Fajtfest 2023 - Den třetí

Pořádný závěr festivalu tak, jak se patří!

Festival se pomalu chýlil k úplnému konci. Poslední den byl stejně tak nabitý, jako včerejší, a lákal nejen na větší jména, ale i ta, která lidi možná tolik neznali. Většina pod vlivem vedra už mlela z posledního, ale sobotní line-up stál za to, sebrat poslední síly.

Zahájení dne v podobě hardcorové senzace MAD RABBITS snad nemohlo být lepší. Letos českých jmen nebylo málo a kapely nás nepřestávají překvapovat. Našlapaná show byla skvělým startem a kluci mají za mě velké uznání.
Následovali PURNAMA, kteří i přesto, že mají za sebou teprve dvě alba, tak věděli, jak si získat pozornost.

Stále stejné tváře pitu pak nezklamali ani CRIPPLED FINGERS, kteří při úžasném vystoupení hodili do moshe balík vody na znamení, aby nepřestávali.
Dav naopak trochu zaostával při nástupu TORTHARRY, kteří však do samotného hraní dali spoustu vášně.

S pozdním odpolednem se objevili DEFOCUS. Pit byl znovu přítomen na značkách tak, jak už bylo ve zvyku. Skvělá energie, show a talent. Frontman v opravdu skvělé formě a spolu s vokály basáka se skvěle doplňovali.
Death metal s beaty a heavy breakdowny, takhle se na jevišti představili NECROTED. Myslíme, že to byl trefný popis tohoto šíleného pekla, které dav pohltilo a nenechalo ani na vteřinu vydechnout.

Vítanou změnou byla texaská parta UNITY TX. Míchaný metal s rapem v tomhle drsném podání dával smysl, a stali se tak jedněmi z milých překvapení line-upu. Troufám si říct, že mnozí budou na tuhle parádu vzpomínat i po fesťáku.
THROWN poslední dobou vylítli v příčkách nahoru a jejich setlistem nás utvrdili, proč tomu tak je. Také jsme byli svědky představení jejich nejnovějšího singlu „guilt“, který snad je předzvěstí nového alba.

Velké uznání si získal sympaťák SINIZTER, který dokázal, že i v jednom člověku se dokáže vyrovnat několikačlenné skupině. Zaujal velkým hlasovým rozpětím a jeho rozmanitostí. Kombinoval hip-hop a metal do šílených remixů, kdy do sebe všechno krásně zapadalo. Tuhle pecku bych si možná užila více jako závěr dlouhého dne, ale i tak jsem za nový objev ráda.

Večer se zdaleka neblížil ke konci a na známky únavy nám nedali čas ani jedni z headlinerů, POLAR. I přes to, že se zpěvák nezdál v nejlepší formě, tak předvedl spolu s jeho kumpány ohromný výkon. Fanoušci se zpěvem přidali skoro ke každé písničce, a vznikla tak opravdu krásná atmosféra. Aby taky ne, když všude, kam jste se podívali, jste viděli někoho s jejich merchem.

S texaským metalem jsme u Unity TX neskončili, jelikož se na stagi objevili velikáni KUBLAI KHAN TX ze stejného státu. Zpěvák Matt nám ukázal, že nepotřebujete lítat sem a tam na pódiu, abyste předvedli bezkonkurenční výkon. Do pohybu zapojili snad každého, kdo se přišel na tuhle divočinu podívat, a že nás nebylo málo. Vůbec nebylo znát, že je tohle poslední den jejich tour a na oplátku je publikum doprovázelo pitem, na kterém jste taktéž nenašli žádné známky únavy po dlouhých třech, v několika případech i čtyřech, dnech na Fajtfestu. Za což všem, co se tam každý den točili, patří velké uznání! S Mattem jsme si před show střihli krátký rozhovor, kde se například dozvíte, co stojí za myšlenkou jejich písně „Swan Song“, kterou nám zahráli i živě.

Pokud jste nevydali své poslední síly na Kublai Khan TX, tak tomu tak pravděpodobně bylo na ATTILA. Ani tady nechybělo pokyvování hlavou, vykopávání do vzduchu a nekrocené moshování. Možná jsem čekala od headlinerů něco navíc, vzhledem k tomu, že se neustále snažili vybízet publikum k pohybu. Samotný hudební výkon byl naopak docela fajn. Metalová párty byla skvělým závěrem a jejich neobvyklé fun texty přinesly skvělou reakci publika, kterému to nestačilo ani po odchodu Attily z jeviště.
Pokud jste stále neměli dost, mohli jste ještě vyčkat na příchod BOLEHLAV. Odreagování v podobě dubstepu, elektra a prvků metalu bylo krásným zakončením celého festivalu.

Letošní Fajtfest byl za mě naprosto výborný, a i přes různé změny v areálu krásně odstartoval červenec. Přes veškerou únavu, pot, modřiny a slzy nám bude tohle šílenství na kopci chybět. Budeme tak netrpělivě vyčkávat na další rok, co nám přinese za line-up. Snad se potkáme i příště, děkujeme!

Fotila: Nina Vocelová
Psala: Petra Závišová