Malevolence

„Cover na Anastaciu? Je to jedna z mých nejoblíbenějších písniček!“

Na konci minulého roku k nám po více než roce zavítala jedna z největších hardcorových kapel – Malevolence. Ti tentokrát přijeli do klubu MeetFactory v rámci své první velké EU/UK headline tour, na kterou si přizvali kolegy ze Sylosis, Justice For The Damned a Guilt Trip. Sešli jsme se s frontmanem Alexem Taylorem, který nám sdělil své dojmy z této tour, mluvil také o vztahu k Praze a o dosavadních úspěších kapely.

Ahoj Alexi, jak se máš?

Mám se dobře, tour je celkem šílená, ale užívám si to. Dosavadní koncerty byly vážně skvělé a jsem moc vděčný za každého, kdo nás přišel podpořit. Je to naše první pořádná headline tour a zatím je to fakticky jízda!

To rád slyším! Měli jste dnes čas si projít Prahu?

Ano, letos jsme se tu byli podívat už třikrát, máme to tu moc rádi a nyní to město známe velice dobře. Měli jsme tu volný den i včera, tak jsme vyrazili na jídlo, prošli si město a chillovali. Miluju to tady!

Paráda! Máte tedy nějaká konkrétní oblíbená místa, nebo se spíš raději potulujete a objevujete nová?

Spíš objevujeme, rádi se touláme ulicemi. Když narazíme na nějaké cool místo, tak tam prostě jdeme, nemáme nikdy dopředu dané plány. Už si nepamatuju tu část města, kde jsme byli dnes, ale bylo to kousek od řeky na západním břehu a byly tam celkem zajímavý podniky i restaurace.

Rozumím. Těšíš se na dnešní show?

Ano, samozřejmě! Naposledy jsme v tomto klubu hráli po boku Dying Fetus skoro 10 let zpátky, takže je skvělý být zpět.

Obzvlášť jako headliner, že?

Přesně, poslední pražská show byla moc povedená, ta dnešní bude určitě taky hustá.

Těším se! Minulý rok jste hráli na festivalu Brutal Assault, který je považován za jeden z největších a nejlepších metalových festivalů v Evropě. Užili jste si to? Jaké to pro vás bylo po organizační stránce?

Užili jsme si to hodně, byl to pro nás festival, kde jsme si vždycky chtěli zahrát. Vždy jsem se rád koukal na videa kamarádů, kteří na tomto festivalu během let hráli, a chtěl jsem to samé. Ocitnout se tam a vidět tu odezvu, to bylo neskutečný. Fanoušci řádili, lokace nás ohromila, no prostě bomba! Opravdu unikátní, navíc o nás bylo skvěle postaráno, takže jsme si to fakt užili.

Tak to je skvělé! Předpokládám tedy, že byste tam hráli znovu, kdyby na to přišlo?

Na sto procent.

Jak jinak dosud probíhala tato šňůra? Zmínil si, že je to vaše první pořádná headline tour. Splňuje všechna očekávání?

Tahle šňůra je parádní! Ve Velké Británii to bylo šílené, ovšem ta evropská část je ještě bláznivější! Nevěděli jsme, co od toho přesně čekat, vzhledem k tomu, že je to naše první headline tour, ovšem všechna ta odezva a reakce, kterých se nám dostalo, jsou k nezaplacení. Jsem za to opravdu moc vděčný a jak víš, máme s sebou i dobré přátele – Guilt Trip, Justice & Sylosis. S nimi si to užíváme o to víc.

Kde byla zatím nejlepší show?

Proběhlo jich už spoustu, které byly opravdu dobré, nicméně za mě asi Manchester a Londýn, to pro nás bylo něco jako „domácí“ shows. Celá Velká Británie byla úplně na jiném levelu. Co se přímo evropských vystoupení týče, Španělsko bylo skvělý, je to jedno z mých nejoblíbenějších míst vůbec, miluju to tam. Navštívili jsme také města, kde jsme nehráli celá léta, jako třeba Lublaň ve Slovinsku. Tam to bylo super, protože jsme viděli staré známé tváře, kteří na nás chodili už od samého začátku, takže to byla bomba. 

Věřím. Co se vašich předkapel týče, byl to původní plán vyrazit na tour v této sestavě? Nebo k tomu tak nějak přirozeně došlo?

Když jsme sestavovali line-up, měli jsme na mysli spoustu kapel, které jsme s sebou chtěli vzít. Rozeslali jsme nabídky a ty kapely, které s námi nyní jedou, jsou ty, které se ozvaly zpátky (smích). Každopádně jsme si mysleli, a furt v to věříme, že je v tom line-upu dobrá balance. Je tam totiž trochu ode všeho pro každého, jako hardcore (Guilt Trip), metalcore (Justice) a pak tam jsou sypači ze Sylosis, takže za nás super.

Za nás taky, fanoušci jsou jistě velmi nadšení. K vašemu poslednímu albu „Malicious Intent“, od jehož vydání uběhl už více jak rok a půl a které sklidilo velký ohlas a úspěch napříč scénou… Je to něco, co jste očekávali? Nebo to naopak předčilo vaše očekávání?

Nikdy dopředu nevíš, jak se album povede či ne a jak bude celkově přijato. Měli jsme však dobrý pocit, že se bude dařit poté, co jsme začali vypouštět singly. Ohlas byl totiž velmi pozitivní. Vždy jsme byli kapelou, která skládala přesně tu hudbu, kterou skládat chtěla. Byli jsme k sobě upřímní a měli jsme štěstí, že se ta hudba líbí i ostatním lidem (smích). Zpětná vazba, kterou jsme po vydání alba obdrželi, byla opravdu dechberoucí a uspokojující. Nečekali jsme totiž, že by album mohlo sklidit takový úspěch a že by ten úspěch mohl trvat ještě rok a půl po vydání.

Rozumím. Pracujete nyní na nějaké nové tvorbě? Mají se fanoušci v brzké době na co těšit?

Možná (smích). Budeme příští rok ve studiu, takže určitě.

Máte s kapelou svůj vlastní nezávislý label, který se může pyšnit hned několika dobrými jmény. Bylo to vždy v plánu založit si vlastní label? Máte s tím do budoucna velké plány?

Vždy to bylo něco, nad čím jsme přemýšleli, takže hned jak se naskytla příležitost, vrhli jsme se na to. Je kolem toho spousta práce, aby to šlapalo a fungovalo, jak má. Vděčit za to určitě můžeme našemu pracovnímu nasazení, které nás žene vpřed, protože jsme vždy chtěli dělat věci po svém. A to nyní můžeme. Jsme nesmírně vděční za veškerou podporu a za všechny, kteří nám s tím pomáhají. V plánu je label jednoznačně rozšiřovat dál a dostat to celé do fáze, kdy to budeme moct dělat napořád.

Letos jste se podíleli na splitu „The Agression Sessions“ spolu s Thy Art Is Murder & Fit For An Autopsy. Jaké to bylo spolupracovat na takovém projektu po boku těchto velikánů?

Bylo to skvělý, došlo k tomu naprosto přirozeně, kdy se nám jeden z kluků z TAIM ozval a zeptal se, jestli do toho chceme jít. A my do toho samozřejmě chtěli jít, tak jsme nahráli jeden originální song a jeden cover. U toho coveru jsme se nebrali moc vážně a nahráli jsme tak jeden z mých nejoblíbenějších songů vůbec – Anastacia (Left Outside Alone). Skvělej song, byla to opravdu velká sranda a byla to zároveň i příležitost se trochu víc naladit na nadcházející období, které už tou dobou bylo poměrně nabité. 

Pocházíte ze Sheffieldu, odkud také pochází spousta zásadních a velkých kapel, jako například Bring Me The Horizon, Arctic Monkeys, While She Sleeps a mnoho dalších. Věříš, že vyrůstat ve městě, kde lokální kapely často prorazí a na světové úrovni uspějí, mělo nějaký vliv na vás i vaší tvorbu? Inspirovalo vás to o to víc do toho jít?

Rozhodně! Víš, pozorovat všechny ty kapely, které hráli v lokálních klubech a kterým se dobře dařilo, mě vždy velice inspirovalo a tlačilo do toho být v kapele. Jsme mimo jiné kámoši se spoustou z nich a jsem velice rád, jak se všem daří. Vyplývá z toho, že se tvrdá práce opravdu vyplácí. Navíc Sheffield jako takovej miluju, je to fakt skvělý město.

Vím, měl jsem tu čest ho navštívit, je to opravdu moc pěkné město. Od založení vaší kapely už uběhl nějaký ten pátek. Co by si řekl, že je zatím váš největší úspěch?

Jeden z největších úspěchů pro mě určitě bylo to, že jsme minulý rok předskakovali Architects v arénách. Vždy jsem totiž říkal, že bychom se do arény s naší tvorbou nehodili, že se to pravděpodobně nikdy ani nestane. No a když jsme pak obdrželi tuto nabídku, tak nebylo o čem! Kromě toho je spousta dalších věcí, který považuju za úspěch, jako například zahrát si na Download festivalu, nebo když jsme letos headlinovali jednu ze stagí na Slam Dunk festivalu… Je toho fakt hodně.

To věřím, vše zmíněné je opravdu velký úspěch. Pokud by jsi měl dát dohromady snový line-up pro Malevolence, ať už v podobě headlinera nebo předskokana, s jakými kapelami by jsi si chtěl nejradši zahrát či odjet celou tour?

Ummm… Lamb Of God, Hatebreed, Chimaira. Jo, s nimi. Mám spíš oldschoolové pozadí (smích).

Paráda, to je z mé strany všechno. Je něco, co by jsi chtěl na závěr sdělit svým fanouškům?

Asi nic jiného než velké díky za všechny ty roky plné podpory. Speciální shoutout všem fanouškům v Česku, kteří nás podporují a dávají nám tak příležitost zde hrát. Milujeme to tu a budeme se sem vracet do té doby, dokud nás lidé budou chtít vidět. Takže velké díky, opravdu to pro nás znamená hodně!

Text: Martin Karhánek