Perturbator & Carpenter Brut

Fórum Karlín včera hostilo francouzské hvězdy dark synthwave scény. Večer byl plný roztodivných barevných světel doprovázených masivním duněním elektra. Metalisté zase jednou zažili svoje temné disco!

Hoo9o9 byli opravdu zvláštním seskupením. Divoký industrial gang s punkovými a rapovými elementy vletěl na pódium jako hurikán. Mix všech zmíněných stylů byl rozhodně zajímavý, do kolen mě však nedostal. Na druhou stranu je pravdou, že už se mi dlouho nic takového asi nepodaří vidět, pokud nebudu cíleně vyhledávat. Chaotická instrumentální část doprovázená rapováním a zpěvem interpretů v pruhovaných oblečcích určitě měla něco do sebe, navozovala velmi chladnou a creepy atmosféru. Více ve mně však nezanechala. Rozhodně si ale cením originality celého projektu.

HO99O9

Carpenter Brut zazářil na minulém Brutal Assaultu, dostal se ale na řadu až v pozdějších hodinách, kdy jsem nebyla dostatečně při síle, abych zhlédla celé jeho vystoupení. Proto jsem přivítala, když byl potvrzen samostatný koncert, a to společně s jeho stájovým kolegou Perturbatorem. Tento francouzský umělec, který si bere inspiraci z hororových filmů a kombinuje synthwave s metalovými riffy osmdesátých let, předvedl opravdu skvělou show. Na stagi se objevil společně s bubeníkem a kytaristou z metalově progresivní smečky Hacride. Sám stál za svým pultem s blikajícím brutagramem. Občas svoje místečko opustil, přišel na okraj pódia blíže k publiku a pohybem rukou upozorňoval na to, že se tady rozhodně nebude spát, ale pořádně hýbat. Show byla hlasitá, doprovázená divokou světelnou show, kdy se paprsky světel spojovaly a rozpojovaly a prováděly podivné tanečky. Byl nám nabídnut průřez celou tvorbou a já se nemohla nabažit tohoto hlučného elektra, které je hezky dokresleno agresivnějšími kytarovými riffy, kolem kterých létají rádiové melodie.

CARPENTER BRUT

Perturbator je už jakousi ikonou dark synthwave scény, a ačkoliv jeho stage presence zůstává stále stejná a jeho setlist se nijak převratně nemění, nikdy nezklame a ani neupadá na popularitě. Temná persona, která byla zrozena z black metalového odvětví, nás svým uměním obohacuje již 11 let. Na rozdíl od krajana Carpentera Bruta je jeho hudba založena vyloženě na elektronice a drtí tak všechny přítomné tvrdými synthy, kterými občas pronikají přívětivější melodie, to vše za zvuku živých bicích. Francouz párkrát vzal do ruky i elektrickou kytaru, na které produkoval jemné doprovody, stejně zřídka jsme slyšeli i jeho vokální přednes. Ačkoliv je jedním z těch umělců, kteří nemluví a vše nechávají na tajemné atmosféře, komunikace s publikem je stále přítomná. Sám byl do svého hudebního přednesu ponořen a vypadalo, že si jej užívá stejně jako poskakující a headbangující fanoušci. Jediná výtka, která se mi honí hlavou, je ta, že už by to chtělo nějaké osvěžení v podobě nového materiálu, který se snad někde v zákulisí vaří.

PERTURBATOR

TEXT: Vendy Jobová
FOTO: Nina Vocelová