Fajtfest 2023 - Den druhý

Druhý den Fajfestu plný vydatného line-upu.

Další den je za námi, a i když skoro každý pociťuje známky vyčerpání, v pitu to není vůbec znát. Páteční den byl o něco delší než čtvrteční, ale za to byl line-up opravdu plný skvělých jmen. My vás opět rádi uvedeme do tohoto dne a podíváme se spolu jak si kapely vedly.

Dlouhý festivalový den otevírali čeští DONNIE DARKO. Skvělé rockové vystoupení bylo správným nářezem, a bylo to přesně to, co jste potřebovali, ke správnému probuzení.
Spát vás nenechala ani druhá senzace line-upu HEAD2DOWN. A pokud vás pořádně nenakoplo první vystoupení, divoký pit během toho druhého to už změnil.

Překvapením dne pro mě byli MARKED AS AN ENEMY, kteří i přesto, že jsou z Česka, tak se mi je nikdy nepodařilo slyšet živě. Bezchybná show vás nechala dychtivými na víc a pokud jste neslyšeli dost, můžete mrknout na jejich poslední desku z roku 2022 Meanwhile.
MARINA pokračovala s představením české scény na Fajtfestu a ani tahle kapela vám nedala čas na odpočinek a drtila vše okolo. Jejich nejnovější album Nuclear vydali teprve v květnu tohoto roku a uvést ho zvládli brilantně.

Pokud vám chyběl Hardcore, rakouští THROWBACK to napravili. Bavil nás skvěle sestavený playlist, ale horko si do poskakování na podiu, vybralo svou daň, a možná proto Throwback působili lehce statickým dojmem. Dav klasicky nezklamal a rozprouděný byl až do nástupu další party.
BUGGIN je čerstvá, mladá formace z Chicaga a pokračovali se zastoupením Hardcore scény. Svým nejnovějším albem, vydaném letos v červnu, nás dost bavili. Mají dokonce ženské zastoupení na vokálech, jež snadno strčilo do pytle spoustu mužských.

Na chvíli zůstaneme u americké scény, a nejen u toho. SPACED mají totiž také zpěvačku a na podiu se naběhala více, než někteří v pitu. Skvělá energie a komunikace s davem daly dohromady úžasné vystoupení, které stálo za to vidět.
SKYWALKER nás vzali zpět do českého prostředí a rozhodně si zasloužily čas, blížící se headlinerům. I pokud jste měli hardcoru pro dnešek dost, chytli vás úžasnou show. Zahráli nám i jejich nejnovější EP Headspace, které stojí za poslech. Crowd se točil v circle pitu a dodával všemu správnou šťávu.

Novinku nám přivezla i návštěva z Polska DIETH. Album To Hell and Back skládal většinu set listu, nepřišli jste ale ani o jejich starší pecky. Areál se plnil k připravenosti na headlinery ale Dieth čekání skvěle zkrátili klasickým zvukem death metalu míchnutým s thrashem a než jste se parkrát protočili v pitu, už se na pódium chystala ta nejdivočejší parta, Born of Osiris.

S úderem deváté na pódium naběhli hlavní hvězdy, které máme na scéně už 20 let. BORN OF OSIRIS ale rozhodně nejsou připravení z scény odejít. Nedávno nás naprosto překvapili albem Angel Or Alien, které nezapomněli zahrát i živě. Nemuseli jste se bát, že byste přišli i o starší pecky, protože i z nich tu bylo slušné zastoupení. Setlist byl akorát tak dlouhý, aby se postaral o spokojenost fanoušků. Bezchybné melodické kytary, rytmus basy i údery bubnů, spolu s vokalisty dali do kupy nezapomenutelný zážitek, který ocenili nejen fanoušci skupiny. Pokud byste rádi věděli něco málo ze zákulisí kapely, ale i co vás čeká za čerstvé novinky, postarali jsme se o rozhovor, který vám brzy dá všechny odpovědi.

Naprosté deathcorové peklo nastalo s příchodem DISTANT. Pokud vás zvuk repráků neodhodil nakonec areálu, mohli jste se připojit do brutálního moshe, který se nezastavil ani na sekundu. Jejich album Heritage se dostalo do vysokých příček tohoto žánru, a každý se těšil na možnost, slyšet desku živě. Frontman s kapelou se postarali o perfektní breakdowny, které odrovnali většinu posluchačů. Dokonalá atmosféra panovala v průběhu celého vystoupení a nebylo člověka, který by se do jejich muziky nehýbal. Návštěva z pekla nám dokázala, že jejich studiovky jsou schopni stejně tak bezchybně zahrát i na podiu s přidanou hodnotou, neumírající energie.

O nevídanou show se postarali portugalští GAEREA. Zvuk plný agrese, black metalové melodie extrémního metalu a zajímavá vizáž maskované kapely si získala pozornost davu od první sekundy. Posluchači se chvílemi divili nad zvláštními pohyby zpěváka, který si tím získal zájem publika. Mnozí by si mysleli, že s blížící se půlnocí jste v tento den už mohli vidět všechno, ale můžeme vám zaručit, že to je přesným opakem. Gaerea byla neočekávaným překvapením dne, které nechalo v úžasu všechny svědky dokonalé show.

Závěrem noci byste možná čekali něco odpočinkovějšího, ale ZARDONIC, který se do půlky vystoupení schovával za maskou, vás vyvedl z omylu. Neskutečná párty, o kterou se tento DJ postaral, byla přesně tím, co jste na pořádné odreagování potřebovali, a vlastně byla i oddychem od neustálého zvuku metalu. Přikyvování do rytmu každého songu z vás ale vyždímalo poslední známky energie a byli jste připravení zahučet zpátky do stanu, abyste dokázali najít nějakou vůli na poslední den festivalu.

Druhý den je za námi a pokud toho stále nemáte dost, můžete se těšit na report z posledního dne festivalu.

Fotila: Nina Vocelová
Psala: Petra Závišová