Fajtfest 2023 - Den první

Po roce jsme se znovu sešli na kopci ve Velkém Meziříčí.

Po roce jsme se znovu sešli na kopci ve Velkém Meziříčí. Letošní Fajtfest nám opět přinesl několik velkých zahraničních jmen, ale i skvělá česká a slovenská jména, na která se spousta lidí také těšila.
My jsme tam samozřejmě nemohli chybět, a tak se s vámi rádi podělíme o to, jak první festivalový den vlastně probíhal.

Čtvrtek odstartovali SWEPT INTO DECAY, kteří jsou celkem čerstvý objev z Ostravy. Nahrazovali 123 Fake Street, kteří bohužel museli z line-upu odstoupit. Kluci zvládli záskok skvělě a určitě stojí za to si je poslechnout i doma.
U českých skupin na chvílu zůstaneme, jelikož hned jako druzí nastoupili BACKFIST. I ti nenechali energii davu poklesnout a jasně si získali pozornost těch, kteří o nich doteď neslyšeli.

Skvěle se představila i kapela STERCORE ze Slovenska. Fanoušky především zaujal basák a vokalista v jednom. Nejenže skvěle zvládal všechny rozproudit zvukem basy, ale bezchybné byly i jeho vokály, které skvěle doplňovaly frontmana. Měli jsme štěstí slyšet jejich úplně nový song a dle výrazů fanoušků bylo jasné, že se všichni opravdu baví.

Podium se ani nestihlo oklepat po minulém vystoupení a dostalo ještě větší nářez v podobě očekávané TATROFKY, na kterou nás ještě předtím připravila stejná formace, jen s prohozeným basákem a vokalistou, která vystupuje pod jménem BRIZOLIT. Neskutečně energetická partička měla bezchybnou stage presence, chytlavé texty a byla od první do poslední melodie doprovázena brutálním pitem. Troufám si říct, že jedno z nejlepších vystoupení dne.

Poté co Tatrofka nasadila vysokou laťku vlítli na stage britští PULSE. Je možné, že se crowd po minulé divoké show trošku unavil, ale Pulse si rozhodně zasloužili větší odezvu. Je sice pravda, že cleany by mohly být lepší, ale partička byla neskutečně sympatická a talentovaná. Navíc to byla prý jejich úplně první evropská show a dokonce zahráli i písničku, co nikdy živě ještě nehráli. Doporučuji mrknout na jejich tvorbu a snad to nebude naposled, co je v Česku uslyšíme naživo.

Následné vystoupení bylo menší změnou, kterou jsme rádi viděli. STELLVRIS mají totiž vokalistku, která rozhodně nezůstala zastíněna předešlými vystoupeními. Krásně čisté vokály, ale i drsné growly zpěvačky spolu s instrumentály dávaly dohromady skvělé vystoupení.

Energii, co mi chvilkama chyběla u Stellvris, spolu na stage přinesli PALEFACE SWISS. Vzpomínali, jak jejich úplně první festival byl v Česku, kde uzavírali poslední den. Odtud se vytáhli na den první, skoro v hlavní čas, a od té doby se posunuli opravdu daleko. Během sekundy se dostali fanouškům pod kůži a v davu jste snad nenašli nikoho, kdo by se do rytmu nehýbal. Zvládli nastavit správnou atmosféru pro headlinery a osobně je řadím mezi ty nejlepší z prvního dne na Fajtfestu.

CHELSEA GRIN byli jedni z nejočekávanějších headlinerů a na jejich show jsem se dost těšila, jelikož se řadí i mezi mé oblíbené kapely. Ráda bych viděla trochu více lítání po pódiu a celkové show, ale kluky musím omluvit, jelikož jim ještě večer před vystoupením zrušili let, a tak museli přiletět hodně brzy ráno, takže si dokážete představit, že toho odpočinku na takové vystoupení moc neměli. Energii jim ale dodával dav, který si pauzu od pitu nedal ani na chvíli. Jejich setlist byl perfektně poskládaný a posunul laťku zas o něco výš.

RISE OF THE NORTHSTAR byli pro mnohé partou, na kterou se těšili od začátku. Rozhodně nejzajímavější představení celého dne. Nejen že jejich stage byla vizuálně nádherná, ale celé to doplňovali maskami, které byly laděné do jejich nejnovějšího alba Showdown.  Festivalový areál byl chvilkami až nacpaný, jak se každý snažil vidět aspoň kousek téhle divočiny. I přes to, že se večer chýlil před hlavní hvězdou ke konci, na davu to rozhodně nebylo znát a skvěle doplňoval co se dělo na podiu. Skvělý zvuk, trefné growly i screamy, koncert měl všechno, co byste od úžasného vystoupení čekali a nedokážu si představit lepší představení nové desky.

Známí THE GHOST INSIDE, jsme kromě merche na skoro polovině účastníků, mohli konečně vidět i naživo na stagi. Skupina měla trošku náročný start, jelikož jim úplně vypadnul zvuk a chvíli zabralo, než to technici dali do pořádku. Naštěstí jste na tenhle problém s prvním úderem bubnu hned zapomněli.
Možná si vzpomínáte, na tragédii, při které se jejich tour bus ocitnul v bouračce, která celou kapelu dostala do nemocnice. Kluci na tento moment vzpomínali, hlavně se spojitostí s jejich bubeníkem, který během incidentu přišel o nohu. To ho však nezastavilo a rozhodl se vše překonat a pokračovat v jeho vášni, o to obdivuhodnější tak jeho výkon byl. Dav je doprovázel zpěvem každé jejich písně a atmosféra byla vskutku nezapomenutelná.

Takový byl první den na Fajtfestu a zítra se můžete těšit na článek z dne druhého!

Foto: Nina Vocelová
Text: Petra Závišová