Brutal Assault 2023 - Shrnutí.

Konečné shrnutí Brutal Assault 2023!

Další ročník Brutal Assaultu je úspěšně za námi. Josefovská pevnost otevřela svůj chřtán více jak osmnácti tisícům fanoušků tvrdé a temné hudby různých dimenzí, žánrů a podžánrů. Čtyři dny se tak otřásala zem pod návalem zejména dunivých bicích a ostrých kytarových riffů. Vzduchem se nesly skřeky z pekel v různých tóninách.

První den se z prošedivělých nebes valily proudy vody, které zmáčely půdu a vytvořily bažinu. Nálada některých tak byla mírně pokleslá, ale i ta lehká pochmurnost se mísila s nadšením z prvního festivalového dne. I když se vzduchem nesly různé šepoty z temnot, že se jedná o poslední ročník na půdě josefovské pevnosti, kvůli změně, která proběhla na postu starosty, nikdo se tím nenechal příliš rozhodit. Kromě toho, že šlo trošičko cítit, že festival, hlavně v útrobách města, je poněkud osekaný… Ale nějaké ty tajemné hlasy řádí do teď… Tak uvidíme.

Pastvou pro naši redakci, a další corové fanoušky, byl především druhý a první den. Hned na začátku nás rozpumpovali brutální Fit For An Autopsy, kteří za sebou zanechali skvělý výkon. Svojí energickou show překvapili i Skotové Bleed From Within. I když je české publikum již zná, vždy posunou laťku o něco výše. Svou premiéru si odbyli Beartooth s charismatickým Calebem v čele. Show probíhala s naprostou lehkostí, v pozitivní atmosféře. Nechyběl oldschool nářez v podobě Heaven Shall Burn, kteří ani po 23 letech na scéně rozhodně nepatří do starého železa. Nejvíc nás ale dostali oblíbení While She Sleeps, ti sice svůj set odehráli na malé stagi, ale show byla neskutečně nadupaná, sytá a celistvá. Bez jediného hluchého místa.

Na své jsme si přišli i druhý den s Brand Of Sacrifice, Signs of the Swarm, Ingested a Malevolence. Drsné moshpity se rozjížděly jeden za druhým. Vzduchem se nesla radost ze strany hudebníků i fanoušků. Jaká to nádhera!

Třetí a poslední den žhavé sluneční sžíraly všechno živé, tempo kapel ale nezpomalovalo. I když kůže přítomných červenala a jejich baterie se vybíjely, nebyl čas ztrácet čas. Rádi jsme se opět setkali s dánskými Cabal a užili si jejich perfektně zvládnutou show! Všechny určitě potěšil koncert Knocked Loose, kteří poslední dobou vyletěli celkem rychle nahoru a i naživo dokázali, že to pořádně umí. Milým překvapením byla i britská Ithaca, která je na ostrovních prknech známou firmou, ale k nám se teprve prokousává. Myslím, že si svým mixem stylů získala nejednoho nového fanouška.

Na brutálních prknech se objevili i umělci, u kterých se zdálo, že připluli z jiného kosmu. Svým výrazem také pěkně podráždili některé přítomné, především ortodoxní vyznavače metalové hudby. Pro nás to ale bylo neuvěřitelně osvěžující naladit se i na jiné hudební směry. Přímo s láskou v srdci jsme si užívali temné synthwave disco od francouzského Perturbatora. A dostali nás i Horskh se svým digitálním electro hardcorem, který pořádně rozporudil krev v žilách a všechno se tak trochu zvrhlo v rave párty. Samozřejmě jsme nechyběli ani na étericko-mystických Heilung a nějakých těch post a black metálech. Na Brutále si totiž každý přijde na své a objeví i nevídaná uskupení, která předtím neznal. Největší odvaz ale stejně byli Chruch of the Cosmic Skull. My na ně koukali jenom chvíli, určitě nechceme shazovat jejich uměleckou hodnotu, ale měla jsem pocit, že někde jinde, v jiný čas, by možná byli tím pravým ořechovým… Na BA působili jako zcela nový živočišný druh.

Mohli jste zaslechnout různé stížnosti na ceny jídel, security, malou dostupnost pitné vody, jednosměrku v Octagonu… Ano, některé věci nebyly zvládnuty moc dobře, ale cením si toho, že většina obecenstva si tím nenechala zkazit náladu a dále vzdávala hold hudbě, kterou všichni tak milujeme! Ať je to jakákoliv její odnož…

Text: Vendy Jobová

Foto: Pavla Dolanská