CASKETS

„Název kapely jsme změnili z donucení. Nakonec nás to ale posílilo!"

Matty si střihnul rozhovor s mladou a velmi nadějnou kapelou Caskets (ex-Captives), a to se zpěvákem Matt Flood a kytaristou Craig Robinson.


Na Rock For People 2022 byli v našem hledáčku už od první chvíle, kdy se ukázali v line-upu, a protože se nakonec před RFP nedostali do Prahy na původně plánovanou tour s Normandií, kapela si to v Hradci vynahradila v plném měřítku! Proč kluci změnili název kapely a co to obnášelo? Jaké to je být pod oblíbeným labelem Sharptone Records a co se aktuálně děje s novou deskou? Odpovědi najdeš právě teď a tady!

INTERVIEW

Vítejte (opět) na Rock For People kluci! Byla to k nám dálka, co?

Docela jo. Byli jsme na cestě asi 17 hodin, ale abych byl upřímnej, většinu času jsem spal. (smích)

Pokud vím, kvůli covidové pandemii vám zrušili 2 akce – s Crystal Lake a Normandie. Co se vlastně stalo s plánovaným koncertem s Normandie?

Celá tour s Crystal Lake se zrušila. Tuším ale, že byl naplánovanej jinej termín, takže držte palce, ať to vyjde.
Ohledně tour s Normandie – jeli jsem s nima jen UK část.
Měla to být EU/UK tour, ale EU část bohužel neproběhla, protože covid. Zahráli jsme si tak alespoň na UK akcích, který byly super

Doufám, že nás dneska neopustíte, haha.

Ne, to fakt ne, kámo

Musím uznat, že změna jména postihla za poslední 3 roky opravdu hodně kapel. Pro mě osobně byla největší změna u kapely Slaves.
Lidi si myslí, že kapela je mrtvá a jen málo si všimne, že vlastně stále hrají, jen pod jiným jménem. 
Nebáli jste se toho?
Pravděpodobně jste toho museli změnit hodně, ať už jde o web, nebo o merch.

Bylo to hodně těžký, protože se nejednalo o naše rozhodnutí. V podstatě jsme byli nucený změnit název, protože se objevila jiná kapela, která si název „Captives“ začala nárokovat. My se sice ozvali a řekli jim, že to je naše jméno, ale k ničemu to nebylo. Long story short, nakonec to skončilo tak, že jsme ustoupili a nechali jim ho. Nám je jedno, jak se jmenujeme, banda jsme pořád stejná, hudba je furt stejná. A ten mediální humbuk nám vlastně i trochu pomohl.

Měli jsme starosti ohledně fanbase, ale dostalo se nám neskutečný podpory a pozitivní zpětný vazby. Smazali nám songy ze Spotify, účet na Instagramu, ale tohle nám fakt hodně pomáhalo. Nakonec nás to nepříjemný období ještě víc posílilo. Vydali jsme nový album, naše čísla na Spotify se zdvojnásobila…

Nejnovější singl!

Byla i jiná možnost, než Caskets?

Na tohle téma proběhla velká diskuze. Vytáhli jsme slovník, nalistovali „C“ a hledali,
co zní dobře. Prošli jsme celej slovník a všechno znělo tak nějak na hovno. Třeba „cassets“ a tak podobně (smích).

Aktuálně spolupracujete s vydavatelstvím SharpTone Records, pod kterými jsou i kapely jako Boston Manor a Don Broco.
Jak jste se k téhle spolupráci dostali?

Hráli jsme koncert na konci roku 2018 a byla to taková showcase. Asi jsme ani nezaregistrovali, že tam někdo ze SharpTone byl. Po čase jsme spolu začali komunikovat. Vůbec by nás tenkrát nenapadlo, že se z toho něco vyklube, ale ono se to fakt stalo.

Jaké jsou vztahy mezi vámi a ostatními kapelami ze SharpTone.

Hodně si chatujeme. Vůbec to nepůsobí jako vydavatelství, spíš jako jedna obří skupina přátel. Za tuhle příležitost jsme fakt šťastný a vděčný.

Jak moc vás SharpTone podporovali počas covidu?

Během covidu se toho moc dělat nedalo, ale lidi ze Sharptone se nás snažili maximálně podporovat. Všechno jsme s nima konzultovali a oni řekli nás uklidňovali, že všechno půjde, ale až se situace alespoň trochu uklidní. Takže teď, když už je to možný, chceme lidem všechno vynahradit a jedeme do plnejch.

Lost Souls je vaše debutové album, na němž jste pracovali 4 roky. Jaké to bylo?

Spolupracovali jsme na něm s Danem Wellerem. Je to skvělej chlap, kterej do toho byl od začátku zapálenej. Pak přišel covid, což byly trochu vhozený vidle. Na albu jsme teda pracovali v pauzách mezi lockdownama. Díky Danovi jsme to ale nakonec zvládli. Jeho perfektní sluch a cit pro hudbu navíc zajistil našemu albu skvostnej zvuk.

Je pro mě těžké, vybrat si z toho alba jednu oblíbenou píseň, ale asi to je Drowned In Emotion. Líbí se mi její text. Reflektuje nějakou vaši životní situaci?

Drowned In Emotion je o mých problémech. Dřív jsem na stagy trpěl hroznou trémou. Sice dělám hudbu asi od 14, ale trvalo mi fakt dlouho tu trému překonat. V písních se tak můžu skvěle vyjadřovat o emocích, o kterejch bych asi jen tak nedokázal mluvit. A právě tenhle song je o tom pocitu, kdy stojíte na pódiu, všichni vás sledujou a čekaj, co se bude dít.

A co nová hudba?

Jak bych to jenom popsal… určitě chceme víc elektroniky. A taky to bude tvrdší. Chceme se oprostit od toho, kdy lidi nahypujete na breakdown, ale ten breakdown se nikdy nestane, s tím musíme přestat. Ale neustoupíme od zvuku, kterej už máme, jen k tomu něco chceme přidat, třeba screamy. Chceme si být jistý, že další album je alespoň stejně dobrý, ne-li lepší než to předchozí.

Díky za rozhovor! Mám poslední otázku. Pokud byste si měli vybrat někoho na feat na nový song, kdo by to byl?

Charlie Simpson z Fightstar, jeden z mých idolů. Jeho hlas je kurevsky úžasnej. A nebo The Weeknd, musíš mířit vysoko. (smích)

Rozhovor: Matty
Přeložil: Martin Gerža