Michal Thomes

I kdyby si to Corey Taylor a MGK chtěli vyříkat osobně, na festivalu se nepotkají!

Už tento čtvrtek vypukne další ročník jednoho z největších tuzemských festivalů! Rock for People 2023 je letos zase o parník větší než jeho předchozí vydání, a to nejen line-upem, ale také svým rozpočtem a velikostí areálu! To, a nejen to nám ve speciální rozhovoru pro coreMusic.cz prozradil ředitel festivalu Michal Thomes! Na jakou kapelu by Michal nechyběl v moshpitu? Jaké headlinery by měl Rock for People v 90. letech, kdyby už tehdy byl tak velký jako dnes? A uvede Alexandr Hemala letošní vystoupení Slipknot? Přečtěte si rozhovor v rámci povinné přípravy na RFP 2023!

Děkujeme, že jste si na nás udělal čas! V coreMusic.cz se zaměřujeme hlavně na tvrdší kytarovou hudbu, které je na Rock for People letos požehnaně, a určitě lze i tentokrát očekávat mohutné kotle před pódii. Vzpomenete si Vy na svůj první a taky na svůj poslední moshpit nebo pogo?

Premiéru circle pitu jsem měl ale až dost pozdě – na RfP v roce 2016 na Anti-Flag, kdy to byl tak velký „maelström“, že mi to prostě nedalo. Nyní už se s postupem let se stahuju spíše dozadu… Koncerty si tak nejvíc užívám zpovzdálí, ideálně od zvukaře, kde se traduje nejlepší zvuk. Největší radost ale mám, když pozoruji ostatní, jak si to užívají a skvěle se baví!

Na jakou Vaši srdcovou kapelu byste určitě nechtěl chybět v kotli?

Mám pár celoživotně oblíbených kapel. Některé z nich jsem už mohl vidět naživo, třeba jako loni Green Day, Royal Blood nebo Weezer, kde jsem v davu nemohl chybět. Na letošním ročníku to budou například Muse, Incubus nebo desítky menších kapel, které jdu třeba teprve pořádně poznat. A kdybych si mohl vybrat úplně jakoukoli? První řadu bych zabral třeba na Red Hot Chili Peppers nebo System Of A Down.

Posloucháte Vy osobně třeba nějaké kapely z ranku Slipknot nebo Architects? Nebo jaký žánr je Vám nejbližší?

Jak jsem zmiňoval výš, dřív jsem býval divočejší, a to i co se týče tvrdosti žánrů. Všeobecně jsem nejvíc rockový fanoušek, samozřejmě s mnoha přesahy jakýmkoli směrem. I tvrdé kapely mám ale samozřejmě rád a zkontrolovat je půjdu – Architects, I Prevail, While She Sleeps, Bury Tomorrow, Slipknot samozřejmě taky. Z těch tvrdší, na které se letos těším, bych rád zmínil i domácí Insanii. Ta mě opravdu baví a jejich album GRRRotesky, které v poslední době hodně poslouchám, řadím k nejlepším domácím deskám.

Letos jste z rukávu vytáhli snad nejtvrdší kapelu, co kdy na festivalu vystoupila – Lorna Shore! Kam jste ochotni “ve tvrdosti” zajít dál? Uvidíme třeba někdy black metal na RFP, haha?  

Uvidíme. Nebráníme se prakticky ničemu, jak rádi říkáme – my milujeme hudbu jako takovou a žánrové hranice spíš rádi boříme, než se jich držíme. Už dávno nejsme jenom “Rock” for People, jsme spíš multižánrový festival, který si ale drží základ lineupu pro corové fanoušky. Například už v dobách, kdy byl Rock for People ještě v Českém Brodě, jsme měli na stageích tvrdé kapely jako např. Krabathor, Illegal Illusion nebo Root. Abych ale odpověděl jeden z poměrně častých dotazů některých fanoušků: “Přejmenovat se po téměř třiceti letech existence určitě neplánujeme.” (smích)

Určitě lze o letošním ročníku opět říct, že bude největší v historii RFP. Bude ten příští také opět největší? I když to “Rokáči” moc přejeme, je vůbec možné růst úspěšně dál v té velké konkurenci zahraničních mega festivalů?

My věříme, že ano. Loňský ročník byl pro nás i pro tisíce fanoušků přelomový a splněný sen. Když jsme sledovali závěrečnou show Green Day a viděli ten obrovský dav a nadšení, ani nás nenapadlo, že laťku posuneme zase o kus výš. Vyzkoušeli jsme si metu každého festivalu ve světě, a to je vyprodanost. To je meta, která znamená, že to děláte opravdu dobře a že to ty lidi baví. Když jsme si na to jednu sáhli, určitě to chceme zkusit zopakovat i v dalších letech a děláme pro to maximum. Minulý rok nás též dostal až mezi TOP 10 nejlepších středních evropských festivalů v rámci European Festival Awards. Odborná porota nás zařadila jako Ameba Production i mezi TOP 10 evropských pořadatelů. Z toho máme obrovskou radost.

K tomu všemu nám hodně pomohlo také to, že jsme už za období covidu v roce 2021 získali do dlouhodobé správy festivalový areál Park 360, a to nám otevřelo úplně nové možnosti.

A letošní ročník? V nejisté době, kdy rostla inflace a ceny energií, jsme k tomu přistoupili možná trochu bláznivě, ale naopak jsme si řekli, že uděláme nejlepší a největší ročník, který jsme kdy měli. Navýšili jsme kapacitu, rozšířili zázemí festivalu, tak i kempů, parkingu a všech dalších důležitých složek. O lineupu ani nemluvím. Už jsem to prozradil, takže to není tajemství – jen letošní show Muse a Slipknot stojí stejný obnos jako celý loňský lineup.

Jak byste ale na RFP nalákal ty lidi, kteří se naopak velkých shromáždění bojí nebo se prostě na velkých festivalech necítí dobře? 

Bát se rozhodně není čeho. Ačkoli jsme letos připraveni až na 40 tisíc návštěvníků, náš areál zároveň poskytuje vysoký komfort. Mezi fanoušky na festivalu panuje obrovská sounáležitost a skvělá nálada, která se nikde jinde jen tak nezažije. To se prostě nedá popsat, to se musí vidět na vlastní oči!

Pojďme chvíli mluvit o kapelách. Všichni máme rádi tzv. superkapely, tedy partičky složené z členů různých již fungujících slavných kapel. Jaká by byla vaše vysněná nejlepší superkapela, která zatím nevznikla a kterou byste třeba na RfP rád uvedl? 

Můžu si vybrat úplně ze všech muzikantů, i těch už nežijících? To by asi nezaplatil žádný festival na světě. (smích) Na bicí by hrál John Bonham, baskytaru bych nechal Fleovi z Red Hot Chili Peppers, o kytary by se podělili Jimi Hendrix, Tom Morello a Eddie Van Halen. A zpívat by mohl Freddie Mercury, to by za mě fungovalo pěkně.

Jak by podle vás vypadal snový line-up Rock for People, kdybyste jej měl možnost ve stejné velikosti pořádat v devadesátkách? Jaké by měl headlinery?

Je to samozřejmě obrovsky hypotetické, my jsme v polovině 90. let s Rock for People začínali. Ale kdybych měl jen tak plácat, tak dejme The Police, Pearl Jam, Iron Maiden,Nirvana, U2, Metallica, The Smashing Pumpkins, Aerosmith, Faith No More, AC/DC a Motörhead. Vlastně mi přijde šílené, že dvě z těchhle obrovských hvězd už se nám za naše fungování přivést podařilo.

Vraťme se ale do reality. Vy a váš tým tradičně objíždíte velké festivaly a showcasy, abyste do Čech přivezli ta nejžhavější mladá jména. Kdo z vašich objevů má podle Vás teď nejvíc našlápnuto stát se světovou megastar? 

Těch jmen by bylo tolik, že bychom tu byli až moc dlouho. A tak trochu si naše nejžhavější objevy samozřejmě i necháváme pro sebe, aby nám je nikdo nestihl převzít. (smích)
Velká budoucnost za nás čeká například Idles, Wet Leg, Don Broco, De Staat, nebo Palaye Royale, se kterými pravidelně a moc rádi spolupracujeme.

RfP je samozřejmě multižánrový festival, ale čas od času se bohužel pořád stane, že vám někdo vyčítá např. elektronická nebo rapová jména, když máte v názvu slovo “rock”. U jakého interpreta jste se nejvíce báli reakce fans na jeho oznámení?

Nemůžu říct, že bychom se reakcí přímo báli. Pevně si totiž stojíme za každým interpretem, kterého na festival nebo koncert zabookujeme. Samozřejmě, že někdy vozíme někoho více kontroverzního a takové oznámení ve fanoušcích může vyvolat různé emoce. Myslím ale, že už nás naše silná fanouškovská základna bere jako určitou záruku kvalita a věří nám. To se každým rokem potvrzuje na Rock for People, kdy mnoho návštěvníků miluje na festivalu objevovat nové kapely, a pak máme skvělé pozitivní reakce.

V živé paměti máme ještě koncert Karla Gotta, na který celý stan reagoval bouřlivě, a v kotli se pařilo i způsobem, který známe řekněme spíš z metalových koncertů (circle pity atd.). Upřímně, čekali jste takovou reakci?

Už mnoho let víme, že máme ty nejlepší hudební fanoušky u nás. A to platí i pro jejich smysl pro humor, kterého je i výše zmíněné součástí. Velmi často to baví i samotné “mimo-žánrové” interprety, kteří na podobné reakce na svých koncertech nejsou zvyklí. Musím tak zmínit i loňské vystoupení Ivana Mládka, na kterého byl jeden z největší circle pitů, který naše Evropa 2 šapitó kdy zažilo. A byla to skvělá podívaná.

Mezi letošními headlinery je Machine Gun Kelly a Slipknot. Věděli jste o tom, že spolu MGK a Corey Taylor mají beef? Nebo to bylo třeba dokonce trochu součástí promo strategie? 😉 

Samozřejmě, že věděli, u vystupujících se snažíme sledovat nejen jejich úspěchy na hudebním poli, ale i veškeré informace kolem. V tomto ohledu pak chceme předejít spekulacím a nenechat se zaskočit. Beef mezi Machine Gun Kellym a Slipknot je mezi interprety dávno srovnaný, vzájemně se omluvili za přehnané reakce z obou stran, to jen média (a občas fanoušci jednoho nebo druhého) to stále často zmiňují. Chodili nám i dotazy, jak jsme mohli oba interprety zabookovat na stejný festival, že to nebude v klidu. Umělci takhle velkého formátu samozřejmě o vzájemné účasti ví a jsou s ní naprosto v pořádku. A na festivalu se nemají šanci potkat, ani kdyby si to chtěli vyříkat osobně. (smích) Slipknot jsou headlinery prvního dne, MGK druhého.

Mimochodem, doufáme, že máte domluveného Alexandra Hemalu, který koncert Slipknot uvede stejně, jako jej v roce 2005 uvedl v záznamu na ČT2, tedy slovy „Tato produkce je zajímavá sociologicky i psychologicky“, že? To by jinak byla promarněná příležitost, haha 😉 

( zde je záznam z onoho vysílání: https://youtu.be/vzdZycpXRcM

Je pravda, že s Českou televizí jakožto naším generálním mediálním partnerem pár chuťovek chystáme, ale návštěva pana Hemaly se nám letos už asi domluvit nepodaří. Rozhodně ale během festivalu i po něm ČT sledujte, spoustu krásného materiálu se tam objeví přímo z festivalu.

Na závěr celému týmu RFP chceme poděkovat za festival a také za to, že dáváte velký prostor české corové kytarové scéně. Dočkáme se někdy toho, že jedna z těchto kapel, ať už jsou to Skywalker, John Wolfhooker a další, dostane třeba jeden z hlavních slotů na velkém pódiu? 

My doufáme, že se to někdy podaří! Obě zmíněné kapely máme moc rádi a troufneme si je za ty roky nazývat našimi kamarády. Je skvělé vidět, že nejen u nás, ale celorepublikově i v zahraničí české kapely rostou. A my jsme nadšení, že tomu můžeme i třeba trochu pomoct, protože přeci jen jsme jeden z největších tuzemských festivalů a navštěvuje nás i výrazné procento zahraničních návštěvníků. Skywalker i John Wolfhooker už za sebou mají show na naší druhé největší stage, před kterou se desítky tisíc fanoušků vejdou. Na největší Fat Lady prosazujeme české kapely postupně od těch největších, které už toho mají hodně odehráno. Jedna z největších evropských stagí je velká zodpovědnost, kterou bereme na sebe. Dáváme tomu pár let a kdo ví!

Rozhovor: Jiří Popelka a Michal Thomes