Hexis

Středeční večer na sedmičce ovládli dánští Hexis!

Včerejší večer na strahovském kopci opět patří k těm vydařeným. Zasloužil se o to nejen skvělý zvuk a fakt, že to bylo v jednom z mých nejoblíbenějších klubů, ale také to, kdo ten večer vystupoval. Pojďme si tedy přiblížit, jakým kapelám patřil spotlight, a jak si jednotlivě vedly.

Jako první support se nám představila pražská blackened emo hardcore banda ZMAR. Ta nám přijela představit svůj nejnovější počin „Napořád“, který spatřil světlo světa v květnu tohoto roku. Osobně to pro mě byla premiérka a nechal jsem se do poslední chvíle překvapit tím, s čím se vlastně tato kapela vytasí. Musím říct, že jsem byl mile překvapen! Jejich melancholická atmosféra zajisté oslovila nejen mě, ale spoustu dalších v publiku, které se již touto dobou pomalu plnilo. Půlhodinový set utekl jako voda, ovšem zanechal ve mně příjemné dojmy, takže si to do budoucna rád zopakuju.

Vzápětí po nich na stage vlítli oblíbení DECULTIVATE, které v našich končinách snad není třeba představovat. Pokud však ano, tak vězte, že tohle chaotic hardcore uskupení, které mimo naši zemičku také prokřižovalo kus Evropy, minulý měsíc dokončilo dvoutýdenní tour po USA. Big up, jen tak dál! Kluci mají ve svém rukávu několik EP a demo nahrávek, tudíž pro jejich našláplý set měli z čeho vybírat. Absolutně s ničím se nemazlili, a svůj hektický, zhruba dvacetiminutový set, do nás doslova nasypali. Chaos ovládl kopec a rozruch se nesl sídlištěm. Tuto kapelu jsem neviděl poprvé, tudíž jsem věděl, co čekat, a velmi jsem se na to těšil. Znovu mě bez jakýchkoliv problémů utvrdili v tom, že za to jejich vystoupení opravdu stojí. Kdo dosud neměl tu čest, brzy napravte, nebudete litovat. Fakt.

Netrvalo to příliš dlouho a na stage se pomalu chystali dánští headlineři HEXIS. Tato blackened hardcore kapela, která se do své tvorby nebojí implementovat prvky doom a sludge metalu, svůj večer otevřela za doprovodu trhaných světelných efektů. Ty od samotného začátku spolu se zdrcujícím hutným zvukem ihned navodily temnou atmosféru, která nás všechny doprovázela po zbytek jejich vystoupení. To okamžitě rozhýbalo nejednoho přihlížejícího, a prostor tak před stagí velice rychle zhoustl. Hexis se do Prahy nepřijeli ukázat poprvé. Tentokrát Sedmičku navštívili v rámci intenzivní světové tour, která je téměř čtyři měsíce dlouhá. Co na této mladé bandě opravdu cením je to, že v rámci svých tour vždy navštíví desítky lokalit napříč různými zeměmi a kontinenty, a dominují tak slovnímu spojení „světová tour“ (a možná ho i definují). Během své kariéry totiž odehráli přes tisíc koncertů a zahráli na místech, kam se spousta jiných, i kdyby větších kapel v tomto či jiném žánru, nikdy nepodívá. Insane, opravdu klobouček dolů. Z celého vystoupení jsem byl hodně nadšený a rozhodně si příště nenechám ujít další příležitost je znovu vidět.

Velké díky za další vydařenou akci patří No Traitors Booking, Do Something Crew. a klubu 007. Už pečlivě a nedočkavě vyhlížím další akce této a podobné ráže.

Text: Martin Karhánek
Foto: Karel Vyskočil