Cancer Bats

Kurvy, Bats a rock 'n' roll

Představovat CANCER BATS v Praze je něco jako nosit dříví do lesa. Jejich zatím poslední koncert odehráli 26. října v klubu Underdogs’ s domácími KURVY ČEŠI. A přiznávám naprosto zaujatě, znovu bylo na co koukat a co poslouchat.

Celý večer otevírala pro skoro prázdný klub formace KURVY ČEŠI. Tahle noise-alternativ-punková sebranka rozhodně není na klubové scéně žádný nováček, ale podle účasti a nechápajících pohledů v publiku nebude úplně známá ve všech kruzích. Celá show KUREV ČECHŮ byla vlastně něco na pomezí abstraktního divadla a dost zběsilý rock ‚n‘ rollový jízdy, na kterou v podstatě nebylo možné připravit se dopředu. Už tohle zahájení poukazovalo na to, že večer bude jen těžko zapomenutelný.

KURVY ČEŠI

Po tolika koncertech, které CANCER BATS pro české publikum odehráli, asi není divu, že počet návštěvníku celkem prudce vzrostl. Hráli tu jak jako headlineři, tak i po boku větších kapel, a za tu dobu se Liam Cormier stihl naučit dohromady asi šest slov česky – nebo to aspoň stihnul v průběhu setu zmínit. Nechybělo ani poděkování za to, jak úžasné místo Praha je, nicméně od kapely, která má za pasem něco okolo dvaceti koncertů v Čechách, to rozhodně neznělo jako klišé. Set odpálili oldschool peckou „Lucifer’s Rocking Chair“ a zakončili pro ně již klasickou kombinací coversongu „Camuflage“ od Beastie Boys a Hail Destroyer. Krom toho si vytáhli na stage kamarádku, aby s nimi odeřvala jeden song v průběhu setu, a jako přídavek si střihli cover „War Pigs“ od Black Sabbath. Celá show proběhla jak se na tuhle kanadskou úderku sluší a patří – špína, řež a silnej zvuk.

Nehodlám si tu hrát na nějaký pokus o objektivitu. Považuji se spíš za oldschool fanouška a i přesto, že jsem na nové tvorbě nenechal desítky hodin poslechu, můžu s klidem říct, že naživo funguje novotina stejně dobře jako ta stará tvorba. Nutno však podotknout, že ačkoliv je Jackie skvělý kytarista, který je naprosto na svém místě, punch a zvuk, jaký měl Scott, mu trochu chybí, ale to je asi tak jediná vada na kráse jinak skvělého vystoupení.

Vidět CANCER BATS naživo je zážitek ať je ti patnáct, nebo čtyřicet. Navíc Liamův přístup „líbí se mi, že jsem tu viděl pár metalheads, pár skejťáků, pár funk kids a na tenhle song si můžete všichni zaskákat, protože tady jste všichni vítáni“ je jenom další z důvodů, proč jsou jejich koncerty na jednu stranu tak všední a na druhou tak neobyčejný zážitek.

CANCER BATS

TEXT: Oldřich Kadlec
FOTO: Nina Vocelová