálně spokojený.

Lee: Poster Child jsme natáčeli ve sklepě nějakýho baráku, kterej jsme si pronajali přes Airbnb. Nesměli jsme tam hrát na bicí. Samozřejmě jsme posledních 20 minut využili právě pro nahrání bicích. Rachot to byl neskutečnej…
Nick: Joo, kolem byla poklidná vesnička, kde není nikdo zvědavej na bubnování. Na reakce typu: „Bubny? Tak to vypadněte!“ jsme byli víceméně připravený. No, nakonec to dopadlo celkem v pohodě.

Lee: Byla to neskutečná sranda! Třetí videoklip byl fakt zajímavej, protože jsme mohli experimentovat s různýma konceptama. Zkoušeli jsme navodit takovou á la Rob Zombie atmosféru, měli jsme všechny druhy rekvizit. Bylo to něco jinýho, ale hodně mě to bavilo.

7. Napadá vás nějaká vzpomínka z Fajtfestu, na kterou nezapomenete?

Nick: No, Fajtfest je letos opravdu výjimečnej, protože je to shodou okolností poslední den z našich 135 dní na turné! Takže jsme o to víc nadšený. A zrovna tady je opravdu nádherná příroda. Jak jsme na kopci, tak se pořád kocháme. (haha)

Lee: Tenhle den je pro nás speciální, protože Fajtfest nás přiměl přemejšlet o tom, jak jsme na tomhle turné uspěli a celý je to pro nás dost nezapomenutelný.

8. Jste kapela, kterou tu máme mnoho let a umím si představit, že je někdy těžké ji udržet, snažit se stále dělat jinou a novou hudbu atd. Je nějaká rada, kterou byste dali novým a začínajícím umělcům nebo kapelám?

Lee: Dobrá otázka… asi je nejlepší učit se za pochodu. Dělejte mimo hudbu i nějaký svý věci a koníčky, který vás třeba můžou v tvorbě inspirovat. Spousta z nás má ráda i hudbu mimo metal, čímž se taky necháme rádi ovlivňovat.

Nick: Myslím, že moje nejoblíbenější věc na naší kapele je, že se navzájem inspirujeme, což nás spojuje. Vzpomínám si na pár nocí, kdy jsme spolu měli skvělý chvilky a dobře jsme se bavili a mluvili i o věcech, díky kterejm jsme takoví, jaký jsme teď. Vždy je něco, co se o druhejch můžete dozvědět a jste jim pak díky tomu blíž.
Během nahrávání Angel Or Alien, v určitejch chvílích, kdy jsme byli spolu, jsme si říkali: „Jo, tohle musíme udělat!“ a tím vznikaly nápady na písně. Měli jsme spousty zážitků, někdy jsme napsali píseň o něčem, co se nám stalo. Vzájemná inspirace, to je podle mě klíč k tomu, abychom to pořád zvládali a posouvali se dál.

9. Metal je někdy trochu nepochopený. Jak to vnímá vaše rodina a blízcí, jsou to vaši fanoušci? Pustil jsi někdy svou hudbu rodičům nebo prarodičům, jaká byla jejich reakce?

Nick: Myslím, že v průběhu let tomu trochu víc porozuměli a obrnili se, takže nás teď dost  podporujou. Jsou kapely, který píšou o temnejch, agresivních a drsnejch věcech, takový texty vlastně ani nemáme a myslím, že právě proto tomu rodina víc rozumí. Měli jsme fanoušky, co přišli na představení s rodičema, kteří rozhodně nevěděli, co můžou očekávat. Bylo jim tak 50, možná 60, a po show říkali, že je to vlastně cool a že to s nima dobře rezonovalo.

Lee: Jo, mojí rodině se líbí hlavně to, že zůstáváme v textech docela pozitivní a nejsou tolik agresivní. Obvykle děláme písničky o tom, jak se posouváme, o naší cestě, povznesení se nad těžkejma chvílema atd. Naše rodiny nás podporujou, věděj, že tam venku šíříme dobrou hudbu a lidi to baví.

10. Je něco dalšího, co byste chtěli vzkázat svým fanouškům?

Nick: Upřímně hlavně velký díky za to, že jste přišli, že jste měli příležitost být na tomhle velkým festivalu. Bylo to úžasný a nemůžeme se dočkat, až se vrátíme s naší novou hudbou.

A tady si poslechněte jejich nový singl „Torchbearer“!

Text: Petra Závišová
Foto: Nina Vocelová