Ocean Grove

„V naší hudbě neexistují hranice. Máme svůj vlastní vesmír, Oddworld."

Minulý rok jsme zavítali do Cross Clubu, kde na nás čekal jedinečný kulturní zážitek – premiéra australské kapely Ocean Grove v rámci akce UpTone, kterou pořádal Fource. Zatímco se frontman Dale připravoval na vystoupení, Sam a Twiggy si sedli s Mattym na kávu a probrali spoustu zajímavých věcí.

Pojď se lépe seznámit s OG a doraž na ně 4.3. do Prahy s Don Broco a Sleeping With Sirens, od Rock For People. Pár vstupenek ještě zbývá.

Aktuální line-up!

INTERVIEW

Ahoj hoši, konečně jste se dostali do České republiky, kde finišujete svoje obří tour po Evropě. A k vzhledem tomu, že jde o poslední zastávku, řeknete nám, jaké to celé bylo?

Twiggy – Ano, poslední zastávka. Jsme tak nadšený, že jsme tady. Každá show byla úžasná. Na začátku turné jsme hráli v UK a ve druhé polovině pak mnoho koncertů v dalších evropských zemích.. Každou noc bylo většinou víc než sto lidí, což nás opravdu udivilo a jsme za to vděční. Publikum bylo každou noc skvělý, zejména v Paříži, kde byl nejvíc crazy dav, před kterým jsme kdy hráli, a také včera večer v Budapešti.

Máte nějakou zajímavou historku z vaší tour?

Sam – Včera náš plně naložený přívěs skoro explodoval.
Twiggy – Ano, jeli jsme po dálnici a většina lidí v autě spala – řidič byl samozřejmě vzhůru – a najednou praskla pneumatika a znělo to jako výbuch (prásk). Mysleli jsme si, že se nám rozpadl motor nebo něco podobnýho. Naštěstí náš řidič je opravdu dobrej jezdec. Hned dal blinkr, zajel na pravou stranu a zastavili jsme. Museli jsme přívěs zvednout na zvedáku. Všichni jsme si nasadili reflexní vesty a pomáhali jsme řidiči, jak to šlo. Takže to byla celkem vzrušující zkušenost.
Sam – To je asi tak to nejzajímavější, co se stalo, haha!

Budete mít plnej klub, lidi se tu na vás opravdu těší. Měli jste čas se mrknout po Praze?

Sam – Máme vlastně zejtra volno v Praze. Rozhodně prozkoumáme všechno, co nabízí haha.
Twiggy – Několik členů z naší crew se sem už dlouho chtělo podívat, tak si myslím, že to bude skvělej den.

Kolik vás tu vůbec dneska je?
Sam
– Devět lidí, čtyři z kapely a zbytek je crew.

Asi pro vás bylo snazší přijet sem bez dalších kapel, vzhledem k tomu, že máte tolik zastávek na turné?

Sam – Ano, je to dlouhá cesta, velmi dlouhá.
Twiggy – Jo, několik dní jsme strávili v dodávce. Museli jsme se v hotelech vzbudit velmi brzy a jet z města do města. Snažíme se prostě zabavit, když jsme na cestě.

Ochutnali jste už český pivo?

Sam – Ještě ne, co by si doporučil? 
(Matty vyndává z tašky pár plechovek Plzní pro kluky)
Twiggy – Ha, to je můj člověk! (Zaradoval se Twiggy)
Sam – Mmm, Pilsner, a jak se to vyslovuje?
Matty – Pilsner Urquell.
Sam – Aháá, dobrá, děkujeme moc. Musíme tohle pivo určitě zkusit.

Co děláte ve svém volném čase mimo kapelu v Austrálii, kluci?

Twiggy – Koníčků mám docela dost, ale můj nejoblíbenější je rybaření! A žiju v horách, tak chodím lovit ryby do pastí, ale ještě jsem se nedostal k muškaření, snad v budoucnu. Rád také provozuji venkovní aktivity jako turistiku nebo průzkum okolí, někdy prostě vypnu telefon a ztratím se v lese. To pomáhá. Je to velmi osvěžující, třeba po návratu z turné, kde se setkáváš s hromadou lidí, což ti sebere hodně energie. Takže mohu být sám se sebou a relaxovat.
Sam – Relaxovat haha, já mám třeba rád sporty a všechno okolo nich.

Z ničeho nic se objevil fanda Ocean Grove a chtěl se vyfotit, kapela ale slušně odmítla a chtěla dál pokračovat v interview.

Sam – Zpátky k tomu, takže sport a technologie.
Twiggy – Sam je také producent, takže většinou se učí nové techniky a dovednosti.
Sam – Nahrávám a produkuju veškerou hudbu Ocean Grove, což je skvělý, protože se do toho nikdo jinej aspoň neplete.

Chtěl jsem s váma mluvit o zásadní změně žánru v kapele. Pamatuji si písně jako „Decision“ nebo EP z roku 2013. A pak jsem slyšel „Lights On Kind Of Lover“ a to bylo něco, co jsem nikdy v životě neslyšel!

Sam – Ano, začali jsme jako metalcorová kapela a pak se víc rozvíjeli, máme nějaké vlivy z nu-metalu a po několika změnách v sestavě máme určitě směs různých hudebních žánrů, kde máme trochu nu-metalu, trochu rocku a spoustu jinejch zvuků. Nechceme bejt uvězněni v jednom žánru.

Pak jsme vyměnili frontmany, už je to několik let, co nás opustil náš první zpěvák Luke, kterej rapoval a screamoval. Poté jsme pokračovali s Dalem a přidal se Twiggy a naše hudba začala znít víc rockově než metalově.

Se změnou žánru jste změnili i vzhled kapely a klipy, které natáčíte. Cítím z nich, jako bych se vrátil o několik let zpět. Jak daleko jste schopni s vaší hudbou zajít?

Sam – Nemá to konce! (haha)
Twiggy – Neexistujou žádný hranice, určitě máme nějakej punkovej přístup v tom, jak kapela pracuje a jak píšeme hudbu. A opravdu jde o to, že děláme to, co v našich srdcích cítíme, že je správný, a píšeme tu hudbu pro lidi.

Jak už jsem řekl dřív, hrajem mix různejch žánrů, takže lidi z popovýho světa mohou mít rádi některý naše písně, lidé z metalovýho světa si naopak užijí moshpit na naše skladby a někdo z rockového světa si jich třeba taky pár oblíbí.

Rádi si představujem, že jsme vzdáleni od všech vesmírem, když vydáváme hudbu, takže ne každý bude poslouchat hudbu z naší minulosti, ale může milovat tu, kterou teď vydáváme. Máme nekonečné možnosti dělat to, co chceme.

Zmiňujete všude slovo „Oddworld“ a mnoho lidí si to může spojovat s hrou, která vyšla v roce 1997. Můžete to nějak upřesnit?

Twiggy – Každej posluchač a fanoušek si může „Oddworld“ představit po svým. Máme Oddworld Collective, což je náš kapelní kolektiv, Running Touch, někteří přátelé z našeho okruhu a další kreativní lidé, kteří přispívaj do Oddworld Collective tím, že píšou hudbu, pomáhaj s výběrem stylů a směřováním uměleckýho směru.

Matty: Takže je to jako nějaký univerzum/vesmír?

Twiggy – Jo, dá se to tak říct.
Sam – Je to taky jinej způsob, jak říct, jakej žánr a jakou hudbu hrajem – prostě Oddworld hudbu.
Takže se neoznačujeme jako metalová kapela, rocková kapela nebo popová kapela, říkáme jenom, že hrajeme Oddworld hudbu. A tak to je!
Twiggy – Pokud přijdeš na náš koncert, můžeš bejt součástí Oddworldu, tohoto vesmíru. Vítáme každýho, bez ohledu na to, kdo seš.
Sam – Jsem také otevřený různým interpretacím, takže pro každýho může Oddworld znamenat něco jiného.

Track s Dune Rats!

Máte nové album s názvem Up In The Air Forever, které skvěle navazuje na Flip Phone Fantasy. Obě alba vám musela otevřít dveře do světa, že?

Sam – Ano, hodně! Ta deska byla označená jako pandemický album, nahrávali jsme ho v době některejch nejdelších a nejtěžších lockdownů na světě během covidovýho období. A myslím si, že mnoho písní bylo způsobem, jak vyjádřit to, co jsme v té době cejtili. To je také důvod, proč má album hodně různorodých písní a je to asi hlavní důvod, proč zní tak, jak zní.

Twiggy – Napsali jsme hodně písní, který jsou věnovaný naší samotě a pocitům prázdnoty, když jsme byli uzavřený v tak dlouhé karanténě. Sam a já žijeme 20 sekund od sebe, takže jsme byli sousedé, ale nebylo moc co dělat, protože jsme si nemohli užívat aktivit, který obvykle máme rádi. Řekli jsme si, že teď je asi nejlepší čas psát hudbu, takže napíšeme hudbu, která nás bude dělat šťastnými. Například na této tour a na našem albu zpíváme o tom, jak se máme dobře a jak si užíváme života, a určitě se nám podařilo udělat to, co jsme chtěli v Oddworld. Lidé se baví na koncertech, zpívají a skákají, takže jsme určitě splnili svůj cíl.

8. Album Flip From Fantasy mělo o něco tvrdší nádech než novější deska Up In The Air Forever. Kam se tedy bude ubírat další hudba? 

Sam – Ha, skvěle, to je Oddworld hudba, musíš počkat a uvidíš.
Twiggy – Vždy to je překvápko!

9. Jak jste si užili klip a song Bored s Dune Rats?

Sam – Bylo to skvělý, super hoši!
Twiggy – Ano, Danny a já jsme kámoši už velmi dlouho a už jsme několik let mluvili o tom, že spolu uděláme nějakou písničku, ale nikdy jsme se na to nesešli. Vždycky jsme si říkali, kdy to uděláme. Pak jsme napsali píseň Bored, leželi jsme na zemi znudění a říkali jsme si, kurva, to je přímo ušitý song na míru Dune Rats.

Když sem viděl klip, připomnělo mi to jeden starej film –  Tenacious D: The Pick of Destiny!

Sam – Hahaha, já to věděl.

Udělali jste dost zásadních změn v line-upu a vidět občas Luka s vámi na pódiu je opravdu úžasné!

Sam – Pro nás to je stále nejlepší přítel, mezi námi nebylo nic špatnýho. Vidím Luka většinu víkendů, trávíme čas spolu, takže příležitost přivést ho byla možností a řekli jsme si: ‚udělejme to, bavme se‘. Luke zpívá na týhle tour asi 3-4 písně každou show a bylo to skvělý vidět i lidi, jak se s ním rádi setkávají.

Jasně, protože byl velkou součástí kapely.

Twiggy – Ano to byl, je i součástí Oddworld Collective samozřejmě. Stále si sdílíme svoje nápady spolu a další věci. 

Takže si myslíte, že v budoucnosti skočí na vlak a znovu to rozjede s novou kapelou třeba?

Sam – To nevím. Kdo ví, co se stane v budoucnosti.

A cítíte se takhle dobře ve třech? Vím, že máte Andyho na tomhle tour.

Sam – Ano, cítíme se dobře. Andy je náš kamarád a už asi rok nám hraje jako session kytarista. Pro nás to bylo skvělé, protože Andy je zde oblíbený a je to skvělý kytarista.

Vytáhl jsem si pár zajímavejch komentů z vašich klipů na YouTube a poprosím vás o komentář! Pojďme na to!

Vaše hudba se hodí jako soundtrack do her jako Tony Hawk Pro Skater nebo Nascar.”
Sam – Doufáme, že se nám brzy ozvou s nabídkou na novou verzi Tony Hawk hry. Rádi bychom se dostali i do dalších her jako Forza nebo dokonce Call of Duty.
Twiggy – Jak už řekl Sam, každý den čekáme na telefonát od Activision nebo jinejch společností. Pokud se ozvou, jdem do toho!“

“Ocean Rats album kdy?”
Sam – Možná se to jednou stane, haha.
Twiggy – Možná někdy EP nahrávka a nějaký merch a tak, jo.
Sam – Brzy si spolu ale určitě někde zahrajeme.

“Evoluce účesů frontmana je naprosto fenomenální.”

Sam – Ooo, Dale mění vlasy každý 2 týdny, nejde ho zastavit. A když si myslíš, že už vystřídal snad všechno, vždycky přijde s něčím novým.
Twiggy – Když jedem na tour, snažím se vždycky mít jinej outfit, teď třeba máme všichni stejný. Na další tour třeba i Sam bude mít novej účes, mám chuť vzít strojek a oholit mu hlavu, haha.

Jaká je vaše poslední píseň na Spotify nebo co posloucháte v poslední době?

Sam – Ou, tak se na to podíváme. Poslední píseň, kterou jsem poslouchal, je „Baby Blue“ od Deafheaven.

Twiggy – Maďarskou, protože jsem z Maďarska. Je to kapela Omega, což je největší rocková kapela v Maďarsku a v překladu do angličtiny znamená „The girl with pearly hair“, ale zkusím to i v maďarštině: „Gyöngyhajú lány“.

Tak hoši, děkuju za rozhovor!

I my děkujeme, moc jsme si to užili a chceme tě vidět crowdsurfovat!

Píseň od kapely Omega – Dívka s perlami ve vlasech je v České republice známá díky coveru od Aleše Brichty.

Rozhovor vedl: Matty